Vijenac 786

Likovna umjetnost

LIKOVNU UMJETNOST IZDVAJA

IZDVAJA Karla Despot

LIKOVNA ZBIVANJA U ZADRU

Predstavljanje novog broja Ars Adriatice 

Početak ljetnog semestra na Zadarskom sveučilištu obilježilo je predstavljanje 13. broja Ars Adriatice, časopisa za povijest umjetnosti indeksiranog u vodećim međunarodnim podatkovnim bazama. Ars Adriatica vrijedan je izvor recenziranih znanstvenih i stručnih članaka iz područja povijesti i teorije umjetnosti koji nude uvid u pojave i pitanja umjetničke baštine jadranskog bazena i njegova šireg prostora, kao i u teme vezane uz metodologiju istraživanja, muzejske i kustoske prakse te zaštitu kulturne baštine.

Ovogodišnje izdanje, koje na gotovo 400 stranica donosi 27 priloga uvaženih znanstvenika i stručnjaka, predstavio je Damir Tulić istaknuvši iznimnost Ars Adriatice kao časopisa svjetskih razmjera. Tome u prilog govori i činjenica da je svaki dosadašnji broj časopisa svoje mjesto pronašao u brojnim knjižnicama i sveučilištima diljem Europe, u Americi i Australiji, kako je navela glavna urednica Meri Zornija. Premda su svi radovi objedinjeni u novom broju značajni i vrijedni spomena, jedan je prikaz posebno snažno odjeknuo u javnosti. Riječ je o svečanoj primopredaji kulturnoga dobra – gotičkog ophodnog križa koji je iz zadarskog samostana Sv. Frane ukraden 1974. godine, a koji je na temelju inovativnih hipoteza prerano preminule Marijane Kovačević i na inicijativu Donala Coopera iz talijanske La Spezije nedavno vraćen u Zadar.

Završetak obnove crkve i samostana Sv. Nikole

Od trenutka desakralizacije samostana Sv. Nikole u Zadru do inicijative za njegovom obnovom prošlo je nešto više od dva stoljeća. Izložena stalnom propadanju i urušavanju, nekadašnja barokna bazilika iz druge polovice 18. stoljeća služila je kao vojarna, vojna bolnica, skladište i arhiv. O njezinoj povijesti i stilskoj jedinstvenosti koje je među svojim zidovima krila donedavno su znali samo rijetki, i to uglavnom na temelju istraživanja uvaženog zadarskog povjesničara umjetnosti i konzervatora Pavuše Vežića. Prije tri godine pristupilo se obnovi prema projektu poznatog zadarskog arhitekta Ante Uglešića.

Ovaj konstrukcijski izazovan i složen poduhvat konačno je dovršen i svečano otvoren 9. travnja postavši dom Edukativno-prezentacijskom centru za podvodnu arheologiju u sklopu International Centre for Underwater Archaeology in Zadar pod okriljem UNESCO-a. U prostoru gornjih galerija nekadašnje crkve smjestio se stalni prezentacijski i izložbeni prostor, dok je donji kat predviđen za održavanje seminara, predavanja i koncerata. Dio nekadašnjeg samostana dobio je funkciju uredskih prostorija, a izgrađen je i aneks sa spavaonicama za gostujuće predavače. Nekad neugledna i prepuštena zaboravu, crkva Sv. Nikole postala je primjer uspješne revitalizacije i prenamjene kulturne baštine prometnuvši se u jedan od najupečatljivijih kamenih svjedoka zadarske povijesti.

Vijenac 786

786 - 25. travnja 2024. | Arhiva

Klikni za povratak