Europski dan međugeneracijske solidarnosti
U povodu Europskog dana međugeneracijske solidarnosti, koji se obilježava svake godine 29. travnja, naglašava se važnost solidarnosti među generacijama koja je izrazito potrebna danas u užurbanom životnom tempu i svakodnevnim promjenama u odnosima među generacijama. Međugeneracijska obiteljska solidarnost uključuje odnose među članovima obitelji i njihovu međusobnu razmjenu svih vrsta dobara, odnose baka i djedova i njihove unučadi, socijalnu podršku, kvalitetu bračnoga zadovoljstva, međugeneracijske razlike, važnost kvalitete odnosa starih osoba i njihove odrasle djece. Naime međugeneracijska obiteljska solidarnost nije tek ekonomska veza između mlađih i starijih osoba, nego poticanje međusobne emocionalne podrške i uvažavanja, razumijevanja, poštovanja kao i prilagođavanja na različite oblike suživota djece, mladih, odraslih i starih pojedinaca društva.
Stariji donose iskustvo, a mladi uče po modelu i traže podršku od starih / Izvor Pixabay
Model međugeneracijske solidarnosti američki znanstvenik Vern L. Bengtson opisuje putem niza mogućih odnosa poput čestine kontakata između mlađih i starijih pojedinaca, emocionalne blizine među članovima obitelji, sličnosti u mišljenju, geografskoj blizini, primanju i davanju pomoći, odnosno različitim čimbenicima povezanima s kvalitetom života u raznim razdobljima životnoga ciklusa pojedinca. Kvaliteta života starijih članova obitelji povezana je s reciprocitetom u odnosima, iz čega proizlazi da što su stariji pojedinci više uključeni u obitelj i obiteljske aktivnosti, to su zadovoljniji životom, a to se onda odražava na mlađe generacije, ali i obratno. Tako se dopunjuje kvaliteta života mlađih i starijih naraštaja. Stariji donose iskustvo u proširene obitelji, a mladi uče po modelu, istovremeno mladi često traže različite oblike podrške od starih što recipročno njihovom angažiranošću može povećati kvalitetu života starih.
Ako su odrasli u stresnim situacijama, česti obrasci ponašanja upravo su oni koje su naučili tijekom svojeg razvoja u nuklearnim obiteljima. Jednako tako prisutni su i obiteljski rituali koji se prenose iz generacije u generaciju, ali se uvode i novi. Puno se može naučiti i o kvaliteti obiteljskoga i bračnoga života od starijih generacija jer je obitelj važno mjesto odrastanja i stvara osjećaj pripadanja. Ponašanje pojedinca slijedom ovih odnosa najpozitivnije se ocjenjuje ako je u skladu s usvojenim normama i vrijednostima društva u kojem živi. Nasuprot tomu, ako međugeneracijska solidarnost i razmjena potpore nisu usklađene s usvojenim normama i očekivanjima, dolazi do nesigurnosti i unutarnjeg sukoba, do istovremenog postojanja različitih osjećaja ili stavova u odnosu na neku situaciju, osobu, neke odnose kod pojedinaca. Tako starost i negativni stavovi prema određenim dobnim skupinama dijele ljude različitih generacija i stvaraju prepreke njihovom punom uključivanju i sudjelovanju u društvu.
Međugeneracijska obiteljska solidarnost danas je važna posebice u Europi koja kao Stari kontinent iz dana u dan još više stari jer se povećava udio starih ljudi u općoj populaciji. Općenito se istraživači slažu da je obitelj univerzalna i nužna institucija ljudskog preživljavanja u svim društvima i važna u međugeneracijskim odnosima. S promjenama u strukturi obitelji danas se mijenja i emocionalni život obitelji, međusobni odnosi i cjelokupno funkcioniranje koje se odražava na kvalitetu života i zadovoljstvo različitim komponentama obiteljskoga života mladih i starih. Ovdje postoji puno prostora za djelovanje i provedbu politika socijalne uključenosti starije populacije u svakodnevni život. Aktivno starenje te bavljenje različitim slobodnim aktivnostima u kasnoj odrasloj dobi pridonosi kvaliteti života starih ljudi. U našem društvu ima mnogo prostora za pozitivne pomake vezano uz implementiranje politika aktivnoga starenja, kao i u programima međugeneracijske solidarnosti te spremnosti starijih osoba da sudjeluju u takvim aktivnostima.
Dakle, ovo je područje u kojem bi se sigurno moglo djelovati i obratiti posebnu pozornost na stariju populaciju. Općenito obiteljske politike i mjere povezane s kasnom odraslom dobi pružaju prostor za napredak u budućnosti. Europski dan međugeneracijske solidarnosti treba biti poticaj za podizanje svijesti o pozitivnom utjecaju međugeneracijskih veza u kontekstu starenja stanovništva kako bi se osigurala održiva budućnost za sve te izgradilo društvo za pojedince svih dobi.
787 - 9. svibnja 2024. | Arhiva
Klikni za povratak