Predstavljanje knjige Sonje Zubović, završetak festivala Slavenski zagrljaj i upis novih članova
Ovom prilikom u Slavensku akademiju svečano su primljena tri nova člana: pjesnikinja Darija Žilić, prozaistica Lada Žigo Španić i književnik fra Miljenko Stojić
U utorak 12. studenoga prostor Knjižnice i čitaonice Bogdana Ogrizovića ispunio se ljubiteljima pjesničke riječi. Povoda za susret bilo je nekoliko; predstavljena je knjiga izabranih pjesama pjesnikinje i prozaistice Sonje Zubović Svatko. Netko. Nitko., što je ujedno bio i završni događaj 18. međunarodnog festivala Slavenski zagrljaj, koji promiče i potiče suradnju pjesnikā iz slavenskih zemalja, a Slavenska akademija ovom je prilikom primila i tri nova člana iz Hrvatske.
Sonja Zubović s članovima Slavenske akademije
Stihovi sabrani u petojezično izdanje – a pjesme su unutar ovoga sveska osim na hrvatskome objavljene i na bugarskom, slovačkom, ukrajinskom i ruskom jeziku – ponovno su potvrdili Sonju Zubović kao pjesnikinju koja međunarodno djeluje svojom pjesmom. Knjiga je objavljena u izdanju Slavenske akademije za književnost i umjetnost iz Bugarske, unutar biblioteke Slovo prinošenja, a tisak zbirke pomoglo je Ministarstvo kulture i medija RH. Predstavljanju je nazočio predsjednik Matice hrvatske Miro Gavran, ujedno i član Slavenske akademije, veleposlanici Bugarske i Poljske, kao i predstavnici Ministarstva kulture i medija RH.
Program večeri bio je bogat i sadržajan. Elka Nyagolova, predsjednica Slavenske akademije osnovane 2007. sa sjedištem u Varni u Bugarskoj, imala je vodeću riječ te je u više navrata upućivala na važnost kulturnog susreta bugarskih i hrvatskih pjesnika istaknuvši da je u izdanju Akademije dosad izašlo mnogo zbirki i antologija u kojima su sudjelovali hrvatski pjesnici i pjesnikinje. Elka Nyagolova, i sama pjesnikinja, ujedno istaknuta prosvjetna radnica, već godinama potiče prijateljstvo bugarske i hrvatske kulture.
Nakon što je Diana Burazer na hrvatskome jeziku pročitala Nyagolovin predgovor objavljenoj knjizi, riječ o zbirci podijelila je i Lada Žigo Španić. Obje su istaknule kako pjesma Sonje Zubović ne pristaje na pomodne trendove, nego ustraje u pjevanju o univerzalnim vrijednostima kao što su obitelj, prijateljstvo i dobrota, težnja za sjedinjenjem ljudi u ljubavi. Ovaj je pjesnički susret protekao u ozračju poziva na unutrašnje i duševno, duhovni prostor pjesme, u opreci s izvanjskim prisilama svijeta. U pjesmi Sonje Zubović istaknuta je skrb za ono čovječje intimno i iskonsko, prijateljsko, za čovjekov nevidljivi svijet, za ljudsku dušu, što je pak u suprotnosti s društvenim, materijalnim, osjetilnim, s mnogočim koristoljubivim u ljudskom odnošenju. Sama pjesnikinja na kraju je preuzela riječ i kratko se obratila publici, ustvrdivši kako će biti sretna ako se njezino djelo tumači u skladu s krilaticom „meni je ljubav sve na svijetu“. Sonji Zubović potom je predsjednica Akademije uručila nagradu i medalju Aleja pjesničkih ruža.
Ovom prilikom u Slavensku akademiju svečano su primljena tri nova člana: pjesnikinja Darija Žilić, prozaistica Lada Žigo Španić i književnik fra Miljenko Stojić, koji su svesrdno zahvalili na ukazanoj počasti. Slavenska akademija danas broji 2000 članova iz više od 20 zemalja, među kojima je njih 30 iz Hrvatske.
Predstavljanje je proteklo u dinamičnom ritmu, čemu je pridonio član Slavenske akademije, pjesnik Enes Kišević, najprije odavši počast Tinu Ujeviću, koji je 12. studenoga 1955. preminuo u Zagrebu, govoreći po kiticu iz dviju njegovih pjesama, Pobratimstvo lica u svemiru i Ganutljive opaske, a zatim je recitirao i interpretirao pjesme Sonje Zubović. Nakon što je Elka Nyagolova hrvatsku publiku upoznala s bugarskom riječi za zagrljaj – pregrъdka, što znači da čovjek drugoga čovjeka privija k sebi, to jest preko sebe, na svoje grudi – Kišević joj je posvetio svoju pjesmu Zagrljaj, zaključivši da „zagrljaj toplinu i daje i prima“.
Događaj je glazbenom pratnjom uveličala Nina Romić. Na početku je a capella izvela kajkavsku pjesmu Ptica lastavica te time potvrdila kozmopolitski karakter ovoga događanja jer je lastavica ptica koja nastanjuje sve kontinente svijeta, kao što to čini i pjesnik svojom pjesmom. Nina Romić večer je zaključila izvedbom autorske pjesme Sloboda.
Završetak ovoga događanja i festivala obilježen je na ganutljiv i najljepši mogući način; na poziv Elke Nyagolove sva je publika ustala i zapljeskala u čast preminulog pjesnika i prevoditelja Luke Paljetka, koji je također bio članom Slavenske akademije, odavši time počast velikom pjesniku koji je u krugu Akademije bio iznimno poštovan i voljen, baš kao i tijekom večeri više puta spomenuta Vesna Parun.
801 - 21. studenoga 2024. | Arhiva
Klikni za povratak