GOVOR NA PROSLAVI 183. ROĐENDANA MATICE HRVATSKE, DVORANA JURE PETRIČEVIĆA, 11. VELJAČE
Drage matičarke i matičari, poštovani gosti, dame i gospodo!
Istinski sam sretan što danas zajedno slavimo 183. rođendan naše najstarije kulturne institucije, Matice hrvatske, čuvarice i graditeljice naše hrvatske povijesti i našeg identiteta.
Od daleke 1842. godine pa sve do danas matičari su dijelili sudbinu sa svojim narodom, u njezinim slavnim blistavim trenucima, i jednako tako u onim teškim, punim kušnja. Skrbeći o svojoj kulturi, jeziku, znanosti, prosvjeti, gospodarstvu i svekolikoj duhovnosti, imali smo brojne prepreke na putu svoga samoostvarenja. Unatoč tome nismo odustajali od svoje vizije i misije, koju je jasno izrekao naš prvi predsjednik i utemeljitelj, grof Janko Drašković.
Noviji naraštaji matičara nisu se zadovoljavali biti tek čuvarima tradicije nego su željeli biti i graditeljima budućnosti hrvatskoga naroda. Podsjećam da su promišljanje i osmišljavanje moderne Hrvatske otpočeli upravo matičari. Svega deset godina nakon utemeljenja matičari pokreću Hrvatsku gospodarsku komoru, devetnaest godina nakon utemeljenja među osnivačima su Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, pedeset i osam godina nakon početka djelovanja matičari osnivaju Društvo hrvatskih književnika, a prvim predsjednikom mu je Ivan Trnski, koji je bio i predsjednikom Matice hrvatske. Ne treba zaboraviti niti prvog rektora modernog Sveučilišta Matiju Mesića, koji je do te 1874. također bio Matičin predsjednik.
Miro Gavran: „I danas u Matici hrvatskoj imamo svijest o našoj djelatnoj nazočnosti i velikoj odgovornosti za sudbinu hrvatskog naroda“
Sve ovo ne navodim kako bih naglasio prvenstvo Matice hrvatske ispred drugih institucija, nego da naglasim naše sudjelovanje u ključnim područjima stvaranja i čuvanja našeg materijalnog i duhovnog identiteta. Jednako tako, i danas imamo ulogu i svijest o našoj djelatnoj nazočnosti i velikoj odgovornosti za sudbinu hrvatskog naroda.
Naša snaga i danas, kao i nekada, izvire iz naše esencijalne, autentične povezanosti s hrvatskim narodom, izvire iz našeg poštovanja i jednako tako iz našeg samopoštovanja! Izvire iz stotinu trideset triju ogranaka diljem Hrvatske, Bosne i Hercegovine i svijeta, iz dvadeset odjela u Središnjici te iz brojnih prepoznatljivih članova volontera, naših zaposlenika, profesionalaca i vidljivih i nevidljivih simpatizera.
U protekle tri godine sadašnja uprava Matice hrvatske ostvarila je nekoliko važnih iskoraka: pokrenuli smo Festival knjige, koji je s tri svoja izdanja postao nezaobilaznim kulturnim knjiškim događajem, pokrenuli smo Matičin podcast, tribinu Sučeljavanja u Matici hrvatskoj, osnovali ili obnovili petnaestak ogranaka, primili u članstvo dvije tisuće novih članova. U prošloj smo godini održali oko 200 događaja u Središnjici u Zagrebu i više od 550 događaja po našim ograncima. Ostvarili smo istinsko zajedništvo i uzajamno poštovanje i u donošenju odluka.
Potaknuli smo donošenje Zakona o hrvatskom jeziku, koji je početkom prošle godine Hrvatski sabor usvojio s 95 glasova, osnovali smo Vijeće Matice hrvatske u Bosni i Hercegovini u želji da osnažimo našu vezu s Hrvatima koji ondje žive, a 7. listopada prošle godine na Glavnome odboru jednoglasno smo donijeli Izjavu o prošlosti i budućnosti naše domovine, koju su matičari i domoljubi pozdravili. Neki su mediji tu Izjavu u cijelosti prenijeli, a neki su je prešutjeli.
U toj smo Izjavi pozvali hrvatske intelektualce, znanstvenike, umjetnike i medijske djelatnike da našu društvenu i političku prošlost i sadašnjost podvrgnu temeljitoj znanstvenoj analizi i duhu vremena te bez strastvenih poriva donesu svoj sud i predlože izlaze i rješenja za sve prijepore i dvojbenosti naše hrvatske suvremenosti.
Naše je stajalište da je društvena atmosfera u Hrvatskoj opterećena nezdravim i nepotrebnim, a time i štetnim raspravama koje otežavaju put za prosperitet. Prijepori se izdižu do javnih sukoba i kako se mnogima čini ciljano potenciraju u medijima, čime se građane, ali i ukupnu društvenu stvarnost, dovodi u stanje visokih afekata i tjeskobe.
Na svečanoj proslavi Dana Matice hrvatske predstavljen je Matičin portal misao.hr
U vremenima kada umjetna inteligencija postaje dionikom naše stvarnosti, a nove tehnologije iz temelja mijenjaju naš način života, naš se obrazovni sustav nedovoljno otvara prikladnim obrazovnim rješenjima za mlađe, a naročito za one nadarenije, za ono što traži vrijeme i budućnost.
