POST FESTUM: Drugi Panonski festival knjige, Osijek, 22-26. svibnja
Nakon uspješnog debija, Panonski festival knjige u Osijeku doživio je drugo, još veće izdanje, na istome mjestu, u dvorani Gradski vrt. Ovogodišnja je petodnevna manifestacija okupila više od pedeset mahom domaćih većih i manjih nakladnika i knjižara specijaliziranih za različita područja te ukupno šezdeset kulturno-književnih programa za djecu, mlade i odrasle pod simpatičnim geslom „Čitaj, lega, čitaj!“. Sve to ponovno u organizaciji Zajednice nakladnika i knjižara pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, uz potporu Ministarstva kulture i medija RH, a u suradnji s Gradom Osijekom i Osječko-baranjskom županijom.
Pet dana sajma privuklo je mnogo građana najvećeg slavonskog grada
Svečanom otvaranju festivala prisustvovala je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek koja je istaknula kako je drugo izdanje manifestacije nadmašilo sva očekivanja, što su prepoznali i nakladnici jer se do zadnjeg trenutka tražio štand više. Predsjednik Zajednice nakladnika i knjižara pri HGK Slavko Kozina kazao je kako je trebalo opravdati prošlogodišnji premijerni uspjeh, te da se u organizacijskom smislu nastojalo ići korak dalje i ponuditi atraktivne, nove naslove, od beletristike i publicistike do žanrovske i stručne literature za sve čitateljske uzraste i interese. Kozina je istaknuo kako je misija Panonskog festivala knjige vratiti knjigu na mjesto koje zaslužuje, a koje su zauzeli ekrani i mobiteli. Bogat izlagački program pratio je i onaj književno-glazbeni s koncertima, koncepcijski raznolikim tribinama i panel-diskusijama i kreativnim radionicama s autorima. Naročito se mislilo na najmlađe čitatelje. Tako je povodom 150. obljetnice rođenja Ivane Brlić-Mažuranić organizirano više interaktivnih radionica za djecu i mlade, od pričaonica do knjiških kvizova u organizaciji Gradskih knjižnica u Osijeku i Vinkovcima.
U rodnome je gradu prvoga dana festivala Nenad Rizvanović predstavio novi roman Brodovi nad gradom. Riječ je o refleksijama i uspomenama na Osijek, na njegovu bližu i dalju prošlost, poznate i manje poznate sugrađane, urbanu svakodnevicu. Ivana Žužul i Kristina Peternai Andrić izložile su ukoričeno istraživanje o rodnim reprezentacijama pod nazivom Neposlušne: književne prakse prikazivanja roda.
Pjesnikinja i novinarka Gloria Lujanović osječkoj se publici predstavila lirskom novelom Otac. Predsjednik Matice hrvatske Miro Gavran u Osijeku je govorio o svojem najnovijem, jedanaestom po redu romanu Portret duše o životima sedam žena. Osobit interes posjetitelja izazvala je sportska monografija Na istoku ništa novo – posveta NK Osijek iz perspektive vjernih navijača bijelo-plavih.
Pretposljednjeg dana festivala, koji je bio i najposjećeniji, prije razgovora s Kristianom Novakom nastupio je slovenski kantautor Zoran Predin sa svojim romanom Bezgrešna nakon čega je kod Kulturnog centra održao koncert. Kantautor pop-rock grupe Silente Sanin Karamehmedović u Osijeku je također premijerno predstavio zbirku neuglazbljenih stihova Terca na tišinu.
Važno je spomenuti kako je sajam, osim povoljnijih cijena knjiga i susreta s autorima, imao i humanitarni karakter. Naime, Klinici za onkologiju Kliničkog bolničkog centra u Osijeku izlagači su donirali knjižnu građu za opremanje knjižnice. U pet dana trajanja, Panonski je festival knjige nedvojbeno pokazao koliko je Osijeku i Slavoniji važna kultura čitanja te da je postao nezaobilazna adresa u potrazi za dobrim štivom. I za kraj, raznovrstan ovogodišnji program u kojem se doista našlo prostora za sve i svakoga, od stripovskih izdanja, žanrovske proze i poezije pa sve do povijesnih monografija, u budućnosti bi se mogao proširiti još nekim sadržajima, primjerice radionicama za mlade, neafirmirane autore s područja Slavonije i Baranje. Njima bi zasigurno ovakav festival bio dobra prilika i poticaj za promociju i jačanje vidljivosti.
789 - 6. lipnja 2024. | Arhiva
Klikni za povratak