Vijenac 813

Matica hrvatska

ZABOK — PREDSTAVLJANJE KNJIGE

Glagoljica bez predrasuda

Tina Marušić

U Gradskoj galeriji Zabok 16. travnja održana je večer posvećena glagoljici u organizaciji i suradnji Ogranka Matice hrvatske u Zaboku i Umjetničke sekcije Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“, čime je ujedno u zabočkom Ogranku započelo obilježavanje 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva.


Članovi OMH u Zaboku s autorom i predavačem Tomislavom Beronićem

Uime OMH u Zaboku okupljenu je publiku pozdravila predsjednica Ogranka Sandra Babnik Lončar, a goste je predstavila potpredsjednica Tina Marušić. U središtu večeri bilo je predstavljanje knjige Tomislava Beronića Glagoljica prije Ćirila i Metoda, uz izložene slike Mirjane Drempetić Hanžić, nastale na Zmajskoj školi glagoljice.

Književnik, glagoljaš, istraživač baštine i računalni programer Tomislav Beronić, u svojem je 90-minutnom predavanju i predstavljanju svojih istraživanja iscrpno i detaljno smjestio glagoljicu u povijesni, prostorni i vremenski kontekst područja staroga Ilirika, gdje su obitavali narodi na području od Jadrana do Panonske nizine. Nadovezuje se na mišljenja i uvriježene, znanstveno prihvaćene, tvrdnje o nastanku i porijeklu glagoljice te u svojim zaključcima pobija Ćirilometodsku teoriju, kojoj suprotstavlja vlastitu teoriju – tzv. Žensku teoriju o nastanku glagoljice. Time pobija tvrdnju da je glagoljica izum pojedinca, koji se pripisuje sv. Ćirilu u drugoj polovici 9. stoljeća, ali i smješta nastanak glagoljice u vrijeme puno prije Svete braće, čak i svetog Jeronima, prema kojem je glagoljica nazivana i jerolimica ili bukvica (prema materijalima u kojima su se urezivale črte i rezi – pergameni, platnu, koži i drvu).

Tim tragom istražuje i urednik knjige, Goran Majetić, koji je predstavio knjigu. Karlovački književnik, novinar, publicist i povijesni istraživač, usmjeren posebno na spomeničku baštinu, s Tomislavom Beronićem pokrenuo je portal Budni div te povijesno-putopisnu družinu Karlovačke županije koja organizira povijesno-turističke izlete, kako bi se promovirala bogata hrvatska kulturna baština, ali i kako bi se otvorila nova pitanja za nova istraživanja.

U sklopu Zmajske škole glagoljice Mirjana Drempetić Hanžić, poznata zagorska akademska kiparica i slikarica, čije skulpture i instalacije krase mnoga područja Hrvatskoga zagorja i šire, predstavila je svoje slike s temeljnim motivom glagoljice i obilježavanja važnih obljetnica – 400 godina od rođenja Ane Katarine Zrinski, 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva, 120. obljetnice Družbe „Braća Hrvatskog Zmaja“ i 100 godina od početka izdavanja časopisa za žene Ženski list Marije Jurić Zagorke.

 

Vijenac 813

813 - 8. svibnja 2025. | Arhiva

Klikni za povratak