Vijenac 801

Društvo, Razgovor

Ivan Fugaš, upravitelj Društva LNG Hrvatska

Hrvatska je važan čimbenik na plinskoj karti Europe

Razgovarao Vedran Obućina

Postali smo prepoznatljivi kao društvo koje osim svog redovnog poslovanja konstantno sudjeluje i aktivno je na području poboljšanja LNG industrije u svijetu / Terminal za UPP ostvario daleko više od onoga što se od njega očekivalo / U cijelome svijetu u tijeku je prelazak na obnovljive izvore energije koji će potrajati, a dok se u potpunosti ne dogodi, prirodni plin služit će kao taj prijelazni energent

Društvo LNG Hrvatska d. o. o. obavlja reguliranu energetsku djelatnost upravljanja terminalom za ukapljeni prirodni plin (UPP) i odgovorno je za rad, održavanje i razvoj terminala za UPP. Terminal za UPP na otoku Krku ima za cilj osigurati energetske potrebe i povećati sigurnost opskrbe putem novog dobavnog pravca prirodnog plina za zemlje srednje i jugoistočne Europe. Plutajući terminal za UPP nalazi se u općini Omišalj na otoku Krku. Terminal ima geopolitičku i stratešku dimenziju u okviru jačanja europskog energetskog tržišta i povećanja sigurnosti opskrbe plinom zemalja Europske unije, a posebno zemalja srednje i jugoistočne Europe koje za sebe žele osigurati novi pouzdani dobavni pravac plina. Riječ je o projektu koji je od strateškog značenja za Europsku uniju i Republiku Hrvatsku. Terminal je uključen na listu EU projekata od zajedničkog interesa (PCI) te su mu dodijeljena bespovratna sredstva u iznosu od 101,4 milijuna eura.


Iz osobne arhive

O prednostima i izazovima u trenutnim globalnim i lokalnim okolnostima, razgovaramo s upraviteljem LNG Hrvatska Ivanom Fugašem.

Gospodine Fugaš, godinu dana ste na čelu LNG Hrvatska. Što se promijenilo u tih godinu dana i kako danas gledate na ovu kompaniju koja je važan dio energetskoga sektora naše zemlje, ali i moreplovstva i brodogradnje?

Praktički godinu i pol već vodim LNG Hrvatska. Sada već možemo tvrditi da je LNG Hrvatska kao i Terminal za UPP postao važan čimbenik na plinskoj energetskoj karti Europe te smo postali prepoznatljivi kao društvo koje osim svog redovnog poslovanja konstantno sudjeluje i aktivno je na području poboljšanja LNG industrije u svijetu, a sve kroz iskustvo koje imamo u ove četiri godine rada u kojima smo se suočili s dosta izazova, kako u operativnom tako i u razvojnom smislu. Ako pogledate naše brojke koje su ostvarene u ovih nepunih četiri godine i usporedite ih s ostalim terminalima, vidjet ćete da je naš Terminal za UPP ostvario daleko više od onoga što se od njega očekivalo. No iskreno, nemamo vremena za prisjećanje na prošlost, treba se koncentrirati na sadašnjost i lagano gledati u budućnost i pripremiti Terminal da odoli svim izazovima pred nama. Ako je išta sigurno, onda je to da izazova neće nedostajati.

Prirodni plin jedan je od vodećih energenata suvremenog svijeta, pa tako i Hrvatske. Koje su prednosti prirodnog plina u našoj zemlji? Kako se ova djelatnost uklapa u novi zeleni plan Hrvatske i Europske unije? 

Prirodni plin oduvijek je bio istican kao prijelazni energent između neobnovljivih i obnovljivih izvora energije s obzirom na to da znatno manje onečišćuje okoliš od ugljena ili nafte te definitivno pridonosi što manjem onečišćenju okoliša. Kao što znate, ne samo u Europi nego i u cijelom svijetu u tijeku je prelazak na obnovljive izvore energije, no taj prelazak traje i trajat će još neko vrijeme, a dok se u potpunosti ne dogodi, prirodni plin služit će kao taj prijelazni energent.

Plin i nafta tijekom 20. stoljeća bili su značajni za svjetsku politiku. Kako se LNG Hrvatska nosi s geopolitičkim izazovima? Što oni znače na dnevnoj bazi poslovanja? I kojem se tržištu LNG Hrvatska obično okreće? 

Baš ti geopolitički izazovi pokazali su koliko je bitna i uspješna bila odluka Vlade RH na čelu s gospodinom Plenkovićem da se krene s izgradnjom Terminala s obzirom na to da je sada dokazano kako u ovim izazovnim vremenima Republika Hrvatska nije imala gotovo nikakve probleme u energetskome smislu. Ono što je javnosti uvijek pogrešno prezentirano jest ta ekonomska neisplativost Terminala za UPP i nepotrebnost njegove izgradnje. Taj pristup u potpunosti je pogrešan i promašen. Naime, Terminal za UPP morao se izgraditi da se poveća sigurnost opskrbe prirodnim plinom Republike Hrvatske i zemalja u okruženju i da bude važan, ako ne i glavni čimbenik energetske stabilnosti zemlje i njezina okruženja. A Terminal za UPP ne samo da je u potpunosti opravdao te razloge nego se pokazao kao ekonomski prihvatljiv i još je smjestio Društvo LNG Hrvatska, kao i Republiku Hrvatsku, na svjetsku kartu kao društvo koje bitno pomaže u razvoju sigurne, efikasne i pouzdane industrije za UPP. Upravo smo ugostili predstavnike svih LNG terminala u Europi, nešto što se na ovim prostorima nije nikada održalo te na zajedničkom okupljanju predstavili sve naše projekte i primili bezbroj pohvala za dosadašnji rad.

Hrvatska je mala zemlja u kojoj je poslovanje neizbježno vezano za društvenu odgovornost i pomoć znanosti, te kulturnom i umjetničkom sektoru. Kako LNG Hrvatska doprinosi tome?

LNG Hrvatska maksimalno podržava i potiče rad lokalne zajednice u obliku raznih donacija i sponzorstva, čime pokušavamo podići njihov standard koliko god možemo. Posebno nam je važno podržati rad lokalnih udruga, bilo kulturnih bilo sportskih, koje kroz svoj rad potiču zaštitu i očuvanje kulturne baštine i otočnog načina života.

Vijenac 801

801 - 21. studenoga 2024. | Arhiva

Klikni za povratak