Vijenac 791

Književnost

16. KOSTAJNIČKI PJESNIČKI SUSRETI
MILIVOJ CVETNIĆ, HRVATSKA KOSTAJNICA, 14. LIPNJA

Jakob Filić dobitnik Cvetnića za mlade pjesnike

Piše Marija Krupić

Koliko je pjesnička riječ moćna, snažna i važna, svjedoče ovogodišnji 16. Kostajnički pjesnički susreti „Milivoj Cvetnić“. Pred publikom kakvu bi poželjeli i veći gradovi, Društvo prijatelja knjige „Milivoj Cvetnić“ u suradnji s Ogrankom Matice hrvatske u Hrvatskoj Kostajnici predstavilo je knjigu pjesama Ovdje nagrađenog mladog pjesnika Jakoba Filića.

Jakob Filić jedan je od 25 mladih pjesnika prijavljenih na natječaj koji je prošao stroge kriterije prosudbenog povjerenstva u sastavu Enes Kišević, pjesnik, Denis Derk, književni kritičar i publicist, te Monika Herceg, pjesnikinja. Prosudbeno povjerenstvo pohvalilo je pet mladih pjesnika: Ivu Ajduk i zbirku Knjiga sjena, Matiju Štahana i Pjesme početka i kraja, Anamariju Srpak i zbirku Mehanizam utopljenog vojnika, Mariju Katalinić za zbirku Za sve su krive rode te Zorana Hercigonju i njegovu zbirku Razapeti psalam.

No, „Jakob Filić je gotovo furiozno osvojio pobjedu na pjesničkom pripetavanju“, napisao je Denis Derk u svojoj recenziji pod naslovom Toplo pjesničko štivo. I dodao: „Filić, rođen 1994, načitan je intelektualac čija poezija još uvijek zadržava svježi mladenački duh i ono iskonsko, ultimativno buntovništvo koje nema veze s godinama života, nego s karakterom čovjeka i njegovim idealima… Idealist u sadržaju, ali realist u formi, što i nije loša formula za osvajanje čitalačke publike u zemlji koja se nedavno oprostila od jednog Dragojevića, a još uvijek ima Gudelja, Kiševića, Stojića… ali i Moniku Herceg koja je nedavno u Poljskoj dobila jednu od najuglednijih europskih pjesničkih nagrada“.


Laureat Jakob Filić na 16. kostajničkim pjesničkim susretima / Izvor TZ područja Banovina - Pounje Facebook

Jakob Filić diplomirao je na Filozofskom fakultetu francuski jezik i komparativnu književnost. „Samozaposlen je, prevodi i podučava francuski,  prodaje majice i novčanike, sapune i druge proizvode sa stihovima svojih pjesama. U slobodno vrijeme trenira boks, svira violinu i klavijature“, rekao je sam o sebi.  A poetski narativno svakodnevicu životne borbe pretvara u poeziju obojenu snovima. Zbirku je posvetio – Baji, didi, mami, tati, Marti i Bartolu.

Veliki Enes Kišević u svojemu je osvrtu napisao: „Danijel Dragojević trči s knjigom Negdje, a Jakob Filić sustiže ga sa svojom poezijom i veli: Ovdje. Ovdje na svom duhovnom otoku optočenu morem. Ovdje gdje obitavaju djeca i oblaci, mačketine i mace… ovdje gdje je smrt svuda oko nas, ali sunce sve spali i pročisti“. Enes Kišević zahvalio je Jakobu Filiću što je već svojom prvom knjigom Ovdje poeziju vratio kući.

Ove godine je, po prvi put, članica prosudbenog povjerenstva bila Monika Herceg, dobitnica brojnih nagrada, među njima i prestižne poljske nagrade The European Poet of Freedom Literary Award za zbirku pjesama Lovostaj. Ova renomirana pjesnikinja, dramatičarka i prozaistica rodom je s Banovine te joj je Društvo prijatelja knjige zahvalno na sudjelovanju i promociji poezije, ali i našeg užeg zavičaja. Pišući o poeziji Jakoba Filića istaknula je:  „Filićeva poezija uistinu je poezija stvarnosti, lucidna, ponekad luckasta, zaigrana i sasvim je svejedno pjeva li o tome kako sanja drugu djevojku ili o maslačcima i oblacima, o ljubavnim bolima ili danima u kojima je teško i razmišljati...“ I dodaje da je Filićeva poezija „poezija čovjeka koji osjeća i suosjeća i već tom slobodom podignuta je s individualnog na kolektivno, svakom pjesmom postaje sve više naša, a sigurna sam kako je to možda ono najbitnije  što poezija može, ono što je njena moć – da postane i moja i tvoja, i njihova i naša“.

Poezija Jakoba Filića postala je tako trajno i naša, kostajnička, i kada je u pjesmi skyline  napisao: „…I uvijek nešto čekam, / Uplatu za svibanj, treći svjetski rat ili dobar posao, / da mi još jednom prije spavanja zavibrira mobitel, / Loto 7/39 i da mi objave zbirku / da me napokon nešto otjera/ Negdje gdje više neću čekati / Kao mlaka i zaboravljena boca piva / Na prljavoj terasi Krivog puta“, znamo da objavu prve zbirke neće dugo čekati. Ovom dragom čovjeku kojeg je došla podržati cijela njegova obitelj otvorili smo, nadam se, vrata novih mogućnosti.

Ovaj susret bio je, bez lažne skromnosti, pjesnički događaj par excellence u Hrvatskoj, no nedovoljno prepoznat i nezanimljiv medijima, ali usprkos tome, a zahvaljujući entuzijazmu i upornosti organizatora opstaje, podupire mlade, talentirane pjesnike i privlači svake godine sve više zaljubljenika u poeziju. Prepoznao je to među prvima jedan od utemeljitelja ove manifestacije Đuro Tadić čija nazočnost i pomoć nikad nije izostala. Cijeli program susreta vodio je Damir Ducić, stihove su interpretirale Mirjana Lahovsky-Žličarić i Ines Konjevod, a sve je dodatno glazbom začinio Krunoslav Dubravac, koji je uglazbio i izveo nekoliko pjesama Milivoja Cvetnića. Zahvalnost svima izrekla je toplo i srdačno Stela Cvetnić-Radić, predsjednica Društva, posebno istaknuvši Ogranak Matice hrvatske u Hrvatskoj Kostajnici i njihovu inicijativu postavljanja spomen-ploče Milivoju Cvetniću u ožujku ove godine. Ovogodišnji Kostajnički pjesnički susreti „Milivoj Cvetnić“ održani su pod pokroviteljstvom Grada Hrvatske Kostajnice, Sisačko-moslavačke županije te Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.

Vijenac 791

791 - 4. srpnja 2024. | Arhiva

Klikni za povratak