Povodom izlaska monografije Kaptol 1221. – 2021.
Na južnim obroncima Papuka, 12 kilometara sjeverno od Požege smjestilo se mjestašce Kaptol, od 1993. sjedište istoimene općine, koje već samim svojim imenom navodi na zaključak da se radi o mjestu ugledne i bogate prošlosti.
Požeški zborni kaptol svetoga Petra, osnovan možda još u drugoj polovici 12. stoljeća, bio je sjedište Požeškog arhiđakonata u sastavu Pečuške biskupije i na brizi je imao oko stotinu župa na širem požeškom području. U skladu s tadašnjim društvenim uređenjem, imao je i svoje vlastelinstvo, a prvu poznatu ispravu donio je 1221. godine. I Požeški kaptol bio je vjerodostojno mjesto te je obavljao javnobilježničke poslove i do 1535. izdao brojne isprave od kojih je više od stotinu sačuvano do danas. Dvije godine kasnije Požega je s okolicom došla pod osmansku vlast koja je potrajala 150 godina, do 1687. Kaptol i Požega od tada do 1997. crkveno pripadaju Zagrebačkoj (nad)biskupiji, a kaptolsko vlastelinstvo postalo je 1723. vlasništvo Srijemske biskupije (1773. pripojene Đakovačkoj biskupiji) i takvo se stanje zadržalo sve do ukidanja feudalizma 1848. godine.
Monografiju je uredio Krunoslav Matešić,
a izdala Općina Kaptol pokraj Požege
Glavni prihodi kaptolskog vlastelinstva dolazili su od poljoprivrede, šuma i vinogradarstva, a od vremena Marije Terezije razvija se i svilarstvo. Od sredine 19. stoljeća u Kaptol se doseljavaju Česi koji daju značajan doprinos gospodarskom i društvenom životu mjesta. Kaptol postaje sjedište općine koja je ukinuta 1955. i sve do njezine obnove 1993. uglavnom stagnira, dok u najnovije doba priliku za razvoj naročito nalazi u turizmu, oslonjenom prije svega na poljoprivredu i tradiciju. Kao i druga mjesta u Slavoniji i Hrvatskoj, i Kaptol je pogođen gubitkom stanovništva. Prema popisu iz 2021. općina ima 2634 stanovnika, gotovo četvrtinu manje nego deset godina ranije.
Sve navedeno opširno je obrađeno u reprezentativnoj monografiji pod naslovom Kaptol 1221. – 2021. koju je Općina Kaptol objavila 2022. povodom jubilarne 800. godišnjice prvog spomena Kaptola. Na 572 stranice velikog formata nalazi se četrdesetak znanstvenih i stručnih radova koji opisuju povijest, prirodna obilježja, poljoprivredu, gospodarstvo, vinogradarstvo, školstvo, svakodnevni život, jezik, sport, bogatu kulturnu i tradicijsku baštinu, djelovanje češke manjine, turističke potencijale te najznačajnije osobe Kaptola i bliže okolice, uz gotovo 500 slika, crteža, karata i grafičkih prikaza. Glavni urednik monografije je Krunoslav Matešić, psiholog i umirovljeni sveučilišni profesor, rodom iz Kaptola, a tekstove je napisalo 28 stručnjaka i znanstvenika iz različitih područja.
Radi se o monografiji kakvu nemaju niti neka poznatija i veća mjesta u Hrvatskoj, ali je Kaptol svakako zaslužuje zbog značenja koje je imao u povijesti, posebno u srednjem vijeku. I danas je glavna znamenitost Kaptola kasnogotičko-renesansni Stari grad podignut početkom 16. stoljeća oko kasnogotičke crkve i kanoničkih stanova, u vrijeme osmanske vladavine, kada je Kaptol, kao i Požega, imao status kasabe i važne vojne utvrde. U Starom gradu, u narodu poznatijem kao Turski grad, i danas se nalazi barokna crkva svetog Jurja s dominantnim tornjem, desakralizirana u 19. stoljeću, no cijeli su kompleks u Drugom svjetskom ratu uništili partizani i danas djeluje ruševno, iako je uvršten na Listu zaštićenih kulturnih dobara u sklopu Registra kulturnih dobara Republike Hrvatske. Već se godinama u Starome gradu provode arheološka istraživanja i konzervatorski zahvati koji za cilj imaju potpunu obnovu u izvornom obliku. Nekadašnji Požeški kaptol svetog Petra kao institucija je obnovljen 1999, dvije godine nakon osnutka Požeške biskupije, ovoga puta pod imenom Stolni kaptol svetog Petra u Požegi i danas je kaptolski Stari grad u njegovom vlasništvu.
Zanimljiva je povijest kaptolske župe koja je nastavila djelovati i u doba osmanske vlasti, kada dobiva čak i papinske povlastice. U isto vrijeme u Kaptolu su uz drvenu župnu crkvu postojale i dvije džamije. Današnja župna crkva posvećena svetom Petru i Pavlu sagrađena je 1770. U isto vrijeme, 1774, Kaptol je dobio pučku školu. Današnja osnovna škola djeluje u prostranoj modernoj zgradi, a nosi ime po književniku i svećeniku Vilimu Korajcu, vjerojatno najpoznatijem Kaptolčaninu. Osim njega, iz Kaptola je i književnik i političar Napoleon Špun-Strižić, zet Ivana Mažuranića.
Od 1924. do 1991. u Kaptolu je djelovala češka škola, a od 1923. do danas postoji i Češka beseda Kaptol koja čuva identitet, kulturu i tradiciju ovdašnjih Čeha. U Kaptolu je u posljednjih gotovo 70 godina šest puta održana središnja manifestacija češke manjine u Hrvatskoj, žetvene svečanosti Dožinky. Ljubiteljima glazbe Kaptol je poznat i zbog festivala Zlatni glas Zlatne doline koji se ondje održava od 1970. Na tom su festivalu prve značajnije nastupe imale poznate hrvatske pjevačice Vesna Pisarović i Ivana Kindl. Od 2017. kao tradicionalna manifestacija održavaju se Halštatski dani s ciljem popularizacije Kaptola kao važnog arheološkog nalazišta.
Ovom monografijom, pripremljenom u dvije godine, Kaptol je povećao svoju vidljivost na karti znamenitih hrvatskih mjesta. Ona je ujedno i primjer kako jedna relativno mala lokalna zajednica uspješno nalazi volju i mogućnosti za ulaganje u svoju kulturnu infrastrukturu.
806 - 30. siječnja 2025. | Arhiva
Klikni za povratak