Vijenac 801

Likovna umjetnost

ERSTE FRAGMENTI 20, MUZEJ SUVREMENE UMJETNOSTI, ZAGREB, 8. studenoga–1. prosinca

Jubilarni dvadeseti Erste fragmenti

Piše Marina Šafarić

Otkupljeni radovi na dvadesetim Erste fragmentima pripadaju isključivo slikarskoj domeni – najnovija generacija fragmentaša su Alba Miočev, Carolina Barbarić, Mia Markušić i Fran Ferković

Gotovo jedna cijela generacija danas afirmiranih hrvatskih umjetnika dijeli isti početak probijanja na scenu – prijavili su se na natječaj Erste banke. Isprva Novi fragmenti, pokrenuti 2002. godine, brzo su se pokazali kao izvrsna platforma za pojačavanje vidljivosti umjetnika mlađih od trideset godina. Budući da je natječaj nekoliko godina mirovao, dvadeseti ciklus održava se ove godine. Usprkos tome, riječ je o najstarijem i najpostojanijem natječaju a trenutačno i jedinom tog tipa u Hrvatskoj. Kako izgleda dvadeset godina kontinuiranog promicanja i financijskog podupiranja mladih umjetnika najbolje se vidjelo na otvaranju ovogodišnjih jubilarnih, dvadesetih po redu, Erste fragmenata. Naime, uz redovnu godišnju izložbu otkupljenih radova, na drugom katu južnog krila Muzeja suvremene umjetnosti 8. listopada otvorena je i retrospektivna izložba u čast obljetnice Fragmenata. Kako su i organizatori najavljivali – ovogodišnji su Fragmenti spoj mladosti i dugovječnosti.

Grand Prix u rukama Albe Miočev

Zahvaljujući sjajnoj inicijativi Erste banke, povjesničaru umjetnosti Vanji Babiću, koji je konstanta projekta od prvog dana, kao i brojnim stručnjacima iz kulturne sfere koji su godinama sudjelovali u žiriranju Fragmenata, ovaj projekt postao je izuzetno popularan i važan među mladim umjetnicima, što potvrđuje i činjenica da broj godišnjih prijava danas doseže stotinu. Stručno povjerenstvo za otkup radova na ovogodišnjem natječaju činili su Vanja Babić, Patricia Kiš, Neva Lukić, Leila Topić i Zlatan Vehabović.


Ovogodišnji fragmentaši Carolina Barbarić, Mia Markušić, Alba Miočev i Fran Ferković / Izvor Erste fragmenti


Iz postava izložbe 20. Erste fragmenti / Izvor Erste fragmenti

Otkupljeni radovi na dvadesetim Fragmentima pripadaju isključivo slikarskoj domeni – najnovija generacija fragmentaša su Alba Miočev, Carolina Barbarić, Mia Markušić i Fran Ferković. Osim klasičnog i najzastupljenijeg ulja na platnu, nailazimo i na netipične slikarske materijale poput vune i tkanine kod Albe Miočev, ali i na intervencije rezanjem drvene ploče u ekspresivnom radu Mie Markušić. Aktualna izložba uključuje otkupljene radove, ali i radove dostupne za prodaju te izgleda da je svaki autor predložio jedan svoj ciklus. Među izloženim radovima ističu se svakako Dial-up (otkupljen) i Odmori se Albe Miočev, Fake Fossil Frana Ferkovića, Rupe u sjećanju i Uhvati tu loptu! (otkupljen) Mije Markušić te Kopač (otkupljen) Caroline Barbarić, ulje na platnu čiji naslov, motiv i djelomice izvedba djeluju kao hommage Slavku Kopaču.

Grand Prix i organizaciju samostalne izložbe osvojila je Alba Miočev, dok je Nagrada publike pripala Carolini Barbarić, a studentska stipendija Hani Volner, čiji radovi nisu izloženi.

Jedna od rijetkih inicijativa

U MSU se do 1. prosinca može razgledati i retrospektivna izložba izbora od 52 rada, odabrana iz fundusa otkupljenih radova iz prethodnih devetnaest godina Erste fragmenata, dok ih je u tom razdoblju otkupljeno ukupno 228. Ti radovi danas čine impresivnu kolekciju čija vrijednost neprestano raste zahvaljujući uspješnim karijerama bivših sudionika Fragmenata. U tekstu izložbenog kataloga retrospektive neki od njih istaknuti su na zanimljiv način – umjesto imena i prezimena, nabrojana su njihova dostignuća, poput osvajanja najvažnijih nagrada u hrvatskoj umjetnosti, predavačkih pozicija na akademijama i fakultetima te sudjelovanja na međunarodnim izložbama.


