Vijenac 809

Matica hrvatska

DONJI MIHOLJAC — KNJIŽEVNI SUSRET

Željezna volja i nepobjedivi duh

Zrinka Jurčević

Uoči ožujka u kojem se obilježava Međunarodni dan žena, OMH u Donjem Miholjcu u suradnji s Gradskom knjižnicom 27. veljače organizirao je književni susret s Đurđicom Orepić.


Đurđica Orepić okupljenima je predstavila svoju priču

Bila je to prilika čuti dobru „žensku“ priču o tome kako životne (ne)prilike mogu iz osobe iznjedriti ono za što nikada u životu ne biste pomislili da spava u njima. Đurđica Orepić, hrvatska maratonka i triatlonka, u svojoj knjizi Ironwoman: moja priča, beskompromisno i ogoljelo ispričala je svoj životni put. Od žene koja nije imala tenisice u ormaru, koja je jedno tjednom bila kod frizerke, kojoj je jedini sport bio šoping, a sportaši ljudi s dalekog neznanog planeta, postala je Ironwoman. Sve je započelo okladom nakon posjeta kutjevačkim podrumima. Uz moderatora Ivana Vlahovića, pozadinske slajdove s mnogih putovanja i ugodan, ponekad britak glas same autorice slušala se doslovno „istinita moderna bajka o uspješnoj ženi koja se ne boji nijednog izazova“. Unatoč obiteljskim poteškoćama, ponekad nepovjerenjima u samu sebe i drugih, uspjela je izaći iz svoje zone komfora, „otići tamo gdje boli“ i istraživati svoje granice. Ironman, triatlon  koji ima tri discipline: plivanje 3,8 km, vožnja biciklom 180 km i trčanje 42 km, poznat je i zahtjevan sportski izazov. Njezini veliki uspjesi jasno govore o tragu koji ostavlja iza sebe. Osim sportskih tragova, knjiga memoarske proze objavljena u travnju 2024. u izdanju zaprešićke Frakture poziv je svima – jer život se živi, a ne preživljava.

Nakon pitanja iz publike o njezinim omiljenim knjigama i piscima i sportskim pripremama, ravnateljica Gradske knjižnice Donji Miholjac Marinela Šmider zahvalila je svima na posjetu te pozvala na kupnju knjige koja je već osvojila srca mnogih čitatelja. Time je završila trodnevna promocija Slavonijom gdje je i priča počela.

Vijenac 809

809 - 13. ožujka 2025. | Arhiva

Klikni za povratak