Vijenac 810

Književnost

KNJIŽNIČARI PREPORUČUJU

Matija Nenadić Dubrovačke knjižnice

Igor Beleš, Listanje kupusa

Antiratni roman Igora Beleša doživio je već tri izdanja pa se može pretpostaviti da mu čitatelja ne nedostaje, no nije zgorega još jedanput podsjetiti na ovu osobnu priču koja nije mogla ostati neispričana, priču zbog koje se njezin autor boji vezati za neko mjesto jer se plaši da će ga tako i izgubiti.

 

Izd. Hena Com,
2024.

A ratnim ludilom nasilno prekinuto svakodnevno življenje nužno donosi gubitke. Tek djeca, protagonisti ove priče, mogu vjerovati da je neraskidivost prijateljstva iznad svega. Priča ispripovijedana glasom dvanaestogodišnjaka, ispočetka duhovita, lagana i bezbrižna, u Borovu naselju 1991. nužno će prerasti u gorku, tešku i sumornu. Bilo ih je petero. Uspjelo ih je odrasti četvero. Preživjelo ih je tek dvoje…

Han Kang, Ljudska djela

 

Izd. Hena Com, 2024.
Prev. Mirna Čubranić

Za svoju „intenzivnu poetsku prozu koja se suočava s povijesnim traumama i razotkriva krhkost ljudskog života“, južnokorejska autorica Han Kang prošle je godine dobila Nobelovu nagradu za književnost, a inovativan pristup u opisu povijesnih trauma, kao i razotkrivanje krhkosti ljudskog života, vidljivi su i u strukturi romana Ljudska djela u kojemu autorica opisuje krvlju ugušen studentski ustanak u Gwangjuu 1980, tijekom kojega je nemilosrdno ubijen petnaestogodišnji dječak Dong Ho. Mijenjajući pripovjednu perspektivu, kroz vizure onih koji su s Dong Hoom za njegova života dolazili u dodir, autorica raspleće dječakovu priču, ali i sudbine ostalih likova traumatiziranih brutalnošću i nehumanošću krutog političkog režima. Roman će čitatelj doživjeti kao sjećanje na Dong Hoa, a neće moći ne zamijetiti polemiziranje o supostojanju dvaju suprotstavljenih ljudskih djelovanja: okrutnosti i nasilja te nesebičnosti i dostojanstva.

Domagoj Vidović, Priča iz pradavnine

 

Izd. Društvo dubrovačkih
pisaca, Dubrovnik, 2023.

 Priča iz pradavnine Domagoja Vidovića začudna je knjiga proznih tekstova naglašeno morske atmosfere. Naslovljena je prema istoimenome prvom tekstu, romanu u formi vrtijeljke – priče koja se stalno vraća na svoj početak. Uz nju, u zbirci će se naći još i dvije duže pripovijesti u spomen na Itala Calvina, jedan putopis kroz prostor i vrijeme, jedna smiješnica i dvije bračarije, jedna ljubavna priča i kratak dvodijelni izlet na otok. Postmodernističkom manirom vodeći svoju plav iz teksta u tekst, Vidović će svaki od njih, na ovaj ili onaj način, vratiti svojemu izvorištu – onoj početnoj priči iz pradavnine u kojoj će, pomirivši grčku mitologiju sa slavenskom, i boginjama i bogovima, jednako kao i smrtnicima, dopustiti da, stalno lebdeći između ovoga i onoga svijeta, između stvarnoga i izmaštanoga, postanu suputnicima u patnji zbog nemoguće ili izgubljene ljubavi. Zbog naglašene intertekstualnosti Vidovićev plov dragim mu morima traži ponešto zahtjevnijeg čitatelja koji će mu pratiti brazdu, a dobrodošao je svaki onaj koji poput Perzefone umije uživati u „osjećaju bezvremenosti i slatke samoće“.

Vijenac 810

810 - 27. ožujka 2025. | Arhiva

Klikni za povratak