Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu – Odsjek u Petrinji, predstavljanje umjetničkog projekta, Gradska munjara, Petrinja, 5. lipnja
U novoobnovljenom prostoru Gradske munjare u Petrinji studenti i profesori Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu – Odsjek u Petrinji 5. lipnja predstavili su projekt Glazbom, slikom i riječju kroz Hrvatsku. Na početku su sudionike koncerta i njihove goste pozdravili prodekan Marko Badrić i zamjenik gradonačelnice Grada Petrinje Ivan Prskalo. Voditeljica institucijskoga projekta Jelena Blašković Galeković i dirigentica zbora Magistri Petrinienses u tiskanoj brošuri, objavljenoj za ovu prigodu, ističe kako je cilj projekta uključivanje studenata učiteljskoga i odgojiteljskoga studija u proces i realizaciju integriranoga umjetničkog projekta. Stečeno iskustvo smjerokaz je njihovu budućem profesionalnom životu koji, između ostaloga, uključuje osmišljavanje i provođenje kulturnih priredbi i različitih manifestacija. U glazbenom dijelu programa predstavljene su tradicijske pjesme Banovine, Posavine, Turopolja, Zagorja, Bilogore, Slavonije, Međimurja, Istre, Kvarnera i Dalmacije u autentičnom obliku i obradama.
Zbor Magistri Petrinensis studenata UFZG-a, Odsjek u Petrinji
O likovnom dijelu projekta i izložbi studentskih radova govorila je Svetlana Novaković, docentica s petrinjskog odsjeka Učiteljskog fakulteta, koja je istaknula da se ovim projektom željelo studente potaknuti na aktivnu komunikaciju s baštinom. U okviru likovnih vježbi studenti su kroz različita likovna područja i tehnike (grataža, kolaž, monotipija, kolagrafija, kolažni tisak, linorez) i motive za likovno oblikovanje (čipka, glagoljično slovo, narodni vez, graditeljska baština) razvijali svoje likovne sposobnosti, kreativnost i inicijativu, što je vidljivo i na izloženim radovima.
Božica Vuić, predavačica s petrinjskog odsjeka Učiteljskog fakulteta, govorila je o odabranim literarnim tekstovima književnika Drage Gervaisa i Ivana Gorana Kovačića te učenika osnovnih škola iz svih hrvatskih krajeva. U svom izlaganju Božica Vuić istaknula je da djeca predškolske i rane školske dobi pokazuju interes za baštinu, žele o njoj slušati, proučavati je, učiti o njoj, a učitelji i odgojitelji trebaju naći načina kako će im je približiti i potaknuti ih na njezino proučavanje i tako je čuvati. Metodičko promišljanje o načinima poučavanja i prezentaciji kulturne baštine jedan je od glavnih ciljeva studentskih aktivnosti na ovome projektu.
Odabrane tekstove govorno su interpretirale Lorella Banozi Tubić, studentica druge godine Ranog i predškolskoga odgoja i obrazovanja, i Božica Vuić. Zboru petrinjskih studenata Magistri Petrinienses svojim skladnim pjevanjem pridružile su se gošće: članice Vokalne sekcije Folklornog ansambla „Ivan Goran Kovačić“ (voditeljica Daniela Borić) i članice Vokalnog ansambla „Petrusice“ (voditeljica Jasmina Augustić).
U kontekstu suvremenih procesa globalizacije i multikulturalnosti ovim se projektom studente poticalo na učenje, razumijevanje, poštovanje i prihvaćanje vlastite kulturne baštine, kako bi se na toj osnovi moglo učiti, razumjeti, poštovati i prihvaćati sve ono što je drugačije i različito. Javnim predstavljanjem umjetničkih projekata ostvarenih u kontekstu sveučilišne nastave ostvaruje se interakcija i povezanost sveučilišnih aktivnosti sa širom zajednicom, što je jedan od važnih segmenata javne prezentacije fakulteta i njegova doprinosa unapređenju kulturne sredine u kojoj djeluje.
791 - 4. srpnja 2024. | Arhiva
Klikni za povratak