Vijenac 787

Matica hrvatska

GRUDE — 61. ŠIMIĆEVI SUSRETI

Laureati Vinko Grubišić i akademik Veselko Koroman

Snježana Šetka

Uručenjem nagrada na svečanoj akademiji u čast Antunu Branku i Stanislavu Šimiću u školi u Drinovcima završeni su 61. Šimićevi susreti koji su od 22. do 26. travnja održani u Mostaru i Grudama u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Grudama i Općine Grude.

Nagrade su pripale mladim pjesnicima i likovnim umjetnicima na razini osnovnih i srednjih škola te fakulteta s područja Hercegovine.

Godišnja nagrada „Antun Branko Šimić“ koju dodjeljuje Društvo hrvatskih književnika Herceg Bosne (DHK HB) pripala je Vinku Grubišiću za književnu monografiju naslovljenu Eugene Ionesco – život i djelo, koju je 2023. objavila Alfa iz Zagreba. Kako je dobitnik nagrade u Kanadi do ljeta, nagradu je iz ruku predsjednika DHK HB Ivana Bakovića preuzeo autorov nećak. Na natječaj su se prijavila 33 autora, a Prosudbeno povjerenstvo izabralo je Grubišićevo djelo.

 

Akademiku Veselku Koromanu uručena je nagrada "Antun Branko Šimić" za životno djelo

„Književna monografija Vinka Grubišića posvećena životu i djelu jednoga od najpoznatijih predstavnika kazališta apsurda, odnosno antidrame, Eugena Ionesca pisana je s velikom znanstvenom preciznošću, jednostavnim i nenametljivim stilom. Stoga je informativna, kako za studente i profesore književnosti, tako i za sve one koji žele upoznati jednu važnu dionicu svjetske dramaturgije i njezina najpoznatijega predstavnika. Vinko Grubišić je Ionescu pristupio znalački, ne samo kao književniku, nego prije svega kao čovjeku, prikazavši njegov životni put i lomove koje je na tom putu prošao, a koji su imali utjecaja i na njegov književni opus, a potom je zagledao i u taj opus i donio cjelovite interpretacije Ionescovih djela. Znanstveno i književno-istraživački kompetentan, izrazno jednostavan, interpretacijski dubok, Vinko Grubišić je knjigom Eugene Ionesco – život i djelo hrvatskoj i svjetskoj književnosti ponudio monografiju koja se čita s velikim zanimanjem, koja širi obzore i izaziva nadahnuće“ – navedeno je, među ostalim, u obrazloženju nagrade.

Akademiju u čast braći Šimić otvorila je predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, pohvalivši trud i posvećenost organizatora Šimićevih susreta, istaknuvši kako male zajednice poput Gruda zadržavaju kulturu i tradiciju kroz poštovanje prema svojim velikanima.

Počast preminulim pjesnicima odana je polaganjem cvijeća i molitvom kod bista braći Šimić ispred Osnovne škole Drinovci. Prigodno slovo o Antunu Branku Šimiću priredio je hrvatski književnik Josip Mlakić.

Posebno svečan i dirljiv bio je trenutak uručenja Nagrade „Antun Branko Šimić“ za životno djelo 90-godišnjem akademiku Veselku Koromanu. Vidno ganut, akademik Koroman zahvalio je svima na priznanju. Koroman je bio prvi predsjednik DHK HB i prvi glavni urednik časopisa DHK HB Osvit, a svojim životom i radom, od prve objavljene knjige pjesama Grad prema sjeveru do danas, duboko je obilježio i zadužio hrvatsku i bosanskohercegovačku književnost i kulturu te Upravni odbor DHK HB smatra da zaslužuje ovu časnu nagradu.

U dijelu programa naziva Pjesnici su čuđenje u svijetu pjesnici su prisutne upoznali sa svojim književnim stvaranjem govoreći stihove. U glazbenom dijelu programa nastupio je solist HNK Split Božo Župić, a program je izvrsno vodila Tina Laco.

Sve nazočne srdačno je pozdravio načelnik općine Grude Ljubo Grizelj koji je i zatvorio 61. Šimićeve susrete, a kao predsjednik Organizacijskog odbora, zahvalio je svima koji su pridonijeli organizaciji Šimićevih susreta.

U ime Središnjice Matice hrvatske na akademiji je bio nazočan potpredsjednik MH Damir Zorić, te drugu godinu zaredom i predstavnici OMH u Splitu Velimir Strinić i Jozo Balić s predsjednicom Snježanom Šetkom, što je samo nastavak izvrsne suradnje započete s Gruđanima i njihovim predsjednikom Marijem Bušićem i potpredsjednikom Petrom Majićem.

 

Vijenac 787

787 - 9. svibnja 2024. | Arhiva

Klikni za povratak