PREPORUKE TRIJU DOKUMENTARNIH FILMOVA O UMJETNOJ INTELIGENCIJI
Budući da je umjetna inteligencija prisutna u svakom aspektu naših života, od zdravstvene zaštite do računalnih igara, nikada nije bilo bolje vrijeme da se nauči nešto više o ovoj tehnologiji, a da bi učenje bilo nepretenciozno i u spoju ugodnog s korisnim (što je u današnje vrijeme najpopularnije) preporučila bih vam nekoliko zanimljivih dokumentarnih filmova. Prije svega, kao dobar balans između učenja i odmora, odnosno zabave, jer su istodobno poučni i zanimljivi.
Kada je OpenAI krajem 2022. predstavio svoj novi „proizvod“ Chat GPT, nitko osim onih koji su na istome radili nije znao što se svijetu sprema. Za samo mjesec dana ova je aplikacija postala najbrže rastuća aplikacija na svijetu ikada, zahvaljujući pretraživaču koji koristi najjaču neuronsku internetsku mrežu ikad napravljenu. Uz ovu aplikaciju bez dileme pašu epiteti u superlativu poput „najjače“, „najbrže rastuće“, „najsveobuhvatnije“ itd. Microsoft i Google odmah su lansirali svoje verzije na istu temu i nakon toga je internet dobio posve novu dimenziju postojanja, a i svijet se više ne može vratiti na staro, jer, kako se kaže – „duh iz boce je pušten i više se nikad ne može vratiti“. Ovo je zapravo jedinstven slučaj i po tome što se nikad prije na ovako radikalan način nije dogodilo da se nova tehnologija (u ne do kraja završenom proizvodu) od eksperimentalnog prototipa do korisničke aplikacije proširila cijelim svijetom nevjerojatnom brzinom.
Za korištenje aplikacije, uostalom kao i za bilo koju drugu, potrebna je samo volja ili želja i internet. U tome i jest poanta. Nevjerojatna lakoća korištenja i dobivanja rezultata pretraživanja koje milijuni korisnika diljem svijeta uzimaju „zdravo za gotovo“ bez pomisli na moguće netočnosti, neistinitosti, činjenice ili informacije koje su konstruirane u pogrešne sintagme itd. O tome koliko Chat GPT može pogriješiti i kako mu je potreban ljudski korektiv već sam pisala u jednoj od prethodnih kolumni. Općenito vezano uz temu povjerenja prema dosezima tehnologije, ali i pojedinačno na temu povjerenja prema korisničkim aplikacijama, mogla bih preporučiti nekoliko kvalitetnih dokumentarnih filmova koji analitički i kritički prolaze kroz intrigantna pitanja iz suvremenog života, uključujući uz to relevantne sugovornike i primjere.
Primjerice, odličan dokumentarac iz ne tako davne 2018. Vjerujete li ovom računalu? istražuje utjecaj umjetne inteligencije na društvo i njegove potencijalne implikacije za budućnost. Kroz intervjue sa stručnjacima na tom području film ističe koristi i opasnosti umjetne inteligencije. Bavi se zaista raznovrsnim i širokim temama poput privatnosti, pristranosti, ali i vojnim bespilotnim letjelicama i feedovima „lažnih vijesti“ pokretanih umjetnom inteligencijom. Dokumentarac postavlja važna pitanja o etičkim razmatranjima umjetne inteligencije, uključujući potencijal za „besmrtnog diktatora od kojeg nikada ne možemo pobjeći“, na što je pozornost skrenuo Elon Musk tijekom svog intervjua, a ne zaboravimo da je i Stephen Hawking upozorio kako bi čovječanstvo moglo biti ugroženo potragom za superinteligentnom umjetnom inteligencijom. Također, po mom gledateljskom dojmu, dokumentarac koji bih izdvojila je iHuman iz 2019. koji istražuje dalekosežni utjecaj umjetne inteligencije na društvo i budućnost jer pruža neviđen pristup rastućoj industriji umjetne inteligencije i njezinim vodećim stručnjacima. Film dobro prikazuje kako umjetna inteligencija mijenja naše živote i društvo i kako smo nedovoljno svjesni svakodnevnosti ove činjenice. Među ostalim, raspravlja se o stalnom nadzoru putem telefona, interneta i društvenih sustava i kamera, postavljajući pitanja o tome tko i kako upravlja ključnim algoritmima u svijetu. Uspon AI zanimljiv je dokumentarac iz 2022. koji se bavi brzim razvojem umjetne inteligencije, robotike i strojnog učenja. Dok se u svijetu stvaraju sve inteligentniji i moćniji strojevi, ovaj dokumentarni film postavlja pitanje o tome što takva budućnost nosi čovječanstvu. Uz intervjue stručnjaka iz vodećih tehnoloških tvrtki kao što su Samsung, Spotify i Google, gledatelji mogu steći uvid u to kako te tvrtke koriste umjetnu inteligenciju za oblikovanje svog poslovanja i svijeta u kojem živimo.
Naravno, postoje mnogi drugi kvalitetni dokumentarni filmovi koji pružaju uvid u to kako suvremena tehnologija, posebice umjetna inteligencija, mijenja svijet kakav poznajemo. Za ovu sam kolumnu izdvojila tri navedena dokumentarca koja sam osobno pogledala i koja odgovaraju mom gledateljskom ukusu, zahtjevnijem po specifičnim kriterijima, pa sam tako u svakome pronašla nešto što je ostalo nedorečeno. No to je očekivano, jer je pitanja previše, a kristalnu kuglu u kojoj se vidi budućnost nemaju ni oni koji su tvorci umjetne inteligencije ili cijeli život rade s njom. Ipak, gledajući spomenute dokumentarce, možemo steći još bolji uvid u ovu tehnologiju, razumjeti sveobuhvatnost njezinih mogućnosti i utjecaj koji već ima ili će imati na našu budućnost. Od viška glava ne boli, a to bi vrijedilo i za znanje o novim tehnologijama s obzirom na današnji svijet.
789 - 6. lipnja 2024. | Arhiva
Klikni za povratak