Vijenac 790

Književnost, Mozaik

28. KVIRINOVI POETSKI SUSRETI, SISAK, 7–9. lipnja

Šumila je poezija uzobaljem rijeke

Piše Đurđica Vuković

U povodu blagdana sv. Kvirina i proslave Dana grada Siska, koji se obilježava 4. lipnja, Ogranak MH u Sisku organizirao je 28. Kvirinove poetske susrete, na kojima su sudjelovali ugledni hrvatski pjesnici i književnici. 

U proteklih 28 godina na Susretima je sudjelovalo više od dvjesto pjesnikinja i pjesnika. Zahvaljujući njima, Sisak je postao grad poezije, a Kvirinovi poetski susreti jedna od najznačajnijih pjesničkih manifestacija.

Na Susretima se dodjeljuju dvije nagrade: Plaketa sv. Kvirina, rad akad. kipara Z. Brkića, za ukupan prinos hrvatskom pjesništvu, te Mali Kvirin za najbolju knjigu poezije autorima do 35 godina. I ove je godine na Privezištu/Brodu Biokovo šumila poezija uzobaljem rijeke Kupe.


Sisak je u lipnju grad pjesnika – laureati su ovogodišnjih Kvirinovih poetskih susreta Goran Rem i Josip Čekolj

Večer je započela prigodnim riječima Domagoja Orlića, državnog tajnika koji je uime župana Ivana Celjaka zahvalio sudionicima i organizatorima na upornosti, unatoč nemogućim uvjetima rada. Jer, kako je poznato, Ogranak MH u Sisku zbog potresa je ostao bez vlastita prostora, a i potpora Grada Siska Matičinim programima izostaje gotovo desetak godina. Uskoro, tj. početkom jeseni Ogranak MH u Sisku dobit će novi prostor za rad u Rimskoj ulici, što će biti poticaj za još uspješniji rad, a za to će se pobrinuti Sisačko-moslavačka županija koja uz Ministarstvo kulture i medija RH podupire vrijedne programe Ogranka. Prisutne je uime predsjednika Matice hrvatske akademika Mire Gavrana pozdravio Božidar Cvenček, član Glavnog odbora MH i predsjednik OMH u Umagu, zaželjevši Susretima uspješnost i dobre vibracije, zatim je predao riječ pjesnicima i glazbi u izvođenju Ivana Novaka i Ivice Salkovića.

Plovili smo dalje i uplovili u pjesničku republiku Gorana Rema, ovogodišnjeg laureata Susreta za ukupan prinos hrvatskom pjesništvu. „Književni je opus Gorana Rema (1958) bogat, kompleksan i raznovrstan. Čini ga nekoliko desetaka autorskih knjiga, brojne priređene i uređene publikacije, više stotina znanstvenih i stručnih članaka te nekolicina medijskih radova u kojima se književno pismo prepleće s glazbom, likovnošću, filmom, stripom, konceptualnom umjetnošću i sl. U središtu tog opusa je poezija. Rem je s jedne strane pjesnik, a s druge tumač poezije… Pjesničko je iskustvo Gorana Rema izrazito individualizirano i rafinirano. Vrijedi ga upoznavati i vraćati mu se. Ova je nagrada među ostalim poticaj na čitanje Removih stihova i lirskih nazora“, istaknuo je Miroslav Mićanović, govoreći i uime preostalih članova prosudbene komisije akademika Krešimira Bagića i urednice i pokretačice Susreta Đurđice Vuković.

Josip Čekolj rođen je 1999. Prvostupnik je kroatistike te etnologije i kulturne antropologije. Trenutno polazi diplomski studij kroatistike i povijesti ranog novog vijeka na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Autor je pjesničkih zbirki Junaci i zmajevi u zalasku (2022) i Dječak pred žetvu (2023), kratkog romana Hahari na dnu mulja (2022) i slikovnice Srna i Mak u potrazi za uplašenim mjesecom (2020).

Dječak pred žetvu pažljivo je strukturirana knjiga u tri ciklusa u obliku epistola, koja donosi mitopoetiku u kojoj su sadržaji posredovani mitemima, a prikazuju se ruralni ambijent iz moderne perspektive i transgeneracijska trauma. Osim navedenog, biblijski su motivi također posrednici mitskog inteksta. Pojavljuju se paralelno kajkavski idiom i hrvatski standardni jezik pri čemu kajkavština simulira prianjanje uz lokalno okruženje. U stilskom smislu, vidljiva je izrazita ekspresivnost pjesničkih slika. Osim mitopoetskog sloja prisutan je i (anti)politički sloj koji služi kao indikator subverzivnosti jednog starog, na nejednakostima sačinjenog svijeta“, obrazložili su nagradu Darija Žilić i Tin Lemac.

Laureati su mnogobrojnu publiku častili stihovima, a nakon njihova nastupa stihove je kazivalo još dvadeset pjesnika.

U subotu, sa Šetnice Slave Striegla uputili smo se u Galeriju uz rijeku u Brestu Pokupskom na izložbu U rijeci se sve ljepše vidi, koja prikazuje djela trojice slikara: Petra Salopeka, Slave Striegla i Davorina Radića. Pridružila nam se i Mihaela Majcen Marinić uime Ministarstva kulture i medija RH. Pjesničko čitanje se nastavilo, neki su čak namakali noge u Kupi. Potom smo se vratili na brod Biokovo na Kupi u proljetni suton kako bismo predstavili Riječi, časopis za književnost, kulturu i znanost, koji ove godine obilježava 25. obljetnicu. Časopis su predstavili Ludwig Bauer, književnik, dugogodišnji suradnik i urednik Riječi, koji je govorio o kontinuitetu časopisa čiji je prvi broj izašao 1969, ali je 1971. prestao izlaziti.

Najnoviji dvobroj Riječi predstavile su glavna i odgovorna urednica Đurđica Vuković, urednica Darija Žilić i pomoćnik glavne i odgovorne urednice i predsjednik OMH u Sisku Tomislav Škrbić. Svečanosti predstavljanja pridružili su se i članovi Dramske skupine Srednje škole Viktorovac, izvevši pod vodstvom profesorice Tanje Vadla recital poezije Danijela Dragojevića.

U nastavku večeri zbirku Đurđice Vuković Ponor predstavile su urednica Darija Žilić i Tanja Vadla.

U nedjelju su pjesnici posjetili rodnu kuću pjesnika Josipa Severa u Blinjskom Kutu, a odavanjem pijeteta pjesnicima Tei Benčić Rimay i Josipu Severu završili smo trodnevno pjesničko putovanje.

Vijenac 790

790 - 20. lipnja 2024. | Arhiva

Klikni za povratak