Dobitnica Grand Prixa Alba Miočev / Izvor Erste fragmenti


Dodjela nagrada 20. Erste fragmenata / Izvor Erste fragmenti

Pogledamo li povijest prvih deset ciklusa Erste fragmenata, među danas etabliranim umjetnicima nalaze se Ivan Fijolić, David Maljković, Alem Korkut, Ana Vivoda, Gordana Bakić, Josip Zanki, Matko Vekić, Petra Grozaj, Robert Šimrak, Zlatan Vehabović, Paulina Jazvić, Kristina Lenard, Marko Zeman, Pavle Pavlović, Helena Janečić, Martina Grlić i brojni drugi. Doista velik broj autora i autorica koji nešto znače na suvremenoj hrvatskoj likovnoj sceni. Također, i idućih je deset godina izrodilo poticajan kontekst umjetnicima koji danas samostalno izlažu i čiji se radovi nalaze u privatnim i institucionalnim kolekcijama. Dokaz je to da je stručno povjerenstvo doista znalo prepoznati kvalitetu, originalnost, tehničku vještinu, ali i potencijal razvoja.

Osim što se razvoj karijera pojedinih umjetnika prati kroz njihovu izložbenu i medijsku prisutnost, zanimalo me, iz prve ruke, što je za nekolicinu bivših fragmentaša značilo sudjelovanje u ovome natječaju.

Matko Vekić: „Svakome mladom čovjeku na početku karijere doista mnogo znači otkup radova, pogotovo u onodobnom ambijentu nesređenog tržišta. Koliko me sjećanje služi, suradnja s Erste bankom, koja je potrajala nekoliko godina, bila je moguća zahvaljujući viziji i susretljivosti, u velikoj mjeri, gospodina Tomislava Vuića. To nisam zaboravio...“

Ivan Fijolić: „Sudjelovanje na Erste fragmentima značilo mi je dosta iz dva razloga. Prvi je prepoznatljivost, a drugi razmjena dobara!“

Paulina Jazvić: „Svakome mladom umjetniku poticaj je otkup rada, a i sudjelovanje na izložbi u relevantnom prostoru.“

Martina Grlić: „Osvojiti nagradu kao mladi umjetnik znači priznanje vlastite kreativnosti, ali i važan korak u karijeri koji donosi nove prilike, veću prepoznatljivost i podršku za daljnji profesionalni rast.“

Pavle Pavlović: „Erste fragmenti pružili su mi značajan poticaj na početku karijere, kada je takva vrsta podrške iznimno bitna, te predstavljaju jednu od rijetkih inicijativa koja podržava rad mladih umjetnica i umjetnika u samome startu njihova umjetničkog puta.“

Retrospektivna izložba

Smještena pored aktualne izložbe, retrospektiva zbog prostornih ograničenja prezentira samo dio otkupljenih radova iz prethodnih devetnaest ciklusa, dok su katalogom prikazani svi. Uglavnom su to slike, fotografije i radovi kombiniranih tehnika, no zastupljena je i skulptura. Radovi nisu poredani kronološki, ali su uspješno grupirani po svojevrsnim sličnostima i narativnim linijama. Tako se uz Tisuću hoola-hoopova Lale Raščić s petih Fragmenata nalazi Waltz_20 Ive Zagoda sa šesnaestih Fragmenata. Na izložbi se mogu primijetiti i počeci izvrsnih ciklusa radova i razvijanja rukopisa poput Na površini Alema Korkuta iz 2003. te br. 8 Zlatana Vehabovića i Kravice Pauline Jazvić iz 2006. Izloženi su i oni najraniji radovi s prvih Fragmenata, kao što su Vjetar Damira Stojnića i Vizura Matka Vekića, ali i najkasniji, primjerice rad Mihaela Bađuna Bakina priča, dobitnika Grand Prixa 2023. godine.

Zahvaljujući dugogodišnjoj posvećenosti Vanje Babića, Erste banke i niza stručnjaka iz svijeta umjetnosti, kreirana je izvrsna zbirka koja uspješno prati razvoj suvremene umjetnosti kroz promjene i izazove koje donosi vrijeme. Natječaj je to koji ne samo da financijski podupire mlade umjetnike nego im pojačava vidljivost te je odskočna daska u daljnji razvoj karijere. I tako već dvadeset godina!

Vijenac 801

801 - 21. studenoga 2024. | Arhiva

Klikni za povratak