Vijenac 800

Likovna umjetnost

NAGRADE DRUŠTVA POVJESNIČARA UMJETNOSTI HRVATSKE

Povijest umjetnosti: živa i žilava

Piše Karla Despot

Od trenutka svog utemeljenja Nagrada Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske istaknula se kao jedno od najznačajnijih priznanja dostignućima struke te se kao takva dodjeljuje već 18 godina. Budući da je Muzej za umjetnost i obrt trenutačno u procesu cjelovite obnove, ovogodišnja svečana dodjela održala se u Knjižnici HAZU 21. lipnja, a o važnosti povijesno-umjetničke discipline u kulturnom i znanstvenom životu zajednice posvjedočila je i brojna okupljena publika koja je u dupkom punom prostoru tražila stolac više. Predsjednik DPUHA-a Dino Milinović čestitao je svim laureatima izrazivši zadovoljstvo činjenicom što su naši povjesničari umjetnosti i tijekom protekle godine postigli relevantne znanstvene i stručne rezultate time još jednom potvrdivši da je povijest umjetnosti itekako aktivan i plodan dionik suvremenog društva u nacionalnim, ali i međunarodnim okvirima.


Dobitnik nagrade za životno djelo Zvonko Maković

Kao i do sad, za istaknuta ostvarenja u 2023. godini Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske dodijelilo je nagrade u tri kategorije: nagradu za životno djelo, godišnje nagrade za znanstvenu ili stručnu knjigu, izložbu, popularizaciju struke, promicanje interdisciplinarnosti i vizualne kulture, te nagrade za izvrsne diplomske radove na studiju povijesti umjetnosti. Odluku o pobjedničkim ostvarenjima u navedenim kategorijama na temelju putem javnog poziva zaprimljenih prijedloga donijelo je povjerenstvo sastavljeno od pet redovnih članova Društva: Jasminka Najcer Sabljak, Dalibor Prančević, Daniel Premerl, Marija Tonković i Tanja Trška.

Ovogodišnja nagrada za životno djelo Radovan Ivančević pripala je Zvonku Makoviću, uvaženom povjesničaru umjetnosti, likovnom kritičaru, kustosu, esejistu, sveučilišnom profesoru i pjesniku čije su obrade i pronicljive interpretacije hrvatskih suvremenih umjetničkih kretanja bile od presudnog značenja u pogledu europske kontekstualizacije i šire prepoznatljivosti nacionalne povijesti umjetnosti. Osim višedesetljetne neumorne predanosti znanstvenom, stručnom i publicističkom radu, Zvonko Maković svojom je stručnošću i interdisciplinarnim pristupom zadužio mnoge generacije povjesničara umjetnosti uvijek ih potičući na izvrsnost, stalno propitivanje i donošenje novih pogleda na ustaljena tumačenja suvremeno-umjetničkih pitanja.

Među prošlogodišnjim izložbenim projektima najboljim je proglašena izložba međunarodnog predznaka Andrija Medulić Schia­vone – grafički genij manirizma, a nagrada je dodijeljena autorima izložbe Achimu Gnannu iz bečke Albertine i Milanu Pelcu iz zagrebačkog Instituta za povijest umjetnosti, kustosu izložbe Ivanu Rothu te osječkom Muzeju likovnih umjetnosti. Ova organizacijski izrazito zahtjevna te opsegom dosad najveća izložba Medulićeva grafičkog opusa pružila je cjelovit kronološki uvid u razvitak umjetnikova grafičkog izraza pozicioniravši Osijek i hrvatsku povijest umjetnosti na međunarodnu mapu kulturnih zbivanja.

Nagradu za najbolju knjigu u 2023. godini primio je povjesničar umjetnosti Antun Baće za svoju monografiju Arhitektura Dubrovnika između dva svjetska rata koja osim temeljitih znanstvenih istraživanja do sada tek fragmentarno obrađivane arhitektonske baštine donosi i vrijednu vizualnu građu graditeljstva južne Hrvatske te je značajan doprinos očuvanju i valorizaciji nacionalnog graditeljskog nasljeđa.

U kategoriji promicanja interdisciplinarnosti i vizualne kulture godišnja strukovna nagrada dodijeljena je Projektu Kentridge koji su u sklopu Animafesta 2023. uspješno realizirali programski direktor manifestacije Daniel Šuljić, producentica i povjesničarka umjetnosti Paola Orlić i selektorica Andrijana Ružić. Iznimno su profesionalno prikazali važnost i interdisciplinarnu širinu jednog od vodećih svjetskih suvremenih umjetnika Williama Kentridgea kao jedinstvene persone u polju transmedijskog izražavanja i razumijevanja sinergije različitih umjetničkih praksi.

Približiti tekovine povijesno-umjetničke struke široj publici na pristupačan, ali stručan način nije nimalo jednostavan zadatak, no upravo to kroz već devedeset brojeva časopisa Zagreb moj grad polazi za rukom njegovoj glavnoj urednici Biserki Rajković Salata koja je za svoj predani angažman prenošenja akademskog znanja u društvo nagrađena ovogodišnjom nagradom za doprinos popularizaciji struke.

Na koncu, možda jedan od najtežih zadataka za prosudbeno povjerenstvo iz godine u godinu predstavlja odabir najboljih diplomskih radova, a za radove iz 2023. godine ovom su prilikom nagrađeni mladi povjesničari umjetnosti Sabrina Nikolina Boj, Nina Stropnik i Matija Vinković, potvrdivši kako od nacionalne povijesti umjetnosti i u budućnosti možemo očekivati hvalevrijedne rezultate, čemu se svesrdno i nadamo.

Vijenac 800

800 - 7. studenoga 2024. | Arhiva

Klikni za povratak