FESTIVAL M&M: MIĆINI DANI U ZAGREBU, 21. STUDENOGA
Mira Muhoberac, bližima poznatija kao Mićo, bila je svestrana kazališna kritičarka, autorica, urednica, redateljica i još mnogo toga u kazališnoj umjetnosti i šire. Njoj u sjećanje, treću godinu za redom, organiziran je Festival M&M otvoren simpozijem u četvrtak, 21. studenog u dvorani Jure Petričevića u Matici hrvatskoj. Festival se odvijao do ponedjeljka, 25. studenog na mnogobrojnim zagrebačkim lokacijama na kojima je Mićo boravila, pa su simbolički vezani za ovaj događaj. Tako su domaćini, osim Matice hrvatske, bili i Studio EXIT, Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića, kavana Palainovka i Atrij Gradskoga dramskoga kazališta Gavella.
Posjetitelji su na simpoziju naziva Raznovrsnost opusa: paleta interesa imali priliku čuti nešto više o svestranom radu Mire Muhoberac, ali i o njezinu privatnome životu iz usta ljudi na koje je ova umjetnica imala velik utjecaj. Tako su se među izlagačima našle i njezine studentice: Tina Marušić, ujedno i moderatorica simpozija, koja je podsjetila kako je Mićo bila dugogodišnja urednica za kazalište i književnost u Vijencu, te Ivana Delić, koja je govorila o razdiobi profesorice Mire Muhoberac na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i Miće koja je objavljivala privatne sadržaje na društvenim mrežama.
Uvodne je riječi o Miri Muhoberac uputila njezina dugogodišnja prijateljica, teatrologinja Sanja Nikčević, govoreći o svom iskustvu rada s njom i o njezinu profesionalnom elanu, angažmanu, opusu i kreativnosti. Nikčević kaže kako je Mićo kroz svoj rad „proživjela više života u nekoliko vrsta umjetnosti“ svojom neumornom željom za znanjem i umjetnošću te da je ostavila „otpuhani maslačak učenika i studenata koji će raditi po njezinu uzoru“.
Vesna Muhoberac, Mićina sestra blizanka i organizatorica Mićinih dana koji se održavaju i u njihovu gradu Dubrovniku, približila je njezine interese i život publici dijaprojekcijom privatnih fotografija s dragim ljudima, životinjama, mjestima i organiziranim događajima. Zahvalila je sudionicima i otvorila simpozij koji je sadržavao pet izlaganja te isječak iz Mićine emisije na Trećem programu Hrvatskog radija Theatralia, kojoj je bila autorica i urednica. Govorila je i o predstavi Što je nama Hekuba? koju su sestre Muhoberac rekonstruirale na otoku Lokrumu inspirirane Shakespeareom.
Prvo izlaganje održala je Tanja Kuštović, izvanredna profesorica i pročelnica na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na temu Književna djela u pogovorima Mire Muhoberac. Tako je Mićo napisala pogovor knjizi Vesne Parun Igrokazi, od kojih je svaki zasebni dio ukupne cjeline svih priča u igrokazima, a ona ih naziva jednim od vrhunaca stvaralaštva autorice. Napisala je pogovor i za knjigu Mire Gavrana Igrokazi za djecu, za koju piše da se „u svim Gavranovim igrokazima osjeća poticajan ritam hrvatskog jezika i srca istodobno, krije se potraga i čarolija“. Govoreći i o mnogim drugim pogovorima, Kuštović je zaključila kako su pogovori Mire Muhoberac bili – bez pogovora.
Leksikografkinja Ljubica Josić bila je studentica Mire Muhoberac te je s izlaganjem na temu Prostori pamte odala kako je Mićo u svojemu opusu prostorima davala važno mjesto, pri čemu je „demaskirala u prizorišne aspekte života društvene odnose, rodne uloge, odnose moći te međuljudske odnose blizine i daljine“. Analizirala je feljtone Mire Muhoberac o kazališnim prostorima Dubrovnika te o rekonstrukciji kazališnih dijelova takozvanom metodom očevida.
Moderatorica simpozija i potpredsjednica Ogranka Matice hrvatske u Zaboku Tina Marušić, izlagala je na temu Svršetak igre – Trilogija o Snu: Ludilo, Čekanje, Igra o istoimenoj predstavi prema djelu Samuela Becketta, koju je režirala Mićo u okviru Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a koja se izvodila i nadograđivala sadržajem i glumcima tijekom 2014. i 2015.
Simpozij je uveličan i dvjema izvedbama sastava Ad hoc 150 pod vodstvom Anamarije Mrkonjić. Izvedba Pupačićeve pjesme More evocirala je Mićinu ljubav prema moru i rodnome Dubrovniku. Mnoga lijepa sjećanja i atributi o svestranoj, kreativnoj i proaktivnoj Miri Mićo Muhoberac obilježili su otvaranje Trećih Mićinih dana u Zagrebu te simpozij o životu i radu Miće – homo theatralisa i homo universalisa.
802 - 5. prosinca 2024. | Arhiva
Klikni za povratak