Uz otvaranje izložbe Molitva od križa Matka Trebotića i Zdenke Pozaić
U okviru ovogodišnje svečanosti Pasionske baštine u auli Gradske knjižnice na zagrebačkom Starčevićevu trgu 21. ožujka, uz izbor pasionske lirike hrvatskih pjesnika, otvorena je izložba Molitva od križa pjesničko-grafičkih mapa Moj križ svejedno gori Matka Trebotića i Križ i sidro Zdenke Pozaić.
To je ujedno dvadeset godina manifestacije Pasionska baština u Gradskoj knjižnici, koja od 2004. traje u uspješnoj suradnji Gradske knjižnice i Udruge Pasionska baština. Izložbu Hrvatski molitvenici otvorio je tadašnji predsjednik Udruge Pasionska baština Jozo Čikeš.
Knjižničar Igor Pugelnik na otvaranju izložbe
Pozdravljajući nazočne voditeljica Gradske knjižnice Ismena Meić istaknula je da je s dosadašnjih devetnaest izložaba Gradska knjižnica širom otvorila vrata knjižnoj, glazbenoj i likovnoj građi, sa svrhom očuvanja i promicanja književnoga, glazbenog, vizualnog stvaralaštva i duhovne kulture. Uz prvotiske, misale, rijetke knjige i rukopise koji se nalaze u fondu Zbirke rijetkih knjiga i rukopisa s vremenom će biti izlagana i ostala vrijedna građa, bitna za hrvatsku kulturnu i društvenu povijest, najavila je Ismena Meić dodavši da je 2021. Gradska knjižnica dobila počasnu zahvalnicu Udruge Pasionska baština za kontinuiran dugogodišnji rad u promicanju pasionskih vrijednosti kao važnih odrednica hrvatske kulture. Predsjednica Udruge Eva Kirchmayer Bilić zahvalila je Gradskim knjižnicama što takvim izložbama posjetiteljima pokazuju sva vrijedna umjetnička djela u koje su njihovi autori utkali svoju duhovnost i prikaz Kristove muke.
Govoreći o izložbi koordinator odjela Čitaonica Gradske knjižnice Igor Pugelnik naveo je da su i Trebotić i Pozaićeva inspiraciju za svoja djela pronašli u poeziji naših istaknutih pjesnika. Njihovi stihovi simboliziraju patnju i muku, izgubljene živote mladih ljudi, ali i vječnu nadu.
Trebotić je u slike utkao stihove Josipa Pupačića Moj križ svejedno gori pjesme koja pripada istoimenoj zbirci, objavljenoj postumno, 1971. Budući da ju je napisao neposredno prije svoje smrti, pjesma se smatra njegovim zlosretnim predviđanjem sudbine, što se najbolje i očitava u njezinu sadržaju.
Zdenka Pozaić u svojim djelima prikazuje pjesničke motive koji pripadaju duhovno-misaonoj tematici utemeljenoj na stvaralaštvu pet hrvatskih pjesnika, Mavra Vetranovića, Dragutina Domjanića, Nikole Šopa, Serafina Mičića i Ivana Goluba. I kod Trebotića i kod Pozaićeve motiv križa simbolizira nadu u izgubljenim životnim situacijama. Motivi se prepleću od simbola nade i pomoći ljudima, dobrote i nježnosti, teškoga životnog tereta i bliskih supatnikâ do ratne tematike i načina utjehe nakon izgubljenih mladih života.
Stihove pasionske lirike hrvatskih pjesnika Josipa Pupačića, Rajmunda Kuparea, Vinka Nikolića, Aleksa Kokića i Ante Stamaća recitirao je dramski umjetnik Joško Ševo, dok su svečanost glazbenim izvedbama kompozitora Charles Ivesa Serenity (Spokoj) i Blaženka Juračića U tebe se, Gospodine, uzdam uveličali klaviristica Nikolina Šoljić i sopranistica Antonija Žarković.
Izložba će biti otvorena do 13. travnja.
784 - 28. ožujka 2024. | Arhiva
Klikni za povratak