Vijenac 788

Društvo

Sveučilište u Zagrebu predstavilo novi medijski projekt Akademski list

Novine Zagrebačkog sveučilišta

U prostorima Sveučilišta u Zagrebu 30. travnja održano je predstavljanje novoga medijskog projekta Sveučilišta u Zagrebu i prvoga broja Akademskoga lista. Projekt predstavili su rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić, prorektor za organizaciju, infrastrukturni razvoj i ljudske potencijale Tibor Pentek i glavni urednik Akademskoga lista Petar Bilobrk.

Akademski list promicat će neprocjenjivo važna iskustva, spoznaje, nalaze i ekspertize studenata, sveučilišnih nastavnika i istraživača. Cilj pokretanja Akademskoga lista uspostava je kvalitetne komunikacijske platforme za što učinkovitije predstavljanje akademskih dosega i spoznaja najširoj publici, rečeno je na predstavljanju.

 

Prvi broj Akademskog lista

Rektor Stjepan Lakušić istaknuo je važnost tema visokoga obrazovanja, znanosti, istraživanja, umrežavanja, suradnje s gospodarstvom, inovacija i transfera tehnologije. „Kada govorimo o modernome trenutku, to je naravno digitalna transformacija, umjetna inteligencija, razvijanje talenata“, naglasio je rektor Lakušić. Akademski list tek je prvi dio novoga medijskoga projekta, a osim njega, rektor je najavio i novi portal akademski.hr te podcast kako bi se, osim klasičnih medija, pratili i moderni načini komunikacije koji osiguravaju da se na pravi način prezentiraju istraživanja, ideje i dostignuća sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, njihovih nastavnika i studenata.

Novi medijski projekt predstavio je i prorektor Pentek, predsjednik Nakladničkoga savjeta Akademskog lista riječima: „O novome, prilično sveobuhvatnom medijskom projektu Sveučilišta, čija je prva faza Akademski list, u krugu uprave Sveučilišta počeli smo razmišljati od samoga stupanja na dužnost, početkom listopada 2022. Akademski list potpuno je nova tiskovina, koja nije sljednik novine Universitas. Izlazit će u pravilu u drugom ili trećem tjednu svakoga mjeseca kao prilog Večernjega lista, a od svibnja ove godine i Novoga lista, dok će Universitas izlaziti, kao i do sada, u Jutarnjem listu i Slobodnoj Dalmaciji, i to zadnji ponedjeljak u mjesecu“.

„Nadam se dobroj budućoj suradnji sa svim sastavnicama Sveučilišta, sa Studentskim zborom Sveučilišta, kao i sa studentskim zborovima naših sastavnica, jer jedino zajedništvom i suradnjom unutar sveučilišne zajednice našega funkcionalno integriranoga Sveučilišta u Zagrebu, najvećega, najutjecajnijega i najstarijega Sveučilišta s neprekinutim djelovanjem u Republici Hrvatskoj, možemo svakim danom biti sve bolji, snažniji i uspješniji“, istaknuo je prorektor Pentek.

Prvi broj Akademskoga lista predstavio je i glavni urednik Petar Bilobrk: „Želja nam je ovim projektom omogućiti širenje vijesti, istraživanja i događanja koja oblikuju akademsku zajednicu. Kroz suradnju sa studentima i sveučilišnim nastavnicima nastojat ćemo istaknuti bogatstvo, ali i raznolikost Sveučilišta, potaknuti interakciju i dijalog unutar akademske zajednice te povezati sve sastavnice Sveučilišta u zajedničkom cilju promicanja znanja i kulture“.

List počinje i završava tekstovima o studentskom životu i aktivnostima, jer kako je naglasio glavni urednik Bilobrk, uz predstavljanje rada Sveučilišta i njegovih sastavnica, vijesti će biti usmjerene na studente, njihove aktivnosti, mogućnosti i studiranje.

Akademski list u prvome broju donosi teme kao što su novi vizualni identitet Studentskoga zbora Sveučilišta u Zagrebu, izvješće o znanstvenom skupu Dies historiae, podjela nagrada Centra za bioetiku Fakulteta filozofije i religijskih znanosti, posjet premijera Plenkovića Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj, završetak obnove Škole narodnoga zdravlja „Andrija Štampar“, reportažu o Danima potresnoga inženjerstva, te o Forumu hrvatskoga šumarstva, kao i druge važne vijesti.  (Redakcija)

Vijenac 788

788 - 23. svibnja 2024. | Arhiva

Klikni za povratak