Vijenac 797

Druga stranica

Uručene nagrade Vicko Andrić

Izvanredna postignuća u zaštiti kulturne baštine

Piše Smiljana Škugor-Hrnčević

Ponosna sam na hrvatsku službu zaštite kulturne baštine – konzervatore, restauratore, projektante i izvođače, pogotovo u ovom razdoblju završetka obnove jednog po jednog kulturnog dobra stradalog nakon potresa, rekla je ministrica

Na prigodnoj svečanosti održanoj 12. rujna u Hrvatskom državnom arhivu ministrica kulture i medija RH Nina Obuljen Koržinek uručila je Zofiji Mavar, Zdenki Predrijevac i Vladimiru Škrobi Baji nagradu Vicko Andrić za izvanredna postignuća na području zaštite kulturne baštine u 2023.

Nagradu Vicko Andrić za životno djelo odlukom Odbora dobila je arhitektica Zofija Mavar, dugogodišnja djelatnica Ministarstva kulture i medija RH koja je svojim angažmanom i stručnim radom u području prostorno-planskih mjera zaštite kulturne baštine pridonijela razvoju konzervatorske struke od 1970-ih do 2012. kada je umirovljena. Njezin stručni i znanstveni rad čini zaokruženu cjelinu koja problematizira razvoj urbanih i ruralnih cjelina naselja, prostorno-planske mjere zaštite kulturne baštine, istraživanje i analizu vojne arhitekture i opreme. Svojim radom izravno je pridonijela razvoju konzervatorske službe i sustava zaštite kulturne baštine, a osobito unapređenju dokumentiranja, istraživanja, analize i valorizacije svih povijesnih vrijednosti prostora kulturno-povijesnih cjelina, stoji u obrazloženju nagrade.


Dobitnici nagrade Vicko Andrić za 2023. godinu na svečanoj dodjeli u Hrvatskom državnom arhivu / Izvor MKIM RH

Godišnju nagradu koja se dodjeljuje pojedincima za izvanredan doprinos u zaštiti kulturne baštine dobila je donedavna konzervatorica i pročelnica Konzervatorskog odjela u Vukovaru Zdenka Predrijevac za projekt rekonstrukcije zidina, zgrade žitnice, podrumarove kuće i franjevačkog samostana u Iloku. Svojim je stručnim znanjem u znatnoj mjeri dala doprinos u rješavanju složenih pitanja koja su se pojavljivala tijekom obnove, a svojim je djelovanjem pridonijela očuvanju kulturne baštine
Iloka.

Za iznimno zalaganje u skrbi i očuvanju tradicijske baštine, godišnja nagrada Vicko Andrić za doprinos lokalnoj zajednici dodijeljena je Vladimiru Škrobi Baji iz Karanca, kao jednom od pokretača i nositelja ruralnog turizma i više manifestacija u Baranji, koji svojim radom na suvremen i inovativan način promiče i čuva tradicijska znanja i umijeća.

Uz čestitke dobitnicima nagrade, ministrica Obuljen Koržinek podsjetila je kako je nagrada Vicko Andrić priznanje pojedincima za njihov entuzijazam, istraživački duh, profesionalizam i ljubav prema našem bogatom nasljeđu koji se očituju u njihovim iznimnim doprinosima i visoko valoriziranim postignućima u očuvanju materijalne i nematerijalne kulturne baštine. „Ponosna sam na hrvatsku službu zaštite kulturne baštine – konzervatore, restauratore, projektante i izvođače, pogotovo u ovom razdoblju kada svjedočimo završetku obnove jednog po jednog kulturnog dobra stradalog nakon katastrofalnih potresa, kada usred užurbanog gradilišta, nakon samo tri godine otvaramo obnovljene objekte koji će zajednici omogućiti nove sadržaje“, naglasila je ministrica.

Uime nagrađenih zahvalila je Zofija Mavar, istaknuvši pritom doprinos svojih kolega i suradnika. Odbor nagrade Vicko Andrić radio je u sastavu: Tomislav Petrinec (predsjednik), Mirna Sabljak, Tatjana Horvatić, Vesna Pascuttini-Juraga, Viki Jakaša Borić, Boris Mostarčić, Žarko Španiček i Radoslav Bužančić.

Nacionalna nagrada za izvanredna postignuća na području zaštite kulturne baštine dodjeljuje se u vrijeme obilježavanja kulturne manifestacije Dani europske baštine koju je Vijeće Europe iniciralo još 1985, a Hrvatska joj se priključila 1995, proglašavanjem posavskog sela Krapje selom graditeljske baštine. Od 1999. manifestacija se provodi kao zajednička akcija u suradnji s EU.

Ovogodišnji program u Hrvatskoj se provodi pod nazivom Neraskidive veze, mreže i rute kulturne baštine. Hrvatska ima 21 kulturnu rutu i sve one naglašavaju usklađenost prirodne i kulturne baštine i promiču vrijednost zajedničkih europskih korijena i kulturnoga identiteta. Ove je godine naglasak na obilježavanju 500. obljetnice smrti Marka Marulića, ali i drugih znamenitih Hrvata, među kojima su otac moderne hrvatske arhitekture Viktor Kovačić i njegovi kolege Vjekoslav Bastl, Stjepan Podhorsky i Josip Marković.

Vijenac 797

797 - 26. rujna 2024. | Arhiva

Klikni za povratak