Vijenac 785

Film

Uz dodjelu nagrade Oktavijan Hrvatskoga društva filmskih kritičara

Vrsno i raznovrsno

Piše Janko Heidl

„Hvala vam na nagradi za životno djelo, ali moje životno djelo još nije završeno, jer zaposlen sam na novim epizodama Profesora Baltazara i nadam se da ćete uskoro u njima uživati“, rekao je prigodom primanja Zlatnog Oktavijana za životno djelo 91-godišnji Boris Kolar. Autor animiranih filmova te jedan od utemeljitelja Zagrebačke škole crtanoga filma, Kolar je među posljednjim svjedocima zlatnoga doba hrvatske animacije i jedan od petorice autora Profesora Baltazara.

Bio je to vjerojatno najdojmljiviji trenutak svečane dodjele nagrade Oktavijan, održane 8. travnja u zagrebačkoj Kinoteci. Među kratkim zahvalama izdvojila se i ona Damira Markovine, dobitnika Oktavijana u kategoriji kratkog i srednjometražnog dokumentarnog filma, za Dezertere, studentski film ostvaren u produkciji ADU u Zagrebu, sudbinski zagledan autoportretni osvrt na generaciju školaraca izbjeglih iz Mostara za agresije na BiH 1990-ih.


Svečana dodjela nagrade Oktavijan u zagrebačkoj Kinoteci /
Snimio Davor Puklavec / PIXSELL

Markovina je uljudno apelirao na to da se na filmskim setovima, i na Akademiji koju pohađa, stvara i gradi atmosfera bez straha i pritiska, a povodom slučaja koji ovih dana okupira medije i javnost, onoga seksualnog uznemiravanja koje je, i prema vlastitom priznanju, vršio u Markovininu govoru neimenovan redatelj Dalibor Matanić. Apelu se pridružio i Ivan Ramljak, dobitnik Oktavijana za cjelovečernji dokumentarni El Shatt – nacrt za utopiju, zamalo fotofilm o naslovnom izbjegličkom naselju Jugoslavena u Egiptu za Drugog svjetskog rata. David Gašo, također student ADU, dobitnik Oktavijana u kategoriji kratkog i srednjometražnog igranog filma za Nisku travu, vedro-ironičan pogled na malograđanske običaje, dodao je da ipak svi mentori na ADU „nisu zločesti“ te istaknuo kako mu je mentorica Hana Jušić itekako pomogla u rješavanju njegovih stvaralačkih nedoumica.

Nagrada Oktavijan utemeljena je 1992. na prvim Danima hrvatskog filma, a dodjeljuje ju  Hrvatsko društvo filmskih kritičara hrvatskim filmovima ostvarenima, odnosno premijerno prikazanima unutar kalendarske godine i to u osam kategorija. Zaključno s 2018, Oktavijan se dodjeljivao u dvije prilike – za cjelovečernji igrani film na Filmskom festivalu u Puli, gdje su novi hrvatski cjelovečernji filmovi mahom premijerno prikazivani, te na Danima hrvatskog filma, priredbi koja je premijerno predstavljala filmove ostalih kategorija, a ondje su ih, kao i publika, prvi put gledali i kritičari. U doba prije sveopće onlajnizacije, drukčije nije ni moglo, dočim danas, zahvaljujući udomaćenim novim tehnologijama distribucije i komunikacije, ocjenjivači nova djela gledaju, ako već nisu igrala u kinima, pretežno kod kuće, preko digitalnih poveznica. Podsjetimo i da se u vrijeme vladavine filmske vrpce, u Hrvatskoj (kao i u svijetu) godišnje snimalo znatno manje filmova nego u današnje, digitalno doba. Filmove prijavljene za nagradu Oktavijan u prvom krugu gleda deseteročlana selekcijska skupina HDFK-a, a potom i ostali zainteresirani članovi. Filmovi se ocjenjuju ocjenama od 1 do 5, a Oktavijana u svakoj kategoriji osvaja onaj s najboljom prosječnom ocjenom, no ta ne smije biti niža od 3,5. Po objavi dobitnika, ocjene se objavljuju na službenim mrežnim stranicama HDFK-a www.hdfk.hr i na ­zonafilma.com.
U prethodnom se razdoblju nagrada dodjeljivala na početku javnog života nekog filma, a danas uglavnom retrospektivno, nakon što su mnogi filmovi već predstavljeni u redovnoj distribuciji i(li) na festivalima u zemlji i svijetu, gdje su nerijetko već osvojili kakvu nagradu.     

