Zbivanja - komunikološka škola

Komunikološka škola Matice hrvatske, Matica hrvatska, Odjel za medije Matice hrvatske

Komunikološka škola Matice hrvatske 2013 - CYBERBULLYING

16. listopada do 20. listopada 2013, Zagreb

slika

Svake godine Odjel za medije grupi od 12 najboljih studenata završnih godine komunikologije i novinarstva Sveučilišta u Zagrebu pruža priliku za dodatno usavršavanje.
Program Komunikološke škole MH 2013. trajao je od 16. do 20. listopada, a ovogodišnja tema bio je sve prisutniji problem cyberbullyinga*, tj. zlostavljanja putem elektroničkih medija.

Dio programa otvorenog za javnost ove godine bio je okrugli stol, održan 18. listopada.
Na okruglom stolu raspravljalo se na temu Izazovi suočavanja s elektroničkim zlostavljanjem u Hrvatskoj, a raspravu su moderirali Igor Kanižaj i Klara Čičin-Šain.
Sudionici okruglog stola bili su: Marija Crnković (Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba),  Danko Salopek i Dragan Josipović (predstavnici MUP-a), Suzana Hitrec (Udruga srednjoškolskih ravnatelja RH), Krešimir Mikić (Učiteljski fakultet), Renata Ivanković (Carnet, Centar za sigurniji Internet), Vinko Filipović (Agencija za odgoj i obrazovanje), Žarko Čižmar (Telecentar) i Marija Renić (Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu). 


Da biste preuzeli knjižicu Komunikološke škole u PDF obliku, u kojoj se nalazi i program, kliknite ovdje.

*Elektroničko nasilje

˝Djeca uz nove medije provode većinu slobodnoga vremena, ali i onoga u školskim klupama. Naime, razvoj tehnologije, prije svega „pametnih telefona“, omogućio je mlađim generacijama da se koriste internetom gdje god se nalazili i što god radili. Istraživanje koje je 2010. proveo Unicef, u okviru školskog programa Prekini lanac! usmjerenoga na prevenciju elektroničkog nasilja među djecom, pokazalo je da 96% djece u dobi od 10 do 15 godina koristi mobitelom i računalom, dok 85% njih ima pristup internetu. Gotovo polovica učenika služi se internetom svakodnevno, a njih 32% nekoliko puta tjedno. Svakodnevne aktivnosti tako sve više zamjenjuju one virtualne – dopisivanje s prijateljima, razmjenjivanje materijala, ali i životnih iskustava, prekidanje s ljubavnim partnerima… Ono što pritom zabrinjava, osobito kad su djeca i mladi u pitanju, sve je više zlostavljanja među vršnjacima, osobito na društvenim mrežama. Elektroničko nasilje, cyberbullying, nasilje putem interneta, virtualno nasilje, elektronički bullying  – samo su neki od naziva za takav oblik nasilja među djecom i mladima. Pod elektroničkim nasiljem podrazumijeva se uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije poput elektroničke pošte, sinkronih pričalica, mobitela, tekstualnih poruka, internetskih stranica ili blogova kako bi se promoviralo namjerno i štetno ponašanje od strane pojedinca ili skupine s namjerom da našteti drugoj osobi. Najčešći oblik zlostavljanja na društvenim mrežama podrazumijeva stvaranje različitih grupa mržnje na kojima zlostavljači objavljuju uvredljive fotografije i snimke svojih vršnjaka, nazivaju ih pogrdnim imenima te ih ismijavaju.˝



Pregled