Vijenac 813

Književnost

OBILJEŽAVANJE 125 GODINA DRUŠTVA HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA, 22. TRAVNJA

Svečanost riječi, glazbe i ponosa

Piše Vlatka Planina

U prostoru ispunjenom duhom prošlosti i snagom književne riječi, Društvo hrvatskih književnika obilježilo je 125 godina postojanja. Na Dan hrvatske knjige, 22. travnja, u zgradi na Trgu bana Jelačića gdje Društvo djeluje već 77 godina, održana je središnja svečanost pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića i predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića.

Uvod svečanosti pripao je Muškom akademskom zboru FER-a pod ravnanjem Josipa degl’ Ivellija, koji je izveo hrvatsku državnu himnu, a potom i preporodnu budnicu Prosto zrakom ptica leti u čast Dimitriju Demeteru i Vatroslavu Lisinskom – simbolički prizivajući duhove preporoda i kulturnog buđenja koji su nadahnjivali i utemeljitelje Društva davne 1900. godine.


Dobitnice nagrada Slavić i Judita Silba Ljutak i Ana Šimić na proslavi u DHK /
Snimio Luka Antunac / PIXSELL

Svečani govor održala je predsjednica DHK Hrvojka Mihanović-Salopek, prisjetivši se povijesti Društva, njegovih istaknutih članova i neprekinute misije očuvanja, promicanja i obogaćivanja hrvatske književnosti – kako u domovini tako i u svijetu. Prigodne riječi okupljenima su uputili i izaslanici državnog vrha: Zdravko Zima (izaslanik predsjednika Republike Hrvatske), Zdravka Bušić (izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora), Mladen Pavić (izaslanik ministrice kulture i medija), te akademkinja Dubravka Oraić Tolić uime HAZU. Prisutni su bili i predsjednica Društva hrvatskih književnih prevodilaca Snježana Husić, predsjednik Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne Ivan Baković, brojni istaknuti književnici, prevoditelji, urednici, članovi srodnih udruga te ljubitelji pisane riječi.

Središnji dio večeri bio je posvećen hrvatskoj poeziji – njezinim začetnicima, vrhuncima i suvremenim glasovima. Renomirani dramski umjetnik Joško Ševo oživio je stihove Ivana Trnskog, A. G. Matoša, Dragutina Domjanića, Mate Balote, Tina Ujevića, Jure Kaštelana i Slavka Mihalića. U recitalima koji su među publikom budili i sjetu i ponos, izmjenjivali su se motivi domovine, jezika, slobode stvaranja i intime – od ideala hrvatske moderne do postmodernističkih razmatranja stvaralačkog čina.

U sklopu svečanosti uručene su i godišnje nagrade Dana hrvatske knjige, koje se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija RH dodjeljuju od 1997. godine. Nagrada Judita uručena je Ani Šimić za knjigu Pripovijedanje o glagoljaštvu u novijoj hrvatskoj književnosti, značajan doprinos proučavanju i valorizaciji glagoljaške baštine u suvremenom književnom diskursu. Nagrada Davidias pripala je Edwardu Mulhollandu za engleski prijevod Marulićeve Davidijade, monumentalnog djela hrvatske književnosti, čime je omogućena šira međunarodna recepcija hrvatske kulturne baštine. Nagrada Slavić za najbolji književni prvijenac dodijeljena je Silbi Ljutak za zbirku poezije Kuća na otoku, zapaženi debitantski glas nježne introspekcije i lirske snage.

Obrazloženja nagrada pročitala je književnica Lada Žigo Španić, članica stručnog povjerenstva, koje uz nju čine još Cvijeta Pavlović i Slobodan Prosperov Novak.

Glazbeni intermezzo večeri pripao je kantautorici Lei Šprajc, koja je izvela dvije uglazbljene pjesme: Dugo u noć, u zimsku bijelu noć Dragutina Tadijanovića i Baladu iz predgrađa Dobriše Cesarića, stvarajući pritom most između poezije i glazbe, između onoga što se čita i onoga što se osjeća.

Na kraju svečanosti uručena su i posebna priznanja za dugogodišnji doprinos hrvatskoj književnosti istaknutim članicama Društva – pjesnikinji Ljerki Car Matutinović i Gorani Aralica Martinović, kćeri književnika Ivana Aralice.

Svečanost je završila u neformalnom tonu, uz druženje, čestitke i pogled unatrag – na više od jednog stoljeća neprekidnog književnog stvaranja i djelovanja. I dok se na stolovima širila aroma vina i razgovora, u zraku je ostajala tanka, nevidljiva nit riječi – koje ostaju, koje grade, koje nas povezuju.

Vijenac 813

813 - 8. svibnja 2025. | Arhiva

Klikni za povratak