Od 2019. Oktavijan se odijelio od Pulskog festivala i Dana hrvatskog filma te se dodjeljuje u samostalnim izdanjima. Nekoliko su se godina iskušavala razna obličja (uvijek u vrlo ograničenim financijskim uvjetima), da bi prošle godine dodjela nagrade prvi put bila upriličena u Kinoteci. To se zasad čini najprimjerenijim smještajem, jer kinodvorana je, zar ne, filmu kuća i mjesto na kojem se okupljenima nagrađeni filmovi odmah mogu prikazati na velikome platnu, u povišenom, svečarskom, moglo bi se reći i navijačkom ugođaju.

U konkurenciji za ovogodišnjeg Oktavijana bilo je prijavljeno više od stotinu filmova iz prošle godine, svih rodova i trajanja. U Kinoteci se okupio nemali broj zainteresiranih, a priredbu je vodila i nagrade uručila predsjednica HDFK-a Dina Pokrajac. Uz gore spomenute, Oktavijana su osvojili: za cjelovečernji igrani film Tragovi, kod kuće i u svijetu nagrađivana psihološka egzistencijalna drama u režiji Dubravke Turić, animirani kratki Y Mateje Kovač, istovremeno jednostavan i složen zagled u intimni odnos, u eksperimentalnome rodu nagrađena je kratka dekonstrukcijsko-rekonstrukcijska igra Pravilo br. 5: pomno pratite svog čovjeka Mire Manojlovića, među namjenskim filmovima nagrađen je Vojko V – Mamacita (redateljska verzija) Rine Barbira, gotovo epski glazbeni spot koji zahvaća daleko izvan namjenske funkcionalnosti, a u kategoriji manjinske produkcije Oktavijanom je ovjenčan rumunjski cjelovečernji dokumentarno-igrani film Između revolucija Vlada Petrija o rastočenom prijateljstvu Rumunjke i Iranke tijekom 1980-ih godina.      

Osim Oktavijana za filmska ostvarenja, HDFK dodjeljuje i godišnju nagradu Vladimir Vuković za filmske kritičare i kritičarke. Najboljim filmskim kritičarem u 2023. proglašen je Ivan Žaknić, za kritike objavljene na Hrvatskome radiju, a najboljim novim kritičarem Dino Staničić, za tekstove objavljene na portalu Telegram.hr. Dodijeljena je i bijenalna nagrada Ante Peterlić za izvrsnost u filmskoj publicistici i to raskošnoj monografiji 1972–2022 – Pedeset godina Svjetskog festivala animiranog filma – Animafesta Zagreb, u kojoj su, pod vodstvom uredničkoga odbora i glavnoga urednika Nikice Gilića, sabrani tekstovi četrdesetak ovdašnjih i inozemnih autora.

Ulaz na dodjelu nagrade Oktavijan bio je slobodan, a nazočni su imali priliku pogledati vrstan i raznovrstan stručak slikopisa: Mamacitu, Y, Pravilo broj 5: pomno pratite svoga čovjeka, Nisku travu i Dezertere – nagrađenike kratkoga trajanja, jer bi projekcije cjelovečernjih pobjednika trajale do presitnih sati.

Vijenac 785

785 - 11. travnja 2024. | Arhiva

Klikni za povratak