Zagreb–POŽEGA — PREDSTAVLJANJE KNJIGE
Ogranak Matice hrvatske u Požegi 25. travnja predstavio je u Dvorani Jure Petričevića u Zagrebu knjigu Miroslave Hadžihusejnović Valašek Pjesme iz Slavonije u najstarijoj hrvatskoj tiskanoj notnoj zbirci Karla Catinellija Južno slavjanske pučke pjěsme. Knjiga je objavljena u sunakladništvu OMH u Požegi i Gradskog muzeja Požega. Knjigu su predstavili autorica Miroslava Hadžihusejnović Valašek, urednik Dražen Aničić, notograf Igor Blažević te predstavnica nakladnika Anita Katić.
Stjepan Sučić pozdravio je goste: Anitu Katić, Dražena Aničića,
Miroslavu Hadžihusejnović Valašek i Igora Blaževića
Predstavljanje je moderirala Nataša Puljašić, koja je na samom početku istaknula kako su autorica i nakladnici željeli djelo učiniti vidljivim i dostupnima svim zainteresiranima. Uime Matice hrvatske skup je pozdravio Stjepan Sučić, član Glavnoga odbora MH, koji je ukazao na vrijedno glazbeno nasljeđe hrvatskoga naroda te zahvalio autorici na dugogodišnjem predanom znanstvenom i istraživačkom radu, osobito vezanom uz proučavanje etnomuzikološke građe Slavonije. Skup je pozdravila i Anita Katić, predsjednica OMH u Požegi te upoznala prisutne s osnovnim karakteristikama knjige istaknuvši suradnike: Maju Gjajić koja je oblikovala ilustraciju na naslovnici i koricama knjige te Renata Novoseleca i Sonju Lovrentjev zadužene za grafičku obradu teksta. Također je zahvalila Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu što je dozvolio Ogranku korištenje dijela materijala iz knjige Najstarije zbirke tradicijske glazbe iz Slavonije.
Autorica je govorila o važnosti Catinellijeve notne zbirke koja nema samo nacionalno značenje, nego je dragocjena za širi južnoslavenski kulturni kontekst. Prisutnima je pokušala dočarati složenost nastanka i izdavanja ovakve knjige te se osvrnula i na vrste pjesama u knjizi istaknuvši posebnost starogradskih pjesama, uz zdravice i napitnice, popularne i često izvođene vrste u doba nastanka Catinellijeva zapisa. „Zahvaljujući Catinelliju, danas možemo pjevati isto kao što su i naši stari prije dva stoljeća“, rekla je etnomuzikologinja i autorica Miroslava Hadžihusejnović Valašek.
O načinu i procesu nastanka notnih zapisa u knjizi govorili su notograf i dugogodišnji autoričin suradnik Igor Blažević te urednik izdanja Dražen Aničić koji je publici ispričao nekoliko crtica vezanih za vlastito i autoričino odrastanje i zajedničko glazbeno obrazovanje. Kako se knjiga Pjesme iz Slavonije najbolje može doživjeti izvođenjem pjesama zapisanih u njoj, tako su predstavljanje izvedbama obogatile Ženski vokalni sastav Zwizde i Zrinka Posavec, umjetnička direktorica Lada i utemeljiteljica Zwizda. Na predstavljanju su nastupili i članovi KUD-a Bektež iz Bekteža koji su izveli pjesme Brate, što si tužan i Gosti moji.
813 - 8. svibnja 2025. | Arhiva
Klikni za povratak