Vijenac 786

Zadnja stranica

POST FESTUM: 3. MUZZA TJEDAN ZNANOSTI OPEN MIND, 12-14. TRAVNJA

Znanost za sve generacije

Piše David Brajković

Manifestacija u novoj zgradi Rektorata na Kajzerici uključivala je brojne izložbe, radionice i predavanja s ciljem da se zanimljivi znanstveni eksponati i teme predstave predškolarcima, školarcima i studentima

Znanost i brojne s njom povezane pojave poput inovativnosti, kreativnosti i inteligencije, iznimno je važno poticati među djecom i mladima jer na njima svijet ostaje. Tu općepoznatu ideju prije dvije je godine MUZZA, neprofitna organizacija za popularizaciju znanosti i tehnologije, uzela kao temelj za pokretanje projekta Tjedan znanosti. Trodnevna je to manifestacija koje uključuje brojne izložbe, radionice i predavanja s ciljem da se zanimljivi znanstveni eksponati predstave predškolarcima, školarcima i studentima.

Od videoigara do medicinskih otkrića

MUZZA ni ove godine nije razočarala. Hodnici nove zgrade Rektorata Sveučilišta u Zagrebu na Kajzerici bili su prepuni entuzijasta svih dobnih skupina, iako pretežito onih najmlađih kojima je zbivanje prvenstveno i namijenjeno. Diljem prostranih hodnika moglo se naići na privlačne eksponate koji su se jedva vidjeli od gomile mališana. Sadržaj je bio poprilično raznolik – od simulacija i videoigara, do daktilografskog, glazbenog i medicinskog sadržaja.

Službeno otvaranje Tjedna znanosti održano je 12. travnja. Pjevački zbor Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu izveo je himnu Republike Hrvatske i studentsku himnu Gaudeamus igitur, a potom se publici govorom obratila predstavnica MUZZA-e Mladenka Šarić. Vrlo optimističnim tonom istaknula je ne samo motivaciju i ideju Tjedna znanosti, nego i osobne želje za njegov daljnji razvoj. Možda će netko od te djece, smatra Šarić, za 20 ili 30 godina govoriti novinaru da ga je upravo Tjedan znanosti inspirirao za buduću znanstvenu djelatnost. U ime rektora Sveučilišta u Zagrebu Stjepana Lakušića publici se obratio prorektor Tibor Pentek. Svoj je govor započeo zahvalom posjetiteljima na dolasku i isticanjem dostignuća Sveučilišta u Zagrebu u kontekstu znanosti i inovacija, tvrdeći da će Sveučilište poticati izvrsnost u znanstvenom i umjetničkom radu. Sveučilište će se, tvrdi Pentek ,,angažirati u javnom djelovanju kao generator tehnološkoga, gospodarskoga i društvenoga razvitka u skladu sa strateškim potrebama Republike Hrvatske“. Prorektora Penteka riječima su popratili predstavnici Grada Zagreba i Ministarstva znanosti i obrazovanja, kao i predsjednica Udruge MUZZA i voditeljica projekta Đurđica Protić koja je naglasila da je sa Sveučilištem i predstavnicima Vlade postignut sporazum o izgradnji Prezentacijskog znanstvenog centra na Sveučilišnom kampusu Borongaj kojemu se nadamo u narednom dvogodišnjem razdoblju.  Nakon svečanog otvaranja posjetitelji su se uputili prema izložbama, eksponatima, predavanjima i panel-diskusijama.


Izvor Udruga MUZZA

Svijet bez ekrana

Ovogodišnje izdanje Tjedna znanosti posebno je značajno jer u njemu prvi put sudjeluje Učiteljski fakultet s dva projekta: Stol prirodoslovaca i Znanost o glazbi. Stol prirodoslovaca fokusira se na osjetilno doživljavanje prirodnog svijeta bez upotrebe tehnologije i ekrana, dok su u sklopu projekta Znanost o glazbi predstavljena brojna izlaganja koja definiraju i objašnjavaju temeljne pojmove glazbe, zvuka i frekvencija. Ovogodišnja posebnost glazbenog područja bio je i panel posvećen odnosu glazbe i umjetne inteligencije te zaštiti prava uz novonastala djela kreirana pomoću umjetne inteligencije. Razgovarali smo i s Idom Perković čije kreativne i inovativne igračke potiču razmišljanje, logiku i suradnju te su sve prisutnije u dječjim igraonicama. Prvi projekt koji je predstavila bio je Mali znanstvenici, izlaganje nastalo s ciljem da se djecu vodi znanstvenim putem od malih nogu. Po broju mališana koji su zajedničkim snagama rješavali logičke igre vidjelo se da ideja urađa plodom. Eksponati u sklopu izložbe Svijet zvuka potiču integraciju osjetila kod djece. Tražili smo komentar malih sudionika iz vrtića Radost, no to su bez premišljanja odbili, opredijelivši se ipak za druženje sa svojim vršnjacima.

