Vijenac 812

Matica hrvatska

ZADAR — PREDSTAVLJANJE KNJIGE

Djelo koje izmiče teorijskoj klasifikaciji

Patricia Peić

Ogranak Matice hrvatske u Zadru održao je predstavljanje knjige Vladimira Lončarevića Godina i vječnost. Riječ je o romanu, nadahnutu životom prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, koji je objavljen povodom 25. obljetnice njegove smrti te 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva. Predstavljanje je održano 9. travnja, u dvorani OMH u Zadru. Uz autora Vladimira Lončarevića, u programu su sudjelovali i Božidar Petrač, glavni urednik izdavačke kuće Alfa i književni tajnik Matice hrvatske, i profesor Darko Krpina.


Vladimir Lončarević predstavlja
svoj roman o Tuđmanu

Na početku je prisutne pozdravio potpredsjednik OMH u Zadru Zlatko Begonja. Božidar Petrač istaknuo je važnost ove knjige i samog autora koji kroz lik Franje Tuđmana podastire cijelu hrvatsku povijest i njezine čimbenike. Uz glavni lik predsjednika i autora kao pripovjedača, svi su likovi bez osobnih imena u službi otkrivanja pojedinih slojeva velike priče. Iako je roman u prvom redu posljedica autorova osobnog iskustva, on nastoji svoje iskustvo poopćiti i pretvoriti ga u zajedničko služeći se citatima iz književnih i drugih djela hrvatskih i stranih autora. Roman ima čvrstu dokumentacijsku podlogu, dok je provodna nit radnje labava kao u modernom romanu eseju u kojem dolazi do izražaja autorovo razmatranje konkretnih povijesnih zbivanja, likova i osobnih doživljaja tijekom 1999. godine.

Drago Krpina istaknuo je kako je riječ o unikatnom književnom djelu koje izmiče teorijskoj klasifikaciji književnosti. Slojevitost je ono što je posebno u ovom romanu. Na povijesnoj faktografiji autor je uvjerljivo artikulirao sve spomenute teme u knjizi. Osobito su dojmljive činjenice u kojima autor prenosi Tuđmanove misli u njegovim samotnim, teškim i izazovnim trenucima u kojima je morao donositi teške odluke. Roman je vremenski smješten u posljednju godinu života predsjednika Tuđmana te autor donosi njegove duhovne preokupacije kojima je i sam svjedočio, a u nekim slučajevima i posredovao.

Lončarević je na samome kraju istaknuo kako je roman morao napisati kao dužnik Domovine. Ovaj je roman svojevrsna povjesnica o predsjedniku Tuđmanu i o Hrvatskoj. Autor se prisjetio početka 1999. godine u kojoj je dobio povlasticu da bude predsjednikov suradnik: „Vrijeme je to bilo doduše kratko, ali u oblikovanju naših života nije ključno vrijeme nego trenuci koji nas formiraju i definiraju“, kazao je te dodao: „Godinama sam iz te godine nosio neke trenutke, ponešto i zapisao, no prije četiri godine sazrela je zamisao da napišem roman o njemu – kakvog sam ga doživio, no i kako sam ga iz svoje duhovne vizure vidio u cjelini hrvatske povijesti.“

Vijenac 812

812 - 24. travnja 2025. | Arhiva

Klikni za povratak