TJEDAN SVEUČILIŠTA U ZNAKU 150. OBLJETNICE OSNUTKA MODERNOGA SVEUČILIŠTA, ZAGREB, 4–16. STUDENOGA
Manifestacijom naziva Tjedan Sveučilišta Sveučilište u Zagrebu obilježilo je prvih 150 godina svojeg postojanja. Iako njegovi začeci sežu još u 1669. godinu, kad je Isusovačka akademija dobila povlastice sveučilišta, ono je u suvremenom smislu utemeljeno 19. listopada 1874. U drugoj ga je godini svoje banske časti otvorio Ivan Mažuranić, dok mu je prvim rektorom bio kanonik Matija Mesić. Zakonska osnova o sveučilištu u Hrvatskom je saboru donesena na poticaj biskupa Strossmayera, dok je carevo odobrenje dobila zahvaljujući Mažuranićevim zalaganjima. Sveučilište se isprva nalazilo u staroj zgradi gimnazije na Katarininu trgu i uključivalo je tri fakulteta: Bogoslovni, Pravni i Mudroslovni. Od tad do naših dana svoja vrata otvara zagrebačkim studentima, ali i svima koji u potrazi za erudicijom stoljeće i pol pristižu iz manjih sredina, ne bi li potom u maniri devetnaestostoljetnih stremljenja postali stup građanskog društva. Njima se danas pridružuje i inozemna intelektualna mladež, pa s ponosom ističemo kako je naša alma mater odavno nadrasla prvotne nacionalne okvire i uvriježila se kao hram znanosti i visokog obrazovanja širokih masa, simbolički slijedeći demokratske principe svojeg bana utemeljitelja, poznatog pod atributom „pučanin“.
Proslava Dana Sveučilišta u Zagrebu / Izvor Sveučilište u Zagrebu
Program obilježavanja utemeljenja modernog Sveučilišta i Dana Sveučilišta u Zagrebu održan je u razdoblju od 4. do 16. studenoga nizom događanja. Sve je započelo dodjelom priznanja profesorima u trajnom izboru, kao i spomen-medalja umirovljenim profesorima u protekloj akademskoj godini, što se održalo u novom sjedištu Sveučilišta – zgradi Regionalnog centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe (SEECEL).
Program se nastavio dva dana kasnije svečanom sjednicom Senata, ujedno i središnjim događajem. Uz rektora, pozdravno je slovo uputila i novoizabrana predsjednica Studentskoga zbora Sveučilišta Katja Popović, a uslijedilo je obraćanje predsjednika Rektorskoga zbora RH Vlade Guberca, rektora Sveučilišta u Osijeku, koji je istaknuo važnu ulogu Sveučilišta u osnivanju i razvoju drugih sveučilišta u Hrvatskoj. Uime HAZU obratio se njezin potpredsjednik akademik Davor Miličić, koji je naglasio kako Sveučilište skladno spaja tradiciju i suvremenost te odgovornost za društvo u cjelini. Pozdravima se priključio i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, napomenuvši kako će Grad Zagreb i dalje biti partner Sveučilišta.
Uime predsjednika Hrvatskog sabora skupu se obratila saborska zastupnica i predsjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Vesna Bedeković, koja je posebno naglasila obvezu stvaranja intelektualnog kapitala naše zemlje, a izaslanik predsjednika Vlade RH ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs istaknuo je važnost modernizacije studijskih programa koji će pratiti aktualne potrebe tržišta rada.
Svečana sjednica nastavljena je izlaganjem rektora Lakušića koji se osvrnuo na obnovu zgrada i infrastrukture nakon potresa, na korake u realizaciji daljnjeg razvoja projekta Znanstveno-učilišnog kampusa Borongaj, kao i na sudjelovanje Sveučilišta u alijansi europskih sveučilišta UNIC, aktivnosti u području širenja partnerstva s međunarodnim institucijama, djelovanje Gospodarskog savjeta i osnaživanje suradnje s gospodarstvom, na otvaranje Savjetovališta za studente, program stipendiranja studenata, organiziranje Smotre Sveučilišta i dr. Posebice je istaknuo modernizaciju postojećih te stvaranje novih studijskih programa, daljnji razvoj doktorskih studija, medijske projekte i dr. Spomenuo je i cjelovitu obnovu Studentskog doma Lašćina te paviljona V. i VI. Studentskog doma Stjepan Radić, projekt Kampusa Borongaj, projekt Kongresnog centra u PSD-u Dubrovnik, proces unapređenja kvalitete i dr.
Sljedećeg su dana dodijeljene Rektorove nagrade, a skupom održanim 9. studenoga sveučilišnoj zajednici predstavljeni su strateški dokumenti: Politika otvorene znanosti Sveučilišta, Strateške smjernice znanstvenoistraživačke djelatnosti Sveučilišta (2023–2026) te Strateške smjernice digitalne transformacije za razdoblje do 2032.
Gala koncert uz Simfonijski orkestar HRT-a pod ravnanjem maestra Davora Kelića, na kojem su nastupili sopranistica Josipa Bilić i tenor Roko Radovan, održan je 11. studenoga, a istog je dana otvorena izložba 355. obljetnica akademske tradicije i 150. obljetnica djelovanja modernog Sveučilišta u Zagrebu, koju je priredio Središnji ured za arhivsku građu Sveučilišta, a svečano otvorio rektor Lakušić. „Ovom izložbom predstavljaju se neki od najvažnijih dokumenata Sveučilišta u Zagrebu – od njegova utemeljenja i priznavanja Sveučilišta, imenovanja prvoga rektora profesora Matije Mesića, proglašenja prve akademske godine te sačuvanih zapisa u brojnim sveučilišnim, arhivskim, muzejskim i baštinskim zbirkama“, rekla je profesorica emerita Mirjana Polić Bobić.
U sklopu 46. Interlibera u Kongresnom centru Zagrebačkog velesajma 14. studenoga otvorena je trodnevna 29. Smotra Sveučilišta u Zagrebu u okviru koje su posjetiteljima predstavljeni 31 fakultet i tri umjetničke akademije Sveučilišta u Zagrebu. Istoga je dana održan panel na temu Kako studentima olakšati (studentski) život?, na kojem su uz rektora sudjelovali i ravnateljica Uprave za visoko obrazovanje u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih RH Dijana Mandić, bivši potpredsjednik Vlade RH i ministar financija Zdravko Marić, Božo Skoko s Fakulteta političkih znanosti te predsjednica Studentskog zbora Katja Popović.
Sveučilište u Zagrebu na Interliberu je predstavilo objedinjena izdanja svojih sastavnica, Hrvatske sveučilišne naklade te Sveučilišne tiskare.
801 - 21. studenoga 2024. | Arhiva
Klikni za povratak