Na izložbi Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta među zainteresiranima su dominirali studenti. Na prostoru izložbe odmah upada u oči replika ljudske ruke s otvorenim venama i krvnom vrećicom, što bez sumnje budi znatiželju mnogih. Petra, studentica FBF-a, dodatno je pojasnila funkciju i cilj izložbe. Eksponat zainteresiranima detaljno prikazuje laboratorijski proces, od uzimanja uzorka krvi, do korištenja epruveta i sličnih preparata. Nakon njezinog objašnjenja, bio sam pokusni kunić za jedan od ponuđenih alata. Vene su mi, srećom, snažne i pune hemoglobina.

Pun pogodak

Odmah kod južnog ulaza u zgradu Rektorata, znatiželjnike je dočekala pompozna izložba studentske udruge Euroavia Zagreb koja radi na promicanju interesa studenata zrakoplovstva. Izložba se sastojala od dviju glavnih, podjednako popularnih, atrakcija: letjelice Falcon i simulacije vožnje helikopterom. Predsjednica udruge Lucija Freščić objasnila je detalje obiju atrakcija. Letjelica Falcon na prošlom dvogodišnjem natjecanju Air Cargo Challenge 2022. osvojila je 14. mjesto prenoseći transfer vrećicu od točke A do točke B. Na istom natjecanju 2017. godine Euroavia Zagreb osvojila je prvo mjesto, čime je Hrvatskoj osigurala čast domaćina sljedećeg izdanja tog zbivanja. Ništa manje zanimljiva nije bila ni simulacija vožnje helikopterom.

Nakon nekoliko minuta pucanja na virtualne mete, odlučio sam se prošetati do ostalih izložbi postavljenih u neposrednoj blizini velike dvorane Rektorata. Tamo je Ministarstvo obrane Republike Hrvatske postavilo izložbu Nadmašite granice: transformacija vojske kroz proširenu stvarnost!, posve očekivano vojne tematike. Naglasak izložbe bio je na primjenjivosti virtualne stvarnosti i 3D modela u vojne svrhe, no pokazali su se korisnima i za civilne svrhe, barem u pogledu zabave. Autor glavne simulacije je poručnik Ilija Todorić, inače zaposlenik OSRH. Iako se na prvu čini kao jedna od mnogih vojnih simulacija, važnost simulacije poručnika Todorića postala je jasnija u razgovoru. Naime ideja vodilja koju je apostrofirao poručnik Todorić jest olakšanje i ubrzanje procesa planiranja vojnih operacija koji se inače većinom obavlja ručno. Digitalna varijanta tog procesa znatno bi povećala efikasnost cijelog procesa.

O raznovrsnosti interesnih područja i tema koje je ovogodišnji MUZZA Tjedan znanosti pokrivao govore i sljedeće teme panela na kojima su sudjelovali stručnjaci i inovatori iz najrazličitijih područja znanosti:  Nasilje među djecom i mladima ili što ne činimo dobro, Tehnologije pomoću kojih danas gradimo svijet, Umjetna inteligencija u glazbi, Hrana budućnosti, Kibernetička (ne)sigurnost, Profesije budućnosti te Genetika ili hoće li znanosti pobijediti smrt? Praktične su radionice bile nadopunjene predavanjima:  Pronađi, spoji, pogodi – o logistici svašta nauči, Grad na dlanu!, Žiroskop, što je to?, Upoznaj kontrolu leta!, Što je to pametno u Smart City konceptu, Inteligencija u prometu, Kako u čitanju i drugim poteškoćama pomažu boje, Upoznaj kontrolu leta!, Život u oblacima te Lets speak plane English.

Ovogodišnji Tjedan znanosti bio je pun pogodak. Sudjelovanje različitih fakulteta i institucija, kao i strastveni studenti i organizatori, doprinijeli su uspjehu te manifestacije. Brojni i vrlo diverzificirani sadržaji, od prirodnih znanosti do zvuka, umjetnosti i tehnologije pružili su posjetiteljima inspirativno iskustvo, potičući ih na daljnje istraživanje i angažman u znanstvenim područjima.

Vijenac 786

786 - 25. travnja 2024. | Arhiva

Klikni za povratak