Na sastanku OSCE-a o projektu Sigurnost novinara predstavljene hrvatske inicijative
Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OSCE) u talijanskom Ministarstvu unutarnjih poslova u Rimu organizirala je 20. ožujka sastanak nacionalnih koordinatora na temu projekta Sigurnost novinara. Na poziv OSCE-a, ravnateljica Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija Ministarstva kulture i medija RH Jasna Vaniček-Fila, ujedno hrvatska nacionalna koordinatorica, sudjelovala je na sastanku na kojem su predstavljeni rezultati praćenja prijetnji novinarima u Italiji i djelovanje talijanskog Ministarstva unutarnjih poslova na njihovu suzbijanju. Uz to, nacionalni koordinatori iz dvadeset i dviju država sudionica OSCE-a razmijenili su iskustva, inicijative, alate, kao i postojeće mjere vezane za sigurnost novinara.
Jasna Vaniček-Fila, ravnateljica Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija Ministarstva kulture i medija RH, u Rimu je predstavila hrvatska iskustva i mjere vezane za sigurnost novinara
U okviru nacionalnih alata i inicijativa, hrvatska nacionalna koordinatorica Jasna Vaniček-Fila istaknula je nedavno osnovan Nacionalni koordinacijski odbor za provedbu mjera Akcijskoga plana razvoja kulture i medija te kampanja Vijeća Europe i OSCE-a za sigurnost novinara kojima se osigurava konkretna provedba nacionalnih mjera za jačanje sigurnosti novinara. Naglasila je kako Nacionalni koordinacijski odbor okuplja širok krug stručnjaka, odnosno četrdesetak dionika: novinare i glavne urednike, medijske nakladnike, predstavnike strukovnih udruga, neprofitnih medija, medijskih strukovnih udruga, javnih servisa (HTV, Hina), profesore novinarstva s Fakulteta političkih znanosti i drugih fakulteta u Hrvatskoj, profesore s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu specijalizirane za medijsku tematiku, Ured pučke pravobraniteljice, predstavnike Pravosudne akademije, Hrvatske odvjetničke komore, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva pravosuđa i uprave te resornog Ministarstva kulture i medija.
Podsjetila je i kako se Ministarstvo kulture i medija već od 2021. godine, među prvima u Europskoj Uniji, prije objave nacrta Direktive, počelo sustavno baviti problematikom neutemeljenih ili zlonamjernih sudskih postupaka protiv javnosti, tzv. SLAPP tužbi, s ciljem njihova suzbijanja. Istaknula je da je Ministarstvo osnovalo Stručnu radnu skupinu radi suzbijanja strateških tužbi protiv javnog sudjelovanja sredinom 2021, nakon što je Europska komisija usvojila Akcijski plan za europsku demokraciju, kojem je jedan od primarnih ciljeva potpora samostalnim i neovisnim medijima, među ostalim putem suzbijanja SLAPP tužbi. Od tada je održan niz edukativnih radionica za suce i novinare diljem Hrvatske, a u ožujku 2024, u Predstavništvu Europske komisije u Zagrebu, održan je panel o SLAPP tužbama u sklopu seminara za 30 predstavnika hrvatskih lokalnih medija u suradnji s Europskim parlamentom.
Jasna Vaniček-Fila osvrnula se i na usvojeni Nacionalni plan razvoja kulture i medija za razdoblje od 2023. do 2027. i pripadajući Akcijski plan za područje medija u kojem je jedna od ključnih mjera uspostava mehanizma za rano prepoznavanje i odbacivanje SLAPP tužbi kako bi se novinari zaštitili od neutemeljenih i zlonamjernih sudskih postupaka. Dodala je kako se u Nacionalnom planu nalaze i mjere za zaštitu sigurnosti novinara te poboljšanje položaja novinarske profesije. Kako bi se povećala sigurnost novinara i drugih medijskih djelatnika prilikom izvještavanja s javnih okupljanja i osiguralo žurno postupanje policije prilikom prijave kaznenih djela na štetu novinara pri obavljanju njihovih zadaća, Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s Hrvatskim novinarskim društvom i Hrvatskim sindikatom novinara potpisalo je Sporazum i dva provedbena Protokola.
„Jednako tako, uspostavljen je model praćenja tih mehanizama, što znači da Ministarstvo unutarnjih poslova prikuplja podatke i o njima izvještava novinarske udruge i Ministarstvo kulture i medija, te će se i dalje nastaviti s učinkovitom provedbom poduzetih inicijativa u skladu i s preporukom Europske komisije o jamčenju zaštite, sigurnosti i jačanja položaja novinara i drugih medijskih djelatnika u EU“, zaključila je Jasna Vaniček-Fila.
785 - 11. travnja 2024. | Arhiva
Klikni za povratak