Komunikološka škola Matice hrvatske - komunikološka škola

Komunikološka škola Matice hrvatske 2013 - CYBERBULLYING

16. listopada do 20. listopada 2013, Zagreb

slika

Svake godine Odjel za medije grupi od 12 najboljih studenata završnih godine komunikologije i novinarstva Sveučilišta u Zagrebu pruža priliku za dodatno usavršavanje.
Program Komunikološke škole MH 2013. trajao je od 16. do 20. listopada, a ovogodišnja tema bio je sve prisutniji problem cyberbullyinga*, tj. zlostavljanja putem elektroničkih medija.

Dio programa otvorenog za javnost ove godine bio je okrugli stol, održan 18. listopada.
Na okruglom stolu raspravljalo se na temu Izazovi suočavanja s elektroničkim zlostavljanjem u Hrvatskoj, a raspravu su moderirali Igor Kanižaj i Klara Čičin-Šain.
Sudionici okruglog stola bili su: Marija Crnković (Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba),  Danko Salopek i Dragan Josipović (predstavnici MUP-a), Suzana Hitrec (Udruga srednjoškolskih ravnatelja RH), Krešimir Mikić (Učiteljski fakultet), Renata Ivanković (Carnet, Centar za sigurniji Internet), Vinko Filipović (Agencija za odgoj i obrazovanje), Žarko Čižmar (Telecentar) i Marija Renić (Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu). 


Da biste preuzeli knjižicu Komunikološke škole u PDF obliku, u kojoj se nalazi i program, kliknite ovdje.

*Elektroničko nasilje

˝Djeca uz nove medije provode većinu slobodnoga vremena, ali i onoga u školskim klupama. Naime, razvoj tehnologije, prije svega „pametnih telefona“, omogućio je mlađim generacijama da se koriste internetom gdje god se nalazili i što god radili. Istraživanje koje je 2010. proveo Unicef, u okviru školskog programa Prekini lanac! usmjerenoga na prevenciju elektroničkog nasilja među djecom, pokazalo je da 96% djece u dobi od 10 do 15 godina koristi mobitelom i računalom, dok 85% njih ima pristup internetu. Gotovo polovica učenika služi se internetom svakodnevno, a njih 32% nekoliko puta tjedno. Svakodnevne aktivnosti tako sve više zamjenjuju one virtualne – dopisivanje s prijateljima, razmjenjivanje materijala, ali i životnih iskustava, prekidanje s ljubavnim partnerima… Ono što pritom zabrinjava, osobito kad su djeca i mladi u pitanju, sve je više zlostavljanja među vršnjacima, osobito na društvenim mrežama. Elektroničko nasilje, cyberbullying, nasilje putem interneta, virtualno nasilje, elektronički bullying  – samo su neki od naziva za takav oblik nasilja među djecom i mladima. Pod elektroničkim nasiljem podrazumijeva se uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije poput elektroničke pošte, sinkronih pričalica, mobitela, tekstualnih poruka, internetskih stranica ili blogova kako bi se promoviralo namjerno i štetno ponašanje od strane pojedinca ili skupine s namjerom da našteti drugoj osobi. Najčešći oblik zlostavljanja na društvenim mrežama podrazumijeva stvaranje različitih grupa mržnje na kojima zlostavljači objavljuju uvredljive fotografije i snimke svojih vršnjaka, nazivaju ih pogrdnim imenima te ih ismijavaju.˝



O projektu

Matica hrvatska i njezin Odjel za medije 2008. godine pokrenuli su Komunikološku školu (KŠMH) sa željom da se mladim i perspektivnim studentima novinarstva i komunikologije Sveučilišta u Zagrebu pruži dodatno izvannastavno obrazovanje s područja medija. Dosad je u programu sudjelovalo deset generacija studenata, a neki od prijašnjih polaznika danas se nalaze na vodećim pozicijama u akademskoj zajednici, korporacijama i medijima. Komunikološka škola jedinstveni je zajednički projekt ovog tipa za studente Fakulteta hrvatskih studija, Fakulteta političkih znanosti i Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Osim studenata, predavači također imaju priliku razmijeniti iskustva sa svojim kolegama.

Potaknuti uspjesima prethodnih generacija, i zadovoljstvom predavača i studenata i ove će godine u gradu Korčuli biti održana dvanaesta Komunikološka škola (KŠMH 2022.) na kojoj će 12 novih studenata imati priliku razgovarati o kulturi i medijima.

Nositelj projekta

Odjel za medije Matice hrvatske

Organizacijski odbor

Miro Gavran, predsjednik MH
prof. dr. sc. Danijel Labaš (HKS)
izv. prof. dr. sc. Igor Kanižaj (FPZG), pročelnik Odjela za medije MH
Branko Lovrić, osnivač KŠMH          Jelena Gazivoda, tajnica KŠMH

www.facebook.com/komunikoloska.skola