Vijenac 798

Tema

IVANA MILETIĆ ČAKŠIRAN O IZLOŽBI U PETRINJI

Rad na obnovi baštine iznimno je važan i odgovoran poziv

Izložbu smo priredili radi prezentacije rada konzervatorske službe nakon potresa, ali i prijenosa stečenih iskustava u postupanju s baštinom nakon katastrofa

Uvodnu riječ na svečanosti otvaranja izložbe održala je voditeljica Konzervatorskog odjela u Sisku Ivana Miletić Čakširan, koja je zahvalila ministrici Nini Obuljen Koržinek na ideji da se u sklopu Dana europske baštine u Republici Hrvatskoj održi upravo takva izložba na temu dosadašnje obnove u razornom petrinjskom potresu od 29. 12. 2020, kako bi se na jednom mjestu prikazalo i predstavilo što je sve Ministarstvo kulture i medija učinilo i postiglo u obnovi potresom uništene ili oštećene baštine u Petrinji, Sisku, Glini i drugim potresom pogođenim mjestima Sisačko-moslavačke županije. Zahvalila je ministrici na svekolikoj potpori da izložbu pripremi Konzervatorski odjel u Sisku s njezinim timom te da se ta značajna izložba održi upravo u Petrinji, i to u obnovljenoj Gradskoj munjari kao centru novih kulturnih događanja u tom gradu i kraju.


Voditeljica Konzervatorskog odjela MKiM RH
u Sisku Ivana Miletić Čakširan / Snimio Nikola Čutuk / PIXSELL

Za Vijenac je Ivana Miletić Čakširan iznijela najzanimljivije podatke o toj zapaženoj i vrijednoj izložbi: „Ova izložba, kao i cijeli postupak, temelji se na timskom radu Ministarstva kulture i medija RH, multidisciplinarnom pristupu, potpori, razumijevanju i sinergiji svih dionika. Izuzetno smo svi ponosni što se rezultati rada vide te svaki tjedan svjedočimo ili završetku konstrukcijske, ili pak cjelovite obnove kulturne baštine. Izložbu smo priredili radi prezentacije rada konzervatorske službe nakon potresa, ali i prijenosa stečenih iskustava u postupanju s kulturnom baštinom nakon katastrofa. Rad na zaštiti i očuvanju baštine, materijalne i nematerijalne kulture naroda, iznimno je važan i odgovoran poziv. Time za buduće generacije čuvamo nacionalni identitet, identitet prostora koji nas okružuje. Posljedice razornog potresa 2020. bile su katastrofalne po kulturnu baštinu, a najteže je u Sisačko-moslavačkoj županiji“.

Pojasnila je i naziv izložbe: „Riječ fragment označava dio koji je otkinut, odlomljen ili razbijen. Ta riječ opisuje sve što nas je nakon potresa okruživalo: ruševne građevine, na ulicama dijelovi ukrasa pročelja, unutar zgrada uništene i razbijene uspomene. No, iako uvodno prikazujemo primjere razornosti petrinjskog potresa po sve vrste baštine, ova izložba donosi fragmente našeg rada na obnovi kulturne baštine nakon potresa. Zahtjevan i opsežan proces obnove predstavljen je kronološkim redom od utvrđivanja stanja, popisivanja štete, provedbe hitnih mjera zaštite, spašavanja i pohrane pokretne kulturne baštine te vrijednih dekorativnih elemenata zgrada, provedena istraživanja, postupak izrade dokumentacije te predstavljeni primjeri konstrukcijske i cjelovite obnove kulturne baštine Sisačko-moslavačke županije. Osim fotografija na 20 plakata, u sklopu izložbe postavljeni su QR kodovi na kojima se nalazi fotodokumentacija, kao i snimci iz zraka tijeka obnove pojedinih zgrada. Prezentiran je i fotografski dokumentarni materijal rada na programu obnove pojedinačno zaštićenih kulturnih dobara Petrinje od 2021. do 2024. godine. Na izložbi je predstavljen i dio građe koju smo spasili nakon potresa i pohranili u Konzervatorskom odjelu u Sisku“, otkrila je Ivana Miletić Čakširan.

U Sisku su u tijeku radovi cjelovite obnove na Tuškanovoj kući na Trgu bana Josipa Jelačića, „kod sata“, koju provodi Ministarstvo kulture i medija RH. „Tuškanova kuća oblikovno će se vratiti u izvorno stanje, bez balkona na istočnom pročelju, s izvornim otvorima u prizemlju, izvest će se svodovi u podrumu te prezentirati dijelom pruski svodovi u prizemlju koji su do potresa bili sakriveni spuštenim stropovima, a Siščanima vidljivi samo na starim razglednicama. Očekuje se kako će daljnja izgradnja i reintegracija izvornih struktura biti znatno dinamičnija te kako će Siščani uskoro vidjeti obrise starih vizura Tuškanove kuće uz rijeku Kupu“, napominje Ivana Miletić Čakširan.

U Sisku se cjelovito obnavlja objekt Malog Kaptola u Rimskoj (Prvoj) ulici, čija je obnova donijela i brojna otkrića o samoj izgradnji zgrade. Obnova dobro napreduje, a oko zgrade će se obaviti dodatna arheološka istraživanja radi što vjernije rekonstrukcije jednog od građevinskih simbola grada Siska.

Traje obnova sisačke katedrale na Trgu bana Josipa Jelačića, koja je teško stradala u potresu.

„Obnova sisačke katedrale iznimno je zahtjevan program koji se provodi u suradnji sa Sisačkom biskupijom. Katedrala je teško stradala u potresu nakon potresa, zvonik je imao odmak veći od 20 cm. Provedeno je uklanjanje kape zvonika i sama razgradnja. Provedeno je arheološko istraživanje u sklopu sanacije temeljne zone katedrale te je već 2022. otkriveno kako je katedralna crkva izgrađena na rimskoj cesti. S obzirom na stanje i vrednovanje, odlučeno je kako će se nalaz prezentirati. Projektno rješenje konstrukcijske obnove cjeline s prezentacijom rimske ceste u zoni kripte i uz sakristiju, rezultat je suradnje Ministarstva kulture i medija, Sisačke biskupije, konzervatora te tvrtki Studio Arhing d.o.o. i NFO d.o.o. Osim provedenih arheoloških istraživanja i završene prezentacije ceste, ojačani su temelji, zidovi, izveden pod te su trenutno u tijeku radovi na svodovima i lukovima te priprema izvedbe konstrukcije krovišta. Nalazi rimske Siscije ispod katedrale upotpunit će već prezentirani dio bedema i horeuma, lokalitet Siscia in situ koji se nalazi ispred katedrale“, upoznala nas je s detaljima obnove voditeljica Konzervatorskog odjela Sisak.

Također se privodi kraju i cjelovita obnova sisačke Gradske vijećnice u Rimskoj (Prvoj ulici) u čijem će se suterenu javno predstaviti ostaci rimskih termi.

Vijenac 798

798 - 10. listopada 2024. | Arhiva

Klikni za povratak