Sučeljavanja u Matici hrvatskoj o geostrateškim odnosima na europskom jugoistoku
O geostrateškim odnosima na europskom jugoistoku, s naglaskom na situaciju u Crnoj Gori, a u svjetlu globalne nestabilnosti nakon ruske agresije na Ukrajinu i praktičnih posljedica promjene administracije u Sjedinjenim Američkim Državama, raspravljalo se 7. ožujka na tribini iz ciklusa Sučeljavanja u Matici hrvatskoj. Uz moderiranje potpredsjednika Matice hrvatske Damira Zorića, na tribini pod nazivom Geostrateški odnosi na europskom jugoistoku, održanoj u velikoj dvorani Matice hrvatske, sudjelovali su hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Davor Ivo Stier (HDZ) i crnogorski književnik Milorad Mijo Popović.
Davor Ivo Stier, Damir Zorić i Milorad Mijo Popović na tribini Sučeljavanja u Matici hrvatskoj / Snimio Mirko Cvjetko / MH
Europa mora preuzeti veću odgovornost za vlastitu sigurnost, naglasio je Stier govoreći o aktualnom političkom i sigurnosnom trenutku u svijetu. No, Europska unija nije geopolitički subjekt koji će voditi ratove, jer je stvorena kao mirovni projekt, a geopolitički subjekt su nacionalne države članice, kazao je. Kao jednu od važnijih novosti naveo je odluku zemalja članica NATO-a koje su istovremeno i članice Unije, da će se međusobno konzultirati prije bilo kakvih odluka unutar NATO-a, i potom zauzeti zajednički stav čineći jedan „europski stup“. A to je, kaže, nešto što se donedavno teško moglo i zamisliti.
Crnogorski književnik Milorad Mijo Popović u svome je izlaganju govorio o velikosrpskim prijetnjama opstojnosti Crne Gore koje uključuju asimilaciju i negiranje crnogorske nacije. Podsjetio je na pokušaje državnog udara 2015. i 2016. kada je Crna Gora ulazila u punopravno članstvo u NATO-u. Međutim, kazao je, to što tada nisu uspjeli, uspjeli su 2020. na parlamentarnim izborima i od tada je na vlasti struktura koja je 2016. bila protiv suverenosti države. Budući da zbog crnogorskog članstva u NATO-u ne mogu provesti „brzu aneksiju, oni igraju jednu dvostruku politiku: prema EU se prikazuju kao prozapadni, građanski i reformski, a unutar Crne Gore provode brutalnu srbizaciju.
Crnogorski pisac i disident Milorad Mijo Popović
Danas su nacionalni Crnogorci građani drugog reda. U domeni obrane, sigurnosti, kulture, prosvjete i javnih medija, nacionalni Crnogorac više ne može dobiti iole ozbiljnije mjesto. Ključni plan je uništenje crnogorske nacije jer bez nacije nema ni suverene države“, kazao je. Srpska se država, posebice onaj njezin ekspanzivni dio, „strateški bavi nacionalnim pitanjima i to s Crnom Gorom – kroz razne forme, propagandne, političke i diplomatske – rade više od 180 godina, od Načertanija. I to rade vrlo temeljito što pokazuje činjenica da je danas, u odnosu na popis stanovništva 1981. nominalno duplo manje nacionalnih Crnogoraca“. U Crnoj Gori, navodi nadalje Popović, provodi se promišljena taktika. „Pohapsili su desetak ključnih i važnih ljudi iz bivšeg sistema, prvenstveno iz sektora pravosuđa, sigurnosti i ekonomije, tako da danas u Crnoj Gori imate političke zatvorenike, i to ne jednog ili dvojicu nego desetak.“ Za opoziciju je rekao da je slaba i uplašena jer im je poslana poruka da svatko od njih može biti zatvoren. „Crna Gora danas je kolonija, nemamo nikakvu vanjsku podršku“, dok se u samoj zemlji, ističe Milorad Popović, vodi propaganda na način da se sve što je suverenističko i prozapadno, demonizira kao kriminal.
Odgovarajući na pitanje moderatora tribine Damira Zorića o tome kako komentira servilan stav spram Rusije koji dolazi iz krugova pojedinih istočnoeuropskih država, posebice Mađarske, Davor Ivo Stier je podsjetio da je u tim zemljama ostala memorija na događanja iz 1956, ali ne samo „tog dolaska s istoka već i izdaje sa zapada, kako su je oni doživjeli. To utječe na način na koji oni danas gledaju u smislu – ne želimo to ponoviti. Ne mislim da je to nešto što legitimira sve poteze koje danas Viktor Orban radi, samo ukazujem na kontekst i na koji način on tu povijesnu memoriju koristi, možda i za neke druge svrhe“, kazao je.
Stier nadalje ističe da u vremenima promjene međunarodnog poretka uvijek postoji opasnost za manje države koje u takvim okolnostima mogu nastati, ali isto tako i – nestati. Ruska federacija želi stvoriti svoju sferu utjecaja, a onda, po istom modelu, ističe, vidimo i u našem susjedstvu stvaranje „srpskog svijeta“, odnosno stvaranje jedne srpske sfere utjecaja. U tom kontekstu, „moramo sagledati što se danas događa u Crnoj Gori. To ne znači da će taj koncept uspjeti, ali on postoji, na njemu se radi i to se ne smije zanemariti“, kazao je Stier. Hrvatska je bila jasna u potpori Ukrajini kao žrtvi ruske agresije, ali hrvatski prioritet, dodao je – mora biti na našem susjedstvu.
809 - 13. ožujka 2025. | Arhiva
Klikni za povratak