Demografska struktura hrvatskog naroda i Hrvatske u cjelini pokazuje pogubne negativne statistike eksponencijalnog starenja, time i nedostatka sigurnosti, jamstva budućnosti i njezine besperspektivnosti. Vrlo plastično ovo potvrđuje činjenica o četiri stotine tisuća naših mahom mladih ljudi koji su napustili Hrvatsku u proteklih desetak godina, a istodobno svjedočimo mehaničkom neselektivnom uvozu radne snage iz udaljenih zemalja. Pred našim se očima, kako su to ustvrdili eminentni stručnjaci na Matičinoj tribini posvećenoj demografiji, događa „zamjena stanovništva“ s nesagledivim povijesnim posljedicama za budućnost Hrvatske i Europe.
U želji da otvorimo neovisnu, objektivnu i dobronamjernu scenu za kritičko promišljanje naše društvene stvarnosti, ali i za motiviranje dobronamjernih hrvatskih građana za aktivnije sudjelovanje u oblikovanju našega društva, Matica hrvatska danas, na svoj rođendan, pokreće portal misao.hr, sa željom da taj portal doprinese obogaćenju hrvatske medijske scene. I ne samo medijske nego i one najšire, stvarnosne. Pozivamo sve matičare i dobronamjerne intelektualce i pojedince da otvore stranice portal misao.hr, da ga čitaju, kreiraju, javljaju se uredništvu, dopunjuju ga svojim opažajima, kritikama i sugestijama u svrhu njegova poboljšanja.
U ovoj obljetničkoj svečanosti, sa zadovoljstvom vas podsjećam da je na poticaj Matice hrvatske i Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ Hrvatski sabor ovu godinu proglasio 1100. obljetnicom Hrvatskoga Kraljevstva. Ta je odluka izglasana jednoglasno i za nju je podiglo ruku svih 127 zastupnika koliko ih je u tome trenutku bilo u sabornici – što se pokazalo znakovitim primjerom našeg političkog zajedništva i zrelosti.
Matica hrvatska će i u Središnjici i u ograncima brojnim programima pridonijeti proslavi ove velike obljetnice.
Time ćemo poslati poruku čitavoj hrvatskoj javnosti, ali i iseljeništvu, da imamo duboke i čvrste korijene i istinsko poštovanje prema našim precima.
Brojni visoki uzvanici i matičari u Dvorani Jure Petričevića u Matici hrvatskoj / Snimio Mirko Cvjetko / MH
U obavljanju svoje povijesne misije, ne želimo se natjecati s nekim svojim prijašnjim dosezima, ali ni s našim nacionalnim institucijama. Nastojali smo od svoga utemeljenja dograđivati i čuvati sve naše institucije, jer bez snažnih institucija nema ni snažne nacije niti sigurne, uspješne i moderne države.
Mi matičari možda smo malo više od drugih osjetljivi kada je riječ o hrvatskim institucijama jer smo doživjeli nasilno ukinuće 11. siječnja 1972. te masovni pogrom naših članova.
Izložbu Počeci Matice hrvatske priredio je Stjepan Sučić / Snimio Mirko Cvjetko / MH
Matica nije ta koja će proizvoditi fetiše od vremena, pojava, stvari, osoba. Ona je po svojoj naravi institucija koja pali svjetlo nad hrvatskom stvarnošću, nad hrvatskim putima i stranputicama. Ona je po svojoj naravi, utemeljiteljskoj ideji, po svojim uglednicima pozvana da bude proročka, a izvor je i vjerodostojnost njezina proroštva u snazi njezina zajedništva.
Dame i gospodo, poštovani gosti! U ovim vremenima kroz koja prolaze Europa i svijet svjedočimo geostrateškom i kulturološkom preslagivanju koje će, bez sumnje, imati izravne refleksije i na naš život. Važno je da svi posvijestimo da su, na svim razinama, naša sloga i naše institucije jedini čvrsti oslonac naše nacije, zdravog društva i sigurnosti građana.
Pred nama su teška vremena – učinimo sve da baš sve naše institucije i naša domovina budu što spremnije za prolazak kroz ovo zahtjevno razdoblje.
Dame i gospodo, ako ste pri ulasku u Dvoranu Jure Petričevića doživjeli osjećaj kao da ulazite u vlastiti dom, onda taj osjećaj ulaska u Maticu kao u svoj dom nosite sa sobom i priopćite ga i prenesite svojim obiteljima, svojim prijateljima s kojima ćete piti sutrašnje jutarnje kave, kupovati dnevne potrepštine za svoju djecu, za svoju obitelj. Taj osjećaj ponosa, veličine, značaja i vrijednosti što ih personificira Matica hrvatska, a time povezano i čitava Hrvatska, čuvajmo i njegujmo kao najveću vrijednost naših života.
Ovo su znakoviti trenuci odgovornosti Matice hrvatske i nas matičara, ali i svakoga od nas koji to osjeća. Dakle, pred nama su trenuci u kojima nam treba hrabrost, sloga i proročka snaga te kršćansko i ljudsko praštanje, milosrđe i otvoreno srce. I nadasve odgovornost! Ali nema sretne i uspješne zemlje bez iskrenog bezinteresnog domoljublja i nikad je nije ni bilo. Jednako kao što nema uspjeha bez hrabrosti, marljivosti i odlučnosti.
A na samom kraju, uz zahvalu za vaš dolazak, pozivam vas da budemo graditeljima i čuvarima naše domovine Hrvatske u čijim je temeljima nezaobilazan doprinos brojnih matičara. Neka Matica hrvatska i u budućnosti bude graditeljica, obnoviteljica i čuvarica našeg samopoštovanja.
Svima vam čestitam 183. rođendan Matice hrvatske!
Zahvaljujem na pozornosti!
807 - 13. veljače 2025. | Arhiva
Klikni za povratak