Vijenac 807

Mozaik

PROGLAŠENJE I PREDSTAVLJANJE NAJBOLJIH STUDENTSKIH KRATKIH VIDEOURADAKA NA TEMU NEGATIVNE ULOGE RAČUNAlNIH ALGORITAMA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA, AKADEMIJA ZA UMJETNOST I KULTURU U OSIJEKU, 21. SIJEČNJA

Kreativni obračuni s algoritmima

Piše Marija Završki

Studenti su kroz proces istraživanja, osmišljavanja scenarija, snimanja i montaže stvorili kreativne uratke koji su tematizirali manipulaciju slikom i zvukom, problem povjerenja u digitalne informacije te potencijalne opasnosti za privatnost i društvene odnose

Razvoj digitalnih tehnologija već je neko vrijeme gotovo nemoguće pratiti, kao ni sve veću prisutnost algoritamski generiranih sadržaja te kompleksne implikacije koje ti procesi imaju na našu percepciju stvarnosti, transparentnost informacija, povjerenje u medije i etiku. U tom kontekstu, upravo je medijski pismena i tehnološki dobro potkovana generacija Z ona koja ima moć odgovoriti na izazove novih tehnologija. No, možda baš u tome paradoksalno leži zamka digitalnog doba i novih medija. Naime, mladi danas imaju neograničen i nepregledan pristup nevjerojatnoj količini informacija i znanju, no brojna istraživanja pokazuju kako su mnogi od njih, unatoč tome (ili baš zbog toga) manje kritički raspoloženi za aktivizam u zajednici. Upravo je izazovima digitalnog doba posvećen jedinstven medijsko-edukativni projekt na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku na kojoj se šestu godinu zaredom u suradnji s Agencijom za elektroničke medije i portalom medijskapismenost.hr organizira izbor najboljih studentskih videouradaka. Ovaj projekt, koji spaja edukativnu komponentu s kreativnim izražavanjem, profilirao se kao značajan doprinos razvoju kritičkog mišljenja i medijske pismenosti mladih.


Studenti su istaknuli kako im je ovaj zanimljiv zadatak omogućio da teorijsko znanje primijene u praksi / Izvor Pixabay

Studenti su kroz svoje radove u ovih šest godina propitivali i istraživali različite aspekte (novo)medijskog prostora i digitalnih tehnologija poput govora mržnje i elektroničkog zlostavljanja, aktualnog problema (dez)infodemije u medijima, fenomena internetskih trolova, internetskih prevara i krađa te, najnovije, izazove računalno generiranih  sadržaja – računalne algoritme.

Ovi nimalo bezazleni vodiči kroz digitalnu „prašumu“ našli su se u središtu kreativnih interpretacija studenata završnih godina Odsjeka za kulturu, medije i menadžment u okviru kolegija Propaganda u medijskoj kulturi pod mentorstvom predavača Tomislava Levaka.

Ovo je uključenim studentima, koji sudjeluju i na Danima medijske pismenosti, čulo se prilikom proglašenja najboljih radova u Osijeku, bila sjajna prilika za stjecanje novih znanja, ali i da za svoje videouratke dobiju povratnu informaciju od medijskih stručnjaka. Cilj kolegija bio je potaknuti kritički pristup temi računalno generiranih sadržaja, koja u kontekstu sve dostupnije tehnologije dubokog lažiranja otvara nova etička i društvena pitanja. Studenti su kroz proces istraživanja, osmišljavanja scenarija, snimanja i montaže stvorili kreativne uratke koji su tematizirali manipulaciju slikom i zvukom, problem povjerenja u digitalne informacije te potencijalne opasnosti za privatnost i društvene odnose.

Prodekanica za znanost i projekte Jasmin­ka Najcer Sabljak istaknula je kako osječka Akademija nastoji pratiti aktualnosti i trendove pa nije slučajnost što su upravo računalni algoritmi ovogodišnja tema natječaja. Radove je ocjenjivalo interdisciplinarno povjerenstvo sastavljeno od pet stručnjaka iz područja medija, umjetnosti i edukacije: Ana Kirin, glavna urednica portala medijskapismenost.hr, Robert Tomljenović iz Agencije za elektroničke medije, Boris Rauš, direktor IT tvrtke Bamboo Lab,  te Vinko Vidmar i Tomislav Levak s Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku.

Boris Rauš kazao je kako su studenti i ovaj put sjajno odgovorili na zadanu temu pokazavši inovativnost, kreativnost pa i humor, te su upravo oni generacija koja „uzvraća udarac“ algoritmima koji oblikuju našu stvarnost i koje je gotovo nemoguće kontrolirati.

Studenti su istaknuli kako im je ovaj zanimljiv zadatak omogućio da teorijsko znanje primijene u praksi. Za najbolji autorski rad nagrađene su studentice Lara Božić, Valentina Crnković i Korina Vrban. Njihova je inicijalna ideja bila pretočiti virtualno u stvarno pa su algoritmi na ekranu oživjeli i pratili protagoniste u stopu – dan i noć. Poruka nagrađenog uratka jest kako su algoritmi naša svakodnevica i teško ih je izbjeći, pa je u ovom slučaju umjesto prevencije bolje rješenje apstinencija (barem privremena) od društvenih mreža.

Vijenac 807

807 - 13. veljače 2025. | Arhiva

Klikni za povratak