Vijenac 787

Glazba

GLAZBU IZDVAJA

IZDVAJA Borko Špoljarić

Splitsko stanje uma

Boris Papandopulo je, živeći u Splitu, rekao kako je provincija u nama – ili je nema. A dečki iz dua Gordan Tudor i Mislav Režić potvrđuju davno izrečeno. Dvojica prvorazrednih glazbenika nalaze se u važnoj misiji stvaranja repertoara za duo saksofona i gitare. U međunarodnoj literaturi zasad su našli samo dvije kompozicije za takav sastav. Zbog toga su se obratili našim skladateljima raznih generacija (Botica, Majurec, Detoni), a i sami skladaju.


Duo Tudor – Režić / Snimila Maja Prgomet

Sve to pokazali su na koncertu u Maloj dvorani Lisinski 16. travnja kada su nastupili u ciklusu Hrvatskoga društva glazbenih umjetnika. Nisu pritom zatomili široke glazbeničke pa ni kulturne interese, od suvremene glazbe do popa (Radiohead, Brian Eno). Nisu si olakšali situaciju niti s instrumentarijem koji šire do amplificiranih saksofona, električne gitare i elektronike. No zato je doživljaj življi, a paleta tonskih boja neopisivo raznolika. Kad se pojave u vašoj sredini, nemojte ih propustiti. I nemojte kasnije reći da vam nismo rekli!

Šuška se, šuška

Šuška se, šuška o diskografskoj aktivnosti u Glazbi HRT-a u kojoj je zaključeno studijsko snimanje opere Oganj Blagoja Berse. Koncertna izvedba koja je upriličena u Kanconijeru Zbora i Simfonijskog orkestra HRT-a izazvala je aklamacije, a kontinuirani projekt koncertnih izvedbi i snimanja najvećih hrvatskih opera zasad je dao reprezentativna izdanja Ljubavi i zlobe i Porina Vatroslava Lisinskog te Nikole Šubića Zrinjskog Ivana pl. Zajca.

 
Blagoje Bersa

Izvedbi i snimanju Ognja prethodio je opsežan posao pripreme koji je predvodio maestro Aleksandar Marković, a izvedba je potvrdila da u hrvatskoj operi imamo punokrvnoga konja za trku. Za nadati se da će maestro Marković, budući da je doista dubinski ušao u Bersino djelo, pokušati dati mu „poguranac“ i na međunarodnoj sceni, kao i to da će naša središnja operna kuća pokazati interes za postavljanje Ognja pod svojim krovom. A možda nikad dosad nismo imali pogodnije preduvjete za to.

Veliki Botti i maleni Čakovec

Turistička zajednica grada došla je na ideju brendiranja Čakovca kao grada jazza, za što, tvrde, imaju i tradiciju i opravdanje.


Chris Botti

U kratkome vremenu ugostili su velikog američkog bendžo glazbenika Bélu Flecka, a sada u Centar za kulturu dovode ni više ni manje nego svjetsku trubačku zvijezdu Chrisa Bottija. Glazbenik koji je prodao milijune albuma prije Čakovca nastupa u Berlinu i Beču, a nakon Čakovca u Istanbulu, Dubaiju, Parizu i Londonu. No samo će ga u Čakovcu biti moguće doživjeti u tako intimnom ambijentu. Priču o jazzu Čakovčani ne namjeravaju zaključiti samo velikim gostovanjima, već vjeruju i u vlastitu produkciju. Maleni Čakovec kao grad jazza. I sad recite da Papandopulo nije imao pravo!

Vijenac 787

787 - 9. svibnja 2024. | Arhiva

Klikni za povratak