Vijenac 801

Matica hrvatska

VINKOVCI —  PREDSTAVLJANJE KNJIGE

Ljubav kao temelj filozofije

Ivan Bence

U Matici hrvatskoj 5. studenoga održano je predstavljanje hrvatskog prijevoda knjige Kierkegaard o ljubavi i kušnjama u suizdanju Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima i Instituta za kulturu mišljenja. Autor je Bojan Žalec, slovenski filozof koji trenutno predaje na Teološkom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani. Nakon knjige Čovjek, moral i umjetnost: uvod u filozofsku antropologiju i etiku iz 2019, ova monografija o Sørenu Kierkegaardu druga je njegova knjiga prevedena na hrvatski jezik. Preveo ju je i uredio Stjepan Štivić iz Instituta za kulturu mišljenja. Osim autora i prevoditelja na predstavljanju knjige sudjelovali su filozof i fizičar Stipe Kutleša te Dražen Švagelj, predsjednik OMH u Vinkovcima.


Knjigu su predstavili Stjepan Štivić, Bojan Žalec, Stipe Kutleša i Dražen Švagelj

Nakon uvodnih riječi o karijeri i privatnom životu autora i općim crtama njegova filozofskog mišljenja i rada te o samom postupku prevođenja, predstavljena je knjiga. Žalec odabire ovog danskog filozofa iz više razloga. Kierkegaard je izvršio velik utjecaj na modernu filozofiju koja je bez njega nezamisliva, a njegove su ideje bitan dio međusobno vrlo različitih filozofskih pravaca. Osim toga, Žalec u njegovoj etici nalazi odgovore na neka pitanja koja su nam i danas itekako važna. I sami se često pitamo kako živjeti, i to dobro i sretno, posebno u naše doba kada se javljaju tendencije poput transhumanizma koji želi nadići čovjeka, usavršiti ga i ukloniti sve njegove nedostatke koristeći znanost, tehnologiju ili farmakologiju, a samim time izbrisati njegovu osobnost, autentičnost i slobodu. Kierkegaardova filozofija u potpunoj je suprotnosti s ovakvim idejama. Njezina je temeljna točka ljubav iz koje proizlazi sve ostalo. Ovdje je ona primarno shvaćena kao Božja ljubav, dakle u kršćanskom smislu koji je kod Kierkegaarda neizostavan. Bog šalje čovjeku poziv koji on može prihvatiti, ali i odbaciti, što zapravo predstavlja grijeh koji vodi do očaja. Ovo je temeljni odnos iz kojega će proizaći razne teme kojima se Žalec bavi u devet poglavlja. Vrlo bitnu temu čine tjeskoba i patnja koje čovjek osjeća zbog svoje nesavršenosti i nedovršenosti. One su neizbježne sastavnice čovjekove egzistencije od kojih ne treba bježati, već ih treba znati usmjeriti. Umjesto da vode u nasilje, što je još jedna bitna tema knjige, treba ih s radošću prihvatiti na svome putu do vječnosti.

Na kraju predstavljanja uslijedila su brojna pitanja sudionika i zanimljiva rasprava. Osim očite aktualnosti ova monografija izuzetno je važna i zbog toga što popunjava prazan prostor kada je riječ o radovima o Kierkegaardu na hrvatskom jeziku pa je samim time ujedno i poticaj za daljnje proučavanje teme.

 

Vijenac 801

801 - 21. studenoga 2024. | Arhiva

Klikni za povratak