PREDSTAVLJANJE KNJIGE BIJELI PUT, PUT ČOVJEKOLJUBLJA 1994. DAVORA KOLENDE, MATICA HRVATSKA, 21. LIPNJA
U ispunjenoj dvorani Jure Petričevića Matičine palače u Zagrebu, predstavljena je knjiga Bijeli put, put čovjekoljublja 1994. autora Davora Kolende iz Mostara. Djelo je posljednji dio autorove trilogije u kojoj je riječ o progonu Hrvata s područja općine Travnik 1993. godine. U knjizi se tumače događaji kojima je svjedočio kao predstojnik Ureda Vlade Herceg-Bosne zadužen za provedbu Washingtonskog sporazuma. U čak 20 od ukupno 40 tekstova u knjizi opisana je uloga i djelovanje Slobodana Langa tijekom akcije „Bijeli put“, kao i u okviru mnogih drugih, manje poznatih humanitarnih inicijativa nastalih zahvaljujući upravo tom značajnom humanistu, liječniku i intelektualcu, čiji je vrhunac izgradnja bolnice u Novoj Biloj u općini Travnik.
Predstavljanje knjige Davora Kolende u Matici hrvatskoj / Izvor bljesak.info
Uime organizatora, udruge „Bijeli put Zagreb“, prisutne je pozdravio Stjepan Blažanović, dok je uime Sveučilišta u Mostaru to učinio Marko Antonio Brkić. Pozdrave uime Matice hrvatske te njezina predsjednika Mire Gavrana uputio je potpredsjednik MH Damir Zorić, koji je tijekom rata obnašao dužnost potpredsjednika Županijskog doma Hrvatskog sabora, stoga je s hrvatskim zastupnicima više puta obilazio ratom zahvaćena područja Bosne i Hercegovine. Naglasio je dokumentarističko značenje ove knjige, ali i sličnih narativa, čija je svrha prenositi istinite podatke o stradavanju Hrvata u Središnjoj Bosni. Napomenuo je kako ne smijemo ostati zarobljeni u prošlosti, ali je svakako moramo dobro poznavati, ne bismo li u budućnosti mogli postupati u skladu s onime čemu su nas prošla iskustva podučila. U svojstvu uvodničara predstavljanju, prisutnima se obratio Domagoj Knežević s Hrvatskog instituta za povijest, koji je uputio pozdrave uime tadašnjeg ministra vanjskih poslova Mate Granića te aktualnog ministra Gordana Grlića Radmana, čiji je savjetnik. U svojem je govoru zahvalio autoru na vrijednom istraživačkom doprinosu koji će mnogima koristiti.
Anto Damjanović prvi je ušao u sve tri hrvatske enklave u Središnjoj Bosni te je o susretu s tamošnjim Hrvatima izvijestio hrvatski politički vrh. On se posebno osvrnuo na organizaciju akcije „Bijeli put“, podrobno opisujući sve čemu je tada svjedočio. U tom je kontekstu posebno spomenuo Slobodana Langa te Ivana Bagarića. Član Glavnog odbora Matice hrvatske i dugogodišnji tajnik za ogranke Stjepan Sučić istaknuo je važnost Matičine uloge tijekom Domovinskog rata, napomenuvši kako su odmah po obnovi rada osnovani ogranci diljem deset bosanskohercegovačkih gradova, dok su za to vrijeme predstavnici ustanove djelovali kako na kulturnom tako i na humanitarnom planu, a sve na dobrobit Hrvata u BiH.
Perica Jukić, nekadašnji potpredsjednik Vlade Republike Herceg-Bosne osvrnuo se na Kolendinu ulogu predstojnika Ureda Vlade. Istaknuo je kako su ratni predstavnici bili iznenađeni stručnošću kadrova zaduženih za pregovore uime Hrvatske Republike Herceg-Bosne. Nastavio je opisima sastanaka s državnim vrhom Republike Hrvatske, napose s predsjednikom Franjom Tuđmanom.
Recenzent knjige Branko Čulo, i sam sudionik mnogih humanitarnih akcija te jedan od predvodnika konvoja za Središnju Bosnu, izrazio je zadovoljstvo činjenicom da su događaji zabilježeni ovim putem, nazvavši Kolendino djelo povijesnim dokumentom. Naposljetku, prisutnima se obratio i sam autor, napomenuvši kako su opisi događaja rezultat njegova osobnog viđenja. Dodao je kako mu je intencija bila lustrirati određena zbivanja, u prvom redu stradavanja Hrvata, s obzirom na činjenicu da se u novije vrijeme u jednom dijelu javnosti pojavljuju formulacije koje narušavaju reputaciju aktera i događaja o kojima je pisao. Osim spomenutog Slobodana Langa, dotaknuo se i niza drugih liječnika, političara, svećenika i humanista, poput fra Franje Grebenara te Marije Županović. Inače, knjiga je 26. lipnja predstavljenai u Mostaru, u Hrvatskom domu „Herceg Stjepan Kosača“.
U lipnju 1993. bošnjačka je vojska zauzela Travnik, a franjevačka bolnica u Novoj Biloj ostala je jedina takva ustanova za Hrvate iz općina Travnik, Novi Travnik, Vitez i Busovača. „Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu“ bio je humanitarni konvoj organiziran pod visokim pokroviteljstvom tadašnjeg predsjednika RH Franje Tuđmana, koji je činilo gotovo stotinu šlepera i oko 150 članova medicinskog, tehničkog i dušebrižničkog osoblja, veleposlanika, novinara te javnih djelatnika. Cilj akcije bio je prenijeti hranu i lijekove u bolnicu koja je radila u gotovo nemogućim uvjetima, bez opskrbe električnom energijom i vodom. Konvoj su predvodili Slobodan Lang i Herman Vukušić, a trajao je od 10. do 24. prosinca 1993. U lipnju sljedeće godine, Hrvate iz Lašvanske doline posjetio je hrvatski predsjednik, a već u listopadu položen je kamen temeljac za novu bolnicu „Dr. Mato Nikolić“, koja je u Novoj Biloj otvorena 1999. godine.
791 - 4. srpnja 2024. | Arhiva
Klikni za povratak