Zbivanja - književni susret

Kazališna scena Kalman Mesarić, Odjel za kazalište i film Matice hrvatske, Ogranak Matice hrvatske u Čakovcu

Dan Kalmana Mesarića u Zagrebu

Četvrtak, 28. rujna 2023. u 17:00 sati, Palača Matice hrvatske, Ulica Matice hrvatske 2, Strossmayerov trg 4, Zagreb

17:30-19:30 sati, Dvorana Jure Petričevića

RADIONICA
ISKUSTVO ČITANJA DRAMSKOG TEKSTA:
KOMEDIJA KALMANA MESARIĆA GOSPODSKO DIJETE

voditeljica prof. dr. sc.  Sanja Nikčević

U 20 sati, Dvorana Jure Petričevića

PROMOCIJA ROMANA KALMANA MESARIĆA POKER BALTAZARA BODORA
Izdanje Ogranka MH u Čakovcu, Čakovec, 2023.

Sudjeluju:

Miro Gavran, predsjednik MH: pozdrav sudionicima skupa

Mirjana Hržić, pokretačica i voditeljica Dana Kalmana Mesarića: 10 godina Dana Kalmana Mesarića

Marijan Lazar: Poker nekad i danas

Sanja Nikčević, organizatorica Dana Kalmana Mesarića u Zagrebu: Što nam danas znači Kalman Mesarić?

Zoran Turk, predsjednik Ogranka MH u Čakovcu: zahvala

O RADIONICI:
Gospodsko dijete je komedija Kalmana Mesarića (1936.) i njegovo najuspješnije dramsko djelo koje je preživjelo na scenama unatoč autorovom  izbacivanju iz suvremenog kanona zbog politike i svjetonazora. Siromašna seljačka obitelj nastoji dobiti miraz za mladu djevojku tako da bogatom advokatu iz grada podmetne djevojku kao advokatovu vanbračnu kćer umjesto stvarnog vanbračnog sina koji živi s njima.   

Na radionici ćemo odgovoriti na pitanja: Zašto je neko djelo komedija? Koje vrijednosti ova komedija afirmira? Na koje probleme ukazuje? Smiju li likovi biti dobri i što to znači?  Ima li lik pravo na ispravljanje pogreške koju je učinio? Što je smiješno u sukobu sela i grada? Ima li pobjednika u komediji?   Govori li nam ova komedija nešto i danas?

Preporučuje se prije radionice pročitati dramu na https://www.ks-kalman-mesaric.hr/e-knjige-kalmana-mesarica/.

Zbog ograničenih mjesta važno je javiti se voditeljici na sanja.nikceviczg@gmail.com.

 

O ROMANU
Sin pobunjen protiv aristokratske obitelji postaje umjetnik i uskoro  se upliće u mrežu ovisnosti o kocki. Roman se zbiva u Zagrebu nakon I. svjetskog rata i oslikava i kazališnu i aristokratsku  sredinu.  Zvonimir Bartolić o romanu kaže:  „Roman Poker Baltazara Bodora predstavlja najbolje Mesarićevo prozno djelo. Slikajući jedan svijet koji su pokapale ideologije, revolucije i estetike, Mesarićevo djelo danas je možda zanimljivije nego onda kada je pisano.“

O DANIMA KALMANA MESARIĆA
Mirjana Hržić pokrenula je Dane Kalmana Mesarića 2014. u Prelogu, rodnom gradu velikog pisca u želji da ga upozna vlastita sredina ali i da afirmira Kalmanov kršćanski  svjetonazor i pučku poetika predstavljanjem kreativnih sugrađana iz Preloga i okolice.
Zato su uz radionice, predstavljanja knjiga, simpozije, promocije, predstave, poetske večeri, kvizove i edukacijske programe i objavili djela Kalmana Mesarića: roman Dravom zlato plovi, 2014., komedija Gospodsko dijete, 2015., drama I u našem gradu, 2016., drama Poslovne tajne, 2017., Korak preko rampe, 2018., Joco Udmanić, 2019. te Estera, 2020., roman Poker Baltazara Bodora, 2023. Djela su   dostupna  i na stranici Kazališna scena  Kalmana Mesarića https://www.ks-kalman-mesaric.hr/e-knjige-kalmana-mesarica/ koja je osnovana 2016.
Od te, 2016. godine,  Sanja Nikčević organizirala je u organizaciji Odjela za kazalište Matice hrvatske  Dan  Kalmana Mesarića u Zagrebu u želji da se i zagrebačka sredina bolje upozna s ovim piscem. 

O KALMANU MESARIĆU
Hrvatski književnik i redatelj (Prelog, 17. IX. 1900 – Zagreb, 29. I. 1983). Radio u Zagrebu kao činovnik, novinar i pomoćni redatelj u HNK-u, studirao dramaturgiju u Berlinu. Do kraja II. svjetskog rata režirao je i prevodio u HNK-u, poslije je bio ravnatelj drame i redatelj u nekoliko hrvatskih i bosanskih kazališta. Režirao je velik broj djela, u rasponu od klasike do suvremene drame. U početku književnog i kazališnog djelovanja blizak avangardnim umjetničkim pokretima (ekspresionistička novela Divlji ples, 1921; zbirka avangardističkih pjesama Tragigroteske, 1923; drame tiskane u knjizi Kozmički žongleri, 1925). Na prijelazu iz 1920-ih u 1930-e odredio se za »socijalnu umjetnost« (brošura Smjerovi moderne umjetnosti, 1929). U zagrebačkome HNK-u 1931. izveden mu je pučki igrokaz Joco Udmanić te potom nekoliko komedija iz zagrebačkoga društvenog života (objavljene u knjizi Među nama, 1937). Njegova komedija Gospodsko dijete, što ju je 1936. postavio u zagrebačkome HNK-u, jedna je od najboljih i najpopularnijih hrvatskih komedija između dvaju svjetskih ratova. U 1950-ima i 1960-ima objavljivao je dramaturške i teatrološke studije u tuzlanskome časopisu Pozorište. Objavio je i pučki roman Dravom zlato plovi (1973), a posmrtno mu je objavljen roman Poker Baltazara Bodora ili Dugme na Fortune kapi (2000).

https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=40270

 



Pregled