Vijenac 799

Književnost

Lirske i ine korespondencije Luka Paljetka i Tonka Maroevića

Jedan niže držeć, drugi više pojuć

Piše Lina Kežić

Dvojica vrhunskih intelektualaca, akademika, pjesnika, prevoditelja, bliskih prijatelja više od pola stoljeća, dopisivala su se 36 godina

Jedan niže držeć, drugi više pojuć stih je iz Ribanja i ribarskog prigovaranja Petra Hektorovića, a sada i naslov knjige lirske i ine korespondencije Luka Paljetka i Tonka Maroevića. Jedinstvena knjiga na suvremenoj hrvatskoj književnoj pozornici predstavljena je u Dubrovniku krajem rujna. Dvojica vrhunskih intelektualaca, akademika, pjesnika, prevoditelja, bliskih prijatelja više od pola stoljeća, dopisivala su se 36 godina. Razmjenjivali su pisma, dopisnice, ponajviše stihove, dapače sonete. A kada je Tonko u kolovozu 2020. iznenada umro, njegova udovica Iva Grgić Maroević predala je Paljetku sve što je Maroević od njega primio očekujući da će se on u tomu najbolje snaći i nešto učiniti s tim opsežnim materijalom. I doista, Paljetak je priredio velebno djelo, na 623 stranice, objavljeno u izdanju splitske Naklade Bošković.


Tonko Maroević i Luko Paljetak u Dubrovniku, dan nakon predstavljanja zbirke pjesama Luka Paljetka Ptice koje se prerano svuku, 4. kolovoza 2019. / Snimio Darko Matičević

„Dokument o čovjeku koji se beskrajnom ljubavlju prema umjetnosti neštedimice svakodnevno svima davao, naslovio sam stihom iz njemu omiljenog Ribanja u kojem Paskoje i Nikola pjevaju za vrijeme puta koji je započeo i završio u Starom Gradu na Hvaru, zatvorivši tako, kao i Tonko, krug što ga je on sav život predano i posvećeno zapisivao“, piše Paljetak u predgovoru. Posljednju razglednicu Tonko je poslao iz Staroga Grada 7. kolovoza 2020, dakle, četiri dana prije smrti, radujući se skorom susretu s Lukom na književnom susretu u Hektorovićevu Tvrdalju. Knjiga počinje sonetom što ga 1984. Paljetak upućuje Maroeviću, a završava Sonetnim vijencem koji je Paljetak napisao u tri dana nakon prijateljeva odlaska. „Zvao sam ga bratom, a i on mene“, napisao je Paljetak. 

Dvojicu velikana povezivala su mnoga područja i teme: ljubav prema starim knjigama, starim piscima (Maruliću, Hektoroviću, Držiću) i antikvarijatima, prema starim gradovima i (lijepim) ženama, renesansi i talijanskoj književnosti i jeziku… Međusobno su pisali pohvalnice, čestitke, ali i sličice iz svakodnevnog života, živopisne, duhovite, zaigrane.


Izd. Naklada Bošković,
Split, 2024.

Luko Tonku:

„Sjedimo na Prijekom

u gostionici Moskar

da si ti s nama ne bi

trebao nam ni Oskar.“

ili Maroević Paljetku, razglednicom:

„Kad Robinja se još ribanja sjeti

misao Cvijeti i gradu joj leti,

a prijateljstvo sve to pak posveti.“

Ovaj lijep oblik epistolarne književnosti posveta je onoga koji je ostao onome koji je otišao, kazala je na dubrovačkom predstavljanju sveučilišna profesorica Katja Bakija. U pohvalu Tonku Luko je zapisao: „Bio je omiljen i kao čovjek i kao likovni i književni kritičar, stručnjak za europsku književnost svih razdoblja“. Pozivan je u različite gradove iz kojih je prijateljima slao svoje poznate kartoline, ne s običnim tekstom, nego stihovnom dosjetkom ili sonetom.

„Telefonski glas kad mine,

nek brbljaju kartoline.

Riječ sve nije izreć kadra,

al pozdrav iz našeg Zadra.“

Dugogodišnji Paljetkov prijatelj i suradnik Darko Matičević posvjedočio je o Paljetkovoj nevjerojatnoj radnoj energiji i mnogim nadahnućima koji su rezultirali s više knjiga, nakon što se pjesnik razbolio. Posebno je istaknuo rad na korespondenciji koja još jednom potvrđuje renesansni duh i znanje dvojice velikana hrvatske pisane riječi, njihovu ljubav prema umjetnosti i životu i međusobno poštovanje i odanost.

Paljetak Maroeviću:

„Stari druže, svaka čakra

doživi sreću, a i peh,

na tijelu našem svaka akra

samo je nježni bolni pleh“

Ovo izdanje obogaćeno mnogim, mahom neviđenim fotografijama, dragocjenu knjigu Jedan niže držeć, drugi više pojuć, posvetu prijatelju i bratu, Paljetak završava riječima: „Ne smije biti zaboravljen ni Tonkov životni ulog i prijegorni rad kojem je cilj bio ‘Prevesti ulice u kanjone, zavrtjeti krugove da budu otoci dalekih krajeva, lutanjem niz padinu, dograđivati nacrte sveopćeg staklenika, staviti pamet na bujanje planova, na rastiranje mirisa, na rasprskavanje pilovine i polena…’“ (Zbirka pjesama Drvlje i kamenje, Tonko Maroević, izd. Lunapark, 2009)

Nakon što se i Paljetak preselio u vječnost, preostaje nam obojicu pamtiti i nasljedovati. Ova knjiga, svojevrsni poetski dnevnik svakodnevice, još je jedan prilog njihovu velikom književnom djelu.

Vijenac 799

799 - 24. listopada 2024. | Arhiva

Klikni za povratak