Vijenac 813

Književnost

KNJIŽNIČARI PREPORUČUJU

Vanja Kulaš voditeljica Zbirke za francuski jezik i književnost i rumunjski jezik i književnost u Knjižnici FFZG-a

Očekivano bi vjerojatno bilo preporučiti ponešto od prijevodne frankofonske produkcije s obzirom na to da sam radnim mjestom vezana za književnosti francuskoga govornog područja iz kojega dobivamo birane naslove koji nam nerijetko pomiču granice, a sve zahvaljujući mudrim, katkad i vizionarskim izdavačkim odlukama, ponajviše ipak prevoditeljskom umijeću naših romanista. Posljednja u nizu potvrda rečenoga godišnja je nagrada Iso Velikanović dodijeljena Lei Kovács za prijevod monumentalnog romana Dobrostive (Fraktura, 2024) francuskog romanopisca Jonathana Littella, koji je dakako za svaku preporuku. Za ovu priliku usredotočit ću se međutim na tri domaće proze koje su me u prethodnim tjednima snažno zaokupile.

Zoran Ferić, Spiderman

Započet ću srčanim zagovaranjem nedavno objavljene zbirke priča Spiderman (V.B.Z., 2025) Zorana Ferića, kojom se ovaj magičar drske imaginacije nakon niza nagrađivanih, prevođenih i ekraniziranih romana vratio svojim kratkopričaškim počecima. Knjigu odlikuje kvalitativna i kvantitativna raskoš pa bi se lako mogla razlomiti u dvije itekako dojmljive samostalne cjeline.


Izd. V.B.Z., Zagreb, 2025.

Kao i uvijek dosad, preciznim portretiranjem protagonista i živim izlaganjem njihovih bračnih, preljubničkih i susjedskih relacija koje se tragikomično usložnjavaju iza roleta građanskih zdanja u rezidencijalnoj četvrti Ferić rastvara specifičnosti zagrebačkog mentaliteta. Opsežno štivo o starenju i bolesti, užitku i kojekakvim otklonima od (malo)građanskih konvencija odlikuju ludizam i crnohumorna eksplicitnost u naturalističkim vizualizacijama, dok je lajtmotiv koji plavičasto titra na ključnim točkama u knjizi mali vrtni bazen kao vedro poprište mnogih prepoznatljivo ferićevskih bizarnih zgoda.

Marina Šur Puhlovski, Adam


Izd. V.B.Z., Zagreb, 2025.

Sljedeći je prijedlog za čitanje Adam (V.B.Z., 2025), središnji dio romaneskne trilogije Virus, potres, brak s potpisom prozaistice i pjesnikinje Marine Šur Puhlovski. Analitički je to, a opet i veoma strastveno, ispisana intimna kronika nesvakidašnjeg odnosa između pripovjedačice i eponimnog junaka koji desetljećima opstaje na riskantnom rubu prijateljstva i ljubavništva. Dinamika te veze mijenjat će se, ali Adam ostaje čvrsta konstanta njezina života baš kao i muž s kojim je nepopravljivo nesretna. Knjigu čine fragmenti ljubavno-filozofskih pisama i dnevničkih zapisa mlade i bezglavo zaljubljene naratorice koji su umetnuti u zrela promišljanja odavno privatno i autorski ostvarene sedamdesetogodišnjakinje. Marina Šur Puhlovski figurira, između ostalog, kao pronicljiva i stilski moćna ali, rekla bih, još nažalost nedovoljno pročitana kroničarka Zagreba.

Lucija Tunković, Pupčana Vrpca


Izd. Fraktura, Zaprešić, 2024.

Naposljetku iznenađenje s kraja prošle godine, naime roman Pupčana vrpca (Fraktura, 2024) darovite Lucije Tunković. U pitanju je doista izvanredan, stamen i drčan debi o ženskom odrastanju u disfunkcionalnoj jednoroditeljskoj obitelji, u manjoj postindustrijskoj sredini koji je kod mene izazvao najprije hedonistički udar, a onda i prevratnički efekt kakav su prije koju godinu imali već kultni Psi (Fraktura, 2023), također prvijenac, riječke filmašice Dore Šustić.

Vijenac 813

813 - 8. svibnja 2025. | Arhiva

Klikni za povratak