Varaždinska glazbena sezona 2024. i koncert Varaždinskog trija, HNK u Varaždinu, 29. veljače
Otkako je 31. listopada 2023. glavna ravnateljica UNESCO-a Audrey Azoulay na Svjetski dan gradova objavila da je Varaždin, kao prvi hrvatski grad, ušao na listu UNESCO-ovih kreativnih gradova iz područja glazbe, pridruživši se tako UNESCO-ovoj Mreži kreativnih gradova, ponos i zadovoljstvo svakako su osjetili inicijatori prijedloga TZ Grada Varaždina uz potporu Grada Varaždina i Ministarstva kulture i medija, kao i sve uključene varaždinske glazbene institucije, ali i građanke i građani koji upravo glazbu doživljavaju kao jednu od primarnih umjetničkih djelatnosti. Naime, UNESCO-ova Mreža kreativnih gradova (UNESCO Creative Cities Network-UCCN), osnovana 2004, svoje osnovne ciljeve vidi u jačanju međunarodne suradnje između gradova širom svijeta, i to onih koji ulažu osobit trud u kulturu i kreativnost kao akceleratore različitih aspekata održivog razvoja. Tako je s ulaskom u Mrežu kreativnih gradova „Varaždin potvrdio svoju spremnost u dijeljenju najboljih praksi i razmjeni iskustava, razvijanju partnerstva koja promiču kreativnost i kulturne industrije, jačanju sudjelovanja u kulturnom životu i integriranju kulture u gradskim razvojnim planovima u kulturi, a posebno glazbi.“
Pijanist Davor Brđanović, violinistica Ivana Šambar i violončelist Matej Ilčić / Izvor Koncertni ured Varaždin Facebook
Za postupak prijave Varaždina za članstvo u Mreži kreativnih gradova bila je nužna suradnja svih relevantnih sudionika i partnera u lokalnoj zajednici, a potpora Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri Ministarstvu kulture i medija bila je znak prepoznavanja i na državnoj razini. Varaždinska Glazbena škola utemeljena je naime davne 1828. godine, dok se Varaždinske barokne večeri održavaju od 1971, ostvarujući rezultate koji daleko nadilaze granice grada.
Dakako, kada je riječ o glazbenim događajima, na prvome se mjestu navode glazbenici. Tu praksu poštujem i ovom prigodom jer povod je nastup novoosnovana komornog sastava, Varaždinskog trija, kao prvoga profesionalnog klavirskog trija utemeljena u Varaždinu. Doista je pohvalna inicijativa pijanista Davora Brđanovića, violinistice Ivane Šambar i violončelista Mateja Ilčića, nekadašnjih polaznika Glazbene škole u Varaždinu, a danas uglednih pedagoga i članova orkestara. Koncertom održanim 29. veljače u Velikoj koncertnoj dvorani HNK u Varaždinu, pred brojnim slušateljstvom, izvedbama skladbi J. M. Leclaira, A. Sorkočevića, J. Haydna, E. Griega, A. Piazzolle i D. Šostakovića potvrdili su opravdanost okupljanja u klavirskom triju kao sastavu koji očito najbolje odgovara njihovim osobnim željama i potrebama za izvođenjem glazbenog repertoara intimnije strukturiranosti ali istovremeno i virtuoznih potencijala. Nižući stilski različite skladbe s jasnim osjećajem za oblikovanje raznorodnih atmosfera i dinamičkih ugođaja s glazbeno logičnim isticanjem dominacije pojedinog glazbala, ostvarili su članovi Varaždinskog trija uspjeh koji je bio dostojno nagrađivan glasnim pljeskom. Nakon tog prvog koncerta u 2024. godini najavljeni su nastupi 10. srpnja u Atriju Starog grada i 17. listopada ponovno u prelijepoj Velikoj koncertnoj dvorani, tako da je moguće očekivati nove bisere literature pisane za klavirski trio.
Ali, svega toga ne bi bilo da se za organizaciju koncerata ne brine Koncertni ured u Varaždinu. Otkako je 1994. Grad Varaždin osnovao svoj Koncertni ured, ispunjena je potreba za sustavnim organiziranjem glazbenih događaja u gradu čiji su glazbeni potencijali, jednako profesionalni kao i amaterski, doista znatni. Za Varaždinsku glazbenu sezonu 2024, koja je prvenstveno orijentirana na programe profesionalnih ansambala, objavljen je letak s datumima nastupa Varaždinskoga tamburaškog orkestra, Varaždinskoga vokalnog ansambla, Varaždinskoga komornog orkestra i Varaždinskog trija.
Kada se uključe i ostali programi, Koncertni ured Varaždin, s ravnateljem Raymondom Rojnikom i voditeljem projekata Matkom Topićem, obavlja logističke zadatke pri realizaciji svih glazbenih manifestacija od lokalnog, nacionalnog i međunarodnog kulturnog značaja. Produkcija nosača zvuka i tiskano glazbeno nakladništvo također su dio kulturnog i informativnog djelovanja na polju glazbenog i kulturnog života grada, a valja istaknuti i omogućavanje dionicima obrazovnog sustava da organizirano i besplatno ili uz minimalnu cijenu posjećuju koncerte i glazbenoscenske priredbe obrazovnog i zabavnog tipa.
Bit će da je sve to pomoglo navedenom ulasku Varaždina na listu UNESCO-ovih kreativnih gradova iz područja glazbe. Sretno dalje!
783 - 14. ožujka 2024. | Arhiva
Klikni za povratak