SVEČANA AKADEMIJA POVODOM 150. OBLJETNICE FILOZOFSKOGA FAKULTETA,
DVORANA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU U ZGRADI SEECEL, 19. LISTOPADA
Vjerojatno bismo malo znali o povijesti naših prostora, o vlastitom jeziku i kulturi, ali i o načinima na koji su konstruirani kulturni entiteti koji nas okružuju da nije institucija poput Filozofskog fakulteta, koji je na početku 355. akademske godine Sveučilišta u Zagrebu proslavio 150. rođendan. Iza njega je 150 godina postojanja i neprekinuta djelovanja od osnutka 1874, ali i tradicija duga 355 godina, koja seže još u 1669, kada se na Isusovačkom učilištu izvodio trogodišnji Filozofski studij. Svečana akademija povodom 150. obljetnice Filozofskoga fakulteta održana je na Dan Fakulteta 19. listopada u svečanoj dvorani Sveučilišta u Zagrebu u zgradi SEECEL. Alumna Filozofskog fakulteta Vlatka Kolarović moderirala je svečanost.
Dekan Filozofskog fakulteta Domagoj Tončinić i akademski zbor Filozofskog fakulteta Concordia discors
Dekan Filozofskog fakulteta Domagoj Tončinić otvorio je Svečanu akademiju istaknuvši da je Mudroslovni fakultet ustrojen istovremeno s modernim Sveučilištem u Zagrebu, koje je svečano otvoreno 19. listopada 1874. U sastavu Sveučilišta tada su djelovala četiri fakulteta: Pravni, Bogoslovni, Filozofski i Medicinski fakultet. Filozofski je fakultet tako u svojoj 150 godina dugoj povijesti izgradio status najveće i najvažnije ustanove za studij društvenih i humanističkih znanosti u Republici Hrvatskoj te za razvoj kulture, obrazovanja i znanosti u našem društvu. Dekan je podsjetio da Filozofski fakultet danas objedinjuje dva znanstvena područja, društveno i humanističko, s ukupno 11 znanstvenih polja. Položaj i značenje koje Filozofski fakultet danas ima u Republici Hrvatskoj baština je kojom su nas zadužili naši učitelji i prethodnici. U nasljeđe su nam ostavili znanstvene discipline i postojeće studije, a svojim vizijama usadili su nam i sklonost interdisciplinarnosti i transdisciplinarnosti, što je potencijal koji danas dolazi do izražaja više no ikad. U samim je temeljima Fakulteta mudroslovlje: ljubav prema znanju, ljubav prema mudrosti i vjera u moć riječi, u logos. S obzirom na to da se Fakultet u svojim počecima zvao Mudroslovni fakultet, i danas mu je logo glagoljičko slovo m koje se čita mislite.
Položaj i značenje koje Filozofski fakultet danas ima u Republici Hrvatskoj baština je kojom su nas zadužili naši učitelji i prethodnici. U nasljeđe su nam ostavili znanstvene discipline i postojeće studije, a svojim vizijama usadili su nam i sklonost interdisciplinarnosti i transdisciplinarnosti, što je potencijal koji danas dolazi do izražaja više no ikad
Osim dekana, pozdravne riječi visokim uzvanicima, studentima, prijateljima i djelatnicima Filozofskog fakulteta uputili su izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića Zdravko Zima, izaslanica ministrice kulture i medija RH Nine Obuljen Koržinek i ravnateljica Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija Jasna Vaniček-Fila, gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević, izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića i izaslanica ministra Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Radovana Fuchsa državna tajnica Iva Ivanković te rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić. Jubilarnoj 150. obljetnici prisustvovali su i prorektori Sveučilišta u Zagrebu Tomislav Bolanča, Dubravko Majetić i Tibor Pentek, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Luka Juroš, savjetnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Milan Bošnjak, ravnatelj Sveučilišnog računskog centra (Srce) Ivan Marić, veleposlanici, zamjenici veleposlanika, tajnici ili vicekonzuli Austrije, Češke, Irana, Njemačke, Poljske, Portugala, Slovačke, Slovenije, Švedske i Ukrajine, dekanice i dekani, prodekanice i prodekani sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, Rijeci, Zadru, Splitu i Dubrovniku, a napose dekanice i dekani bratskih Filozofskih fakulteta u Hrvatskoj. Svojim su dolaskom svečanost uveličali i rektori emeriti Sveučilišta u Zagrebu i jedina rektorica emerita među njima te bivši dekani Filozofskog fakulteta.
Nakon pozdravnih riječi uslijedila je uobičajena točka dnevnog reda sjednice Fakultetskog vijeća: izvješće dekana o radu Fakulteta. Dekan napominje da je svježe iz tiska na jubilarnu obljetnicu stigla i Monografija, kapitalno djelo u kojemu je na gotovo osamsto stranica sažeta ne samo povijest Filozofskog fakulteta i Sveučilišta u Zagrebu nego i presjek hrvatske društvene i kulturne scene. Monografiju su pripremili akademik Stjepan Damjanović i redovita profesorica Nevena Škrbić Alempijević.
