Vijenac 776

Druga stranica

Završena konstrukcijska obnova buduće zgrade Hrvatskoga muzeja naivne umjetnosti

Hrvatski naivci sele u Kuću Lovrenčić

Piše Marijan Lipovac

Kuća Lovrenčić na uglu Demetrove i Basaričekove ulice na Gornjem gradu u Zagrebu od 2026. trebala bi biti nova adresa Hrvatskoga muzeja naivne umjetnosti, čime će se jedan od najposjećenijih hrvatskih i zagrebačkih muzeja, osnovan 1952, nakon niza desetljeća podstanarstva napokon smjestiti u vlastite prostore. Derutna napuštena dvokatnica s kraja 18. stoljeća, u kojoj je nekad bilo smješteno računovodstvo Hrvatskog sabora, bila je dodatno oštećena u potresima 2020, a 1. prosinca završena je njezina konstrukcijska obnova te sada slijedi cjelovita i energetska obnova. Kako je nakon obilaska zgrade kazala ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, za konstrukciju obnovu zgrade utrošeno je oko dva milijuna eura iz Fonda solidarnosti Europske Unije, a još oko osam milijuna eura utrošit će se do kraja cjelovite obnove i uređenja stalnog postava iz Nacionalnoga plana oporavka i otpornosti. Zgradu je Ministarstvo kulture i medija Hrvatskom muzeju naivne umjetnosti dodijelilo još 2019, ali potresi su poremetili planove o brzom preseljenju. Ministrica smatra da je kraj 2026. realan rok za početak rada Muzeja u novoj zgradi jer obnova neće biti odveć zahtjevna, niti je zgrada velika površinom, a i projekt stalnoga postava već je završen.


Ministrica Nina Obuljen Koržinek i gradonačelnik Tomašević obišli su gradilište

On će biti smješten na prvom i drugom katu zgrade, dok će u donjim prostorima biti multimedijska dvorana i sadržaji poput knjižnice i kafića, a u potkrovlju radni prostori djelatnika Muzeja. Ravnateljica Muzeja Nataša Jovičić najavila je kakav će biti budući stalni postav: „Mi smo osmislili budući stalni postav i rad samog muzeja na mnogo širi način. Ne odričemo se naivne umjetnosti, ona je tu i po njoj smo poznati i u svijetu, no unutar naive postoji još i autsajderska umjetnost i vizionarska umjetnost i to je nešto čime ćemo se zaista baviti. Prije otvaranja planiramo međunarodni seminar koji će javnost pripremiti na nove naslove u Muzeju. Devedeset posto posjetitelja strani su turisti, ali mi želimo privući naše mlade, studente povijesti umjetnosti i druge, da nauče da naiva nije samo ono na staklu, već da njoj pripada nešto što komotno može visjeti u MoMa-i.“ I zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević izrazio je nadu da će novi Muzej više posjećivati domaći posjetitelji, a izrazio je i zadovoljstvo suradnjom između Grada Zagreba i Ministarstva kulture i medija u obnovi zgrada kulturnih institucija. „Imamo dosta projekata cjelovite obnove u kulturnim ustanovama i dobru suradnju s Ministarstvom. Obnovili smo Klovićeve dvore kao zajedničku ustanovu, Hrvatski prirodoslovni muzej, za koji su sredstva osigurana djelomično iz Europskog fonda za regionalni razvoj i iz Fonda solidarnosti, golemi Muzej za umjetnost i obrt, gdje je završena konstrukcijska obnova i ide se u cjelovitu i stalni postav, te Umjetnički paviljon, a idući tjedan s ministricom kulture otvorit ćemo Muzej prigorja u Sesvetama, gdje je završena faza obnove“, kazao je Tomašević.

Nakon obilaska nove zgrade uzvanici su se uputili u sadašnju zgradu Hrvatskog muzeja naivne umjetnosti u Ulici sv. Ćirila i Metoda, gdje je ministrica Obuljen Koržinek otvorila dvije izložbe, OHO! I to je naiva i Ivan Picelj – s druge strane opusa, kojima su prikazana do sad javnosti nepredstavljena djela iz fundusa Muzeja, kao i plakati slavnoga hrvatskog umjetnika i dizajnera Ivana Picelja. Ministrica je rekla da se tim izložbama Muzej priprema za preseljenje u novi prostor i izrazila zadovoljstvo što takvi muzeološki projekti pružaju pogled na bogato umjetničko stvaralaštvo hrvatske naive koje se čuva i prezentira u muzeju.

Vijenac 776

776 - 7. prosinca 2023. | Arhiva

Klikni za povratak