Okrugli stol Ministarstva kulture i medija
Od 22 muzeja u nadležnosti Ministarstva kulture i medija, čak 15 trenutno se nalazi u izradi novih stalnih postava. Potaknuti velikim brojem projekata obnove nakon potresa, energetske obnove ili drugih projekata obnove sufinanciranih iz EU-fondova, Ministarstvo je, zajedno s Muzejskim dokumentacijskim centrom, u Galeriji Klovićevi dvori organiziralo okrugli stol o izazovima izrade suvremenih stalnih muzejskih postava.
Obraćajući se uvodno na skupu muzealaca iz svih krajeva Hrvatske, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek istaknula je „važnost ovog povijesnog trenutka za hrvatsku muzejsku struku, ali i hrvatsku kulturu općenito“. Naglasila je ulogu koju muzeji imaju u njegovanju našega kulturnog identiteta, u zaštiti, proučavanju i komunikaciji baštine, ali i u podupiranju suvremenog stvaralaštva i promociji hrvatske kulture i umjetnosti te upozorila da je izrada novih stalnih postava prepoznata kao jedan od većih izazova. „Ovaj skup smatram tek prvim korakom u procesu u kojem očekujem suradnju, raspravu, usvajanje najboljih domaćih i međunarodnih praksi kako bi svaki muzej na najbolji način realizirao taj važni projekt.“
Ravnateljica MDC-a Maja Kocijan, ministrica Nina Obuljen Koržinek i predsjednik HMV-a Darko Komšo / Snimio Patrik Macek / PIXSELL
Putem Ministarstva za projekte obnove zgrada koje imaju status kulturnog dobra – oštećenih zemljotresima koji su pogodili Zagreb i Petrinju s okolicom, ukupno je realizirano više od 470 milijuna eura radova iz sredstava Fonda solidarnosti, rekla je ministrica, a od toga za deset zgrada muzeja više od 18 milijuna eura. Za nastavak konstrukcijske obnove nakon isteka roka provedbe Fonda solidarnosti Ministarstvo je za muzejske zgrade iz državnog proračuna do sada osiguralo za isplatu gotovo 2,5 milijuna eura. „Kada je riječ o obnovi zgrada u kojima su smješteni muzeji, izazov je bio tim veći jer je trebalo organizirati i evakuaciju i zbrinjavanje muzejske građe i muzejske dokumentacije, pronaći i prema zahtjevima struke prilagoditi izdvojene, sigurne i primjerene privremene čuvaonice“, podsjetila je ministrica te zahvalila na predanosti i angažmanu muzejskih djelatnika koji su koordinirali poslove obnove, proces pakiranja, preseljenja građe i njezine sigurne pohrane.
Od muzeja kojima je Ministarstvo kulture i medija osnivač, u Zagrebu i okolici, trenutno je u procesu cjelovite obnove ukupno sedam ustanova koje su stradale u potresu, a za njihovu obnovu iz NPOO-a osigurano je više od 110 milijuna eura, istaknula je ministrica. To su Hrvatski muzej naivne umjetnosti u Kući Lovrenčić, Hrvatski povijesni muzej na dvije lokacije, Palača Vojković–Oršić–Kulmer–Rauch i zgrada bivšeg Hidrometeorološkog zavoda, Javna ustanova Ante i Wiltrud Topić Mimara – Muzej Mimara, Muzeji Ivana Meštrovića – Atelijer Meštrović, Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Galerija Klovićevi dvori i Muzeji Hrvatskog zagorja.
Ministrica je naglasila da su potkraj prosinca dodijeljeni ugovori za 72 projekta sveobuhvatne obnove zgrada javne namjene u vrijednosti od gotovo 500 milijuna eura, među kojima su brojne zgrade djelatnosti u kulturi, npr. Muzej za umjetnost i obrt, Umjetnički paviljon, zgrade HAZU-a i HDLU-a.
Ministrica je najavila kako će uz navedene projekte obnove velik broj muzeja unaprijediti stanje svojih zgrada provedbom projekata energetske obnove, nakon koje će se izraditi i novi stalni postavi u energetski pogodnu prostoru. Putem poziva na dodjelu bespovratnih sredstava Energetska obnova zgrada sa statusom kulturnog dobra u okviru NPOO-a Ministarstvo je donijelo odluke o financiranju energetske obnove za deset muzeja u ukupnom iznosu od 12,4 milijuna eura, a uz Muzej hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu i Dvorac Trakošćan sredstva su dodijeljena i Muzeju grada Koprivnice, Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka, Gradskom muzeju Varaždin, Samoborskom muzeju, Muzeju Đakovštine Đakovo, Gradskom muzeju Vinkovci, Muzeju Međimurja.
Ministrica je usmjerila pozornost muzealaca i na trajni poziv na dostavu projektnih prijedloga Obnova javne kulturne infrastrukture putem kojeg će se ulagati u temeljnu kulturnu infrastrukturu: muzeje, knjižnice, kina i domove kulture kako bi se prilagodili standardima današnjeg vremena te kako bi se provela energetska obnova i modernizacija, čime se građanima omogućuje lakše sudjelovanje u kulturi. „Sve navedene linije financiranja doista pružaju znatnu potporu za unapređenje muzejske infrastrukture i djelatnosti u skladu s najnovijim svjetskim praksama“, zaključila je ministrica.
Uvodno su se obratili i predsjednik Hrvatskog muzejskog vijeća Darko Komšo i ravnateljica Muzejskog dokumentacijskog centra Maja Kocijan. Na panelu Prezentacija idejnih rješenja i pripremnih radova stalnih postava ravnateljica Hrvatskog športskog muzeja Danira Bilić osvrnula se na otvaranje prvoga stalnog postava, ravnateljica Hrvatskoga povijesnog muzeja Matea Brstilo Rešetar predstavila je prvi stalni postav Hrvatskoga povijesnog muzeja u dvije gornjogradske palače, o konceptu stalnog postava u muzeju i izvan njega govorio je ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo, a idejni projekt stalnog postava Atelijera Meštrović predstavila je ravnateljica Muzeja Ivana Meštrovića Sandra Grčić Budimir. Na okruglom stolu sudjelovali su ravnateljice i ravnatelji te kustosi i ostali stručni djelatnici ustanova u kulturi koji sudjeluju u izradi stalnog postava, nakon čega je održan kolegij ravnatelja muzeja.
780 - 1. veljače 2024. | Arhiva
Klikni za povratak