Društvena uloga Filozofskog fakulteta, smatra dekan, može se ocrtati duž dviju silnica. Prva se odnosi na poimanje Fakulteta kao konteksta i pokretača raznolikih društvenih promjena tijekom povijesti. Druga se silnica vezuje uz nišu u kojoj spomen Fakulteta u široj javnosti nije tako očekivan jer se uvriježeno smatra domenom nekih drugih znanstvenih područja. Riječ je o doprinosu Filozofskog fakulteta razvoju inovacija i njihovoj društvenoj primjeni. U Hrvatskoj su inovacije postale mjerilom primjenjivosti znanstvenih istraživanja, a ulaskom u svijet inovacija Filozofski je fakultet otvorio novo poglavlje u povijesti hrvatskih humanističkih i društvenih znanosti. Nakon uspješnih nastupa na međunarodnim izložbama inovacija ARCA 2021, 2022, 2023 i ARCA 2024 na kojima je izloženo sveukupno 18 inovacija Filozofski fakultet sada ima osvojene četiri zlatne, četiri srebrne i dvije brončane medalje te jednu zlatnu medalju za ukupni nastup.
Milenijska fotografija Filozofskog fakulteta / Snimio Šime Strikoman
Stručnjaci koji su diplomirali na Filozofskom fakultetu nositelji su rada brojnih baštinskih, kulturnoumjetničkih i kulturnoturističkih ustanova i inicijativa. Raspon zanimanja u kojima se mogu naći naši alumni slikovito je rečeno od masterchefa do prve predsjednice Republike Hrvatske, naglašava dekan. Filozofski fakultet, podsjeća, ima 23 odsjeka sa 130 katedara, jednu samostalnu katedru, 15 znanstvenih i nastavnih centara, tri inozemna kulturna centra, Knjižnicu i Arhiv. Filozofski se fakultet može pohvaliti i svojim nastavnicima, uglednim profesorima koji su redovito nagrađeni za svoj rad. A na dan uoči Dana Fakulteta dodijeljeno je čak 100 nagrada i priznanja nastavnicima, studentima i djelatnicima. O svečanoj dodjeli izvijestio je prodekan za poslovanje Hrvoje Stančić, a uime nagrađenih zahvalila je Meri Tadinac s Odsjeka za psihologiju koja je dobila Povelju za životno djelo.
Rezultati izdavačke djelatnosti FF Pressa pokazuju velik broj izdanih knjiga i časopisa. Na Fakultetu se provodi 58 projekata, a međunarodna suradnja odvija se kroz programe ERASMUS, bilateralne suradnje, CEEPUS, nacionalne i slične programe, ali i pojedinačne inicijative. Održavaju se i brojna događanja, a organiziran je i 52. hrvatski seminar za strane slaviste Zagrebačke slavističke škole u Dubrovniku. Centar za strane jezike u prethodnoj je godini organizirao nastavu iz šest jezika za 1040 studenata, a Semestralni tečaj hrvatskog jezika i kulture Croaticuma pohađali su polaznici iz 52 zemlje. Za svoj su rad djelatnici Croaticuma u svibnju ove godine dobili Nagradu Grada Zagreba.
U izvođenju studijskih programa Fakultet surađuje s domaćim institucijama, visokim učilištima i inozemnim sveučilištima te s veleposlanstvima u organizaciji studija stranih jezika, a u središte svoje djelatnosti Fakultet postavlja studente i studij. Od ove je godine naime uspješno započeto izvođenje novih reformiranih programa. Unatoč demografski nezahvalnim kretanjima analiza upisa od 2010. do danas pokazuje da Filozofski fakultet zapravo odlično i vrlo stabilno stoji. Ove je godine popunjeno 88,07% upisne kvote.
Visoku obljetnicu Filozofskog fakulteta iz studentske perspektive ocrtao je predsjednik Studentskog zbora Andrej Mitić. Okupljenima je predstavio brojne studentske udruge i njihove uspjehe tijekom godinama te naglasio kako su studenti Fakulteta oduvijek vrijedni pokretači društvenih i kulturnih promjena.
U završnome dijelu Svečane akademije Filozofski je fakultet dodijelio 11 zahvalnica ustanovama koje su sudjelovale u njegovoj gradnji i opstanku. Svečanost su uveličale i glazbeno-pjesničke izvedbe za koje su zaslužni akademski zbor Filozofskog fakulteta Concordia discors i za ovu obljetnicu osnovan sastav Ad hoc 150 koji čine studenti Mia Bajramović, Anamarija Mrkonjić i Maks Prpić te profesori Kristian Novak i Ninoslav Radaković. Izveli su poznate tradicijske pjesme, ali i uglazbljene pjesme poznatih književnika koji su studirali na Fakultetu ili svoj radni vijek proveli ondje: Josipa Pupačića, Ivana Slamniga i Vesne Parun.
799 - 24. listopada 2024. | Arhiva
Klikni za povratak