ĐAKOVAČKI SUSRETI HRVATSKIH KNJIŽEVNIH KRITIČARA, 20. I 21. LIPNJA
Đakovački susreti hrvatskih književnih kritičara, manifestacija posvećena hrvatskoj književnoj kritici i njezinoj ulozi u hrvatskoj književnosti i kulturi, utemeljeni su 1998. Organizatori manifestacije su Ogranak Matice hrvatske u Đakovu i Društvo hrvatskih književnika, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, pokrovitelji su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Đakovo, Matica hrvatska i Društvo hrvatskih književnika. Ove godine se manifestacija održala po 27. put, 20. i 21. lipnja u Đakovu i Trnavi kod Đakova. Program je imao i međunarodni karakter jer su uz hrvatske sudionike, nastupili kritičari i znanstvenici iz Mađarske i Slavonije.
Laureati Željko Senković i akademik Krešimir Bagić nagrađen za ukoričene kritike iz Vijenca / Snimila Silvija Butković
Skup je pozdravila predsjednica DHK Hrvojka Mihanović-Salopek, a otvorila ga je dopredsjednica đakovačkog Ogranka Matice hrvatske Sanja Rogoz Šola. U prvom dijelu programa predstavljena je knjiga mađarskog znanstvenika Gábora Szécsia Narativ i razumijevanje, filozofski prinosi teoriji narativnog sebstva, tiskana u nakladi Đakovačkog kulturnog kruga i Znanstvenog zavoda za istraživanje manjina Fakulteta kulturologije, pedagogije i ruralnog razvitka Sveučilišta u Pečuhu. Knjigu je na hrvatski jezik preveo Ivica Đurok, a o njoj su, uz prevoditelja, govorili i Mirko Ćurić te Zsolt Nemeskéri. Okrugli je stol ove godine posvećen odnosu hrvatske i slovenske književnosti te hrvatske i slovenske književne kritike, a sudjelovali su hrvatski književnik i prevoditelj Božidar Brezinščak Bagola, klasični filolog, pjesnik, esejist, prevoditelj i urednik Brane Senegačnik te filmski i književni kritičar i esejist Robert Kuret. Plodna rasprava, u koju se uključio i dio zainteresirane publike, pokazala je kako se i hrvatska i slovenska književna kritika podjednako bore za mjesto u kulturnom prostoru i muče ih isti ili slični problemi.
Završni dio programa prvoga dana susreta bio je posvećen Nagradi i Povelji uspješnosti Julija Benešića. Povjerenstvo u sastavu Vlasta Markasović, Franjo Džakula i Goran Rem (ujedno predsjednik žirija), donijelo je odluku da se Povelja uspješnosti Julija Benešića dodjeli Željku Senkoviću za niz književnih kritika objavljenih u Bibliovizoru Trećeg programa Hrvatskog radija. Nagradu su uručili Sanja Rogoz Šola uime Ogranka Matice hrvatske u Đakovu te Božidar Brezinščak Bagola uime DHK. Nagrada Julija Benešića za najbolju knjigu književnih kritika između dvaju Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara uručena je akademiku Krešimiru Bagiću za knjigu Republika stiha (Matica hrvatska, Zagreb, 2023). Nagradu su uručili predsjednica DHK Hrvojka Mihanović-Salopek i Goran Rem.
Krešimir Bagić novom je knjigom kritike, trećom u njegovu opusu, po drugi put postao Benešićevim laureatom – prvi je put ovu nagradu dobio za kolekciju Brisani prostor izdanu 2002. Bagić je napomenuo da ovu novu knjigu gradi u nekovrsnom brojevnom nastavljanju na prethodnu knjigu kritika Pogled iz Dubrave, objavljenu 2017. Obje te knjige – ističu iz prosudbenog povjerenstva – izdane su u Matici hrvatskoj, u mainstreamu, tako gradeći svoj prilog nekoj budućoj povjesnici hrvatskoga pjesništva i hrvatske književnosti.
Željko Senković, redoviti profesor filozofije na Filozofskom fakultetu u Osijeku, zadnjih deset godina redovito piše za emisiju Bibliovizor Trećeg programa Hrvatskog radija. Riječ je o stotinjak kritičkih pristupa knjigama, književnosti, pa i književnicima koji „vire“ kroz svoju književnost – ali kao autori problemskih, ontoloških, potom estetskih i egzistencijalnih strategija i estetskih učinaka, nipošto ne kao autotračeri svojih života i njihovih znamenitosti, istaknulo je prosudbeno povjerenstvo.
Uz nagrađenu Republiku stiha, na ovogodišnji natječaj za Nagradu Julija Benešića stigle su i knjige Marine Kljajo-Radić (Trag vjere u književnosti), Željke Lovrenčić (Slova, riječi, glasovi – književnokritički zapisi o suvremenoj hrvatskoj poeziji i prozi) te Dunje Detoni Dujmić (Mikročitanja, hrvatski roman 2016.-2023.).
Drugi dan manifestacije održan je u ležernijem tonu na Agroturistočkom imanju Srednje strukovne škole Antuna Horvata u Trnavi kod Đakova. Predstavljena je knjiga Pjesnici Podstrani, u izdanju Ogranka Matice hrvatske u Podstrani i Općine Podstrana. Knjigu su predstavili Mario Tomasović i Hrvojka Mihanović-Salopek.
791 - 4. srpnja 2024. | Arhiva
Klikni za povratak