Vijenac 799

Društvo

U hrvatskim vrtićima i školama obilježen dječji tjedan 2024.

Ljubav djeci prije svega!

Piše Sanela Runkas

Tema ovogodišnjeg dječjeg tjedna bile su životno-praktične i tradicionalne vještine. Cijeli su se tjedan u hrvatskim školama i vrtićima provodile razne aktivnosti poput šivanja i jednostavnih projekata tipa „uradi sam“, poticanja na učenje o osnovama uzgoja hrane, razvijanje vještina kuhanja

U današnjem svijetu, odrasli se oko malo toga mogu složiti. Ipak, kada su u pitanju djeca, lako je pronaći zajednički jezik. Krajem prošlog stoljeća mnogi su uvidjeli kako je potrebno uvesti promjene kako bi se zaštitila djeca i njihovo djetinjstvo. Dijete se počelo gledati kao subjekt s pravima koja su obuhvaćala više od sigurnosti i zaštite. U skladu s time Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je 1989. godine Konvenciju o pravima djeteta. Bio je to sporazum na području ljudskih prava koji je najbrže i najšire prihvaćen u povijesti, a potpisalo ga je 196 država. Neka od prava obuhvaćena u konvenciji su: pravo djeteta na obitelj i dom, na ljubav i podršku, ime i državljanstvo, odrastanje u miru, obrazovanje, kvalitetnu prehranu, pitku vodu, izražavanje svog mišljenja, igru i mnoga druga. Konvencija o pravima djeteta je pravni akt i ima snagu zakona. Vlada Republike Hrvatske donijela je posebnu odluku kojom se na temelju notifikacije o sukcesiji od bivše države Hrvatska smatra strankom Konvencije o pravima djeteta od dana osamostaljenja 8. listopada 1991. godine.


U Europskoj godini vještina naglasak Dječjeg tjedna stavljen je na
kod djece i mladih zanemarene životno-praktične i radne aktivnosti

Od donošenja Konvencije u svijetu se održavaju mnoge manifestacije za djecu, osnivaju se gradovi prijatelji djece, pišu se knjige kako bi bolje upoznali dječji razvoj te načini kako ga potaknuti, osnivaju se mnoge organizacije koje se bave djecom ... Svake se godine obilježava Dječji tjedan u kojem se naglašava važnost promicanja dječjih prava, potiče se na promišljanje o postignutom, ali i kako dalje unaprijediti provođenje dječjih prava. Moto Dječjeg tjedna je izreka: „Ljubav djeci prije svega!“ U Dječjem tjednu stavlja se naglasak na provođenje raznih aktivnosti s djecom, kako od strane roditelja tako i u školama, vrtićima, lokalnim zajednicama i društvima. Dječji tjedan uvijek se održava u prvom punom tjednu u listopadu i traje sedam dana. Ove godine započeo je u ponedjeljak, 7. listopada kada se ujedno obilježava i Međunarodni dan djeteta, a završio je u nedjelju 13. listopada.

Organizacija koja se u Hrvatskoj bavi promocijom Dječjeg tjedna te daje smjernice za provođenje aktivnosti svojim društvima te gradovima prijateljima djece i županijama prijateljima djece jest Društvo Naša djeca. Ciljevi Društva su: ostvarivanje prava djeteta i dječja participacija, organizacija dječjih aktivnosti u slobodno vrijeme te pomoć roditeljima i djeci u razvoju i odgoju djeteta. Tema ovogodišnjeg dječjeg tjedna bile su životno-praktične i tradicionalne vještine. Razlog tomu je odluka Europske komisije koja je godinu 2023‒2024. proglasila Europskom godinom vještina. Tako je prošle godine u sklopu Dječjeg tjedna promovirano STEM područje i znanost, a ove je godine naglasak stavljen na kod djece i mladih zanemarene životno-praktične i radne aktivnosti. Želja je da se u ovo doba tehnologije djecu podsjeti na važnost razvijanja različitih vještina.


Gdje u Hrvatskoj ima najviše, a gdje najmanje djece? / Izradio Marko Picek / PIXSELL


DV Remetinec – PO Savski gaj uključio se u obilježavanje Dječjeg tjedna

Cijeli su se tjedan u hrvatskim školama i vrtićima provodile razne aktivnosti poput šivanja i jednostavnih projekata tipa „uradi sam“, poticanja na učenje o osnovama uzgoja hrane, razvijanje vještina kuhanja...Tako se i u Dječjem vrtiću Remetinec u Zagrebu velika pažnja posvetila organizaciji aktivnosti za obilježavanje dječjeg tjedna. U skupinama smo istraživali kako nastaje kruh, pratili smo put od polja gdje se sade žitarice poput kukuruza i pšenice, preko mlina gdje se melju te na kraju naučili kako od dobivenog brašna nastaje kruh. Zajedno smo mijesili tijesto i ukrašavali naše „proizvode“ raznim sjemenkama. Upoznavali smo se sa zdravom hranom te saznali zašto je važno jesti zdravo. Djeca su manipulirala vunom, koncem i gumbima, ukrašavala prostore sobe, ali i dvorišta svojim uratcima.

Svakodnevno su organizirane aktivnosti „Djeca – djeci“ gdje su djeca pripremala razne tradicijske igre, igre s pjevanjem, dramatizacije i kratke recitacije koje su izvodila pred svojim prijateljima iz drugih skupina. Dječji smijeh i veselje bili su nam najveća nagrada i dokaz da smo na pravom putu. Iako Dječji tjedan traje samo sedam dana, u hrvatskim školama i vrtićima slične aktivnosti provode se cijelu godinu. Hrvatski učitelji i odgojitelji stručno se usavršavaju i prate najnovija saznanja na području rada s djecom kako bi im mogli što kvalitetnije pružiti ono što je potrebno. 

Iako smo mnogo postigli, važno je prisjetiti se da je nužno stalno napredovati kako bismo zajedno stvorili svijet u kojem će svako dijete imati priliku rasti sretno, voljeno i zaštićeno, u kojem će dječji smijeh odjekivati kroz ulice, gradove, polja... jer – djeca su ukras svijeta!

Vijenac 799

799 - 24. listopada 2024. | Arhiva

Klikni za povratak