Vijenac 775

Književnost

DVIJE KNJIŽEVNE NAGRADE U SLAVONSKOM BRODU – OSME SREBRNE SVIRALE DRAGUTINA TADIJANOVIĆA BOŽIDARU PETRAČU, A NAGRADA DRAGUTINA TADIJANOVIĆA ZRINKI POSAVEC

Zvuci rastuških svirala u Slavonskom Brodu

Piše Irena Krumes

U Slavonskom Brodu 8. studenoga, u okviru V. književne manifestacije Tadijine jeseni koja se održava svake godine u vrijeme rođendana pjesničkoga barda Dragutina Tadijanovića, Ogranak Matice hrvatske u Slavonskom Brodu dodijelio je književnu povelju Srebrne svirale Dragutina Tadijanovića za 2023. iznimnom književnom pregaocu, književnom povjesničaru, kritičaru, prevoditelju i publicistu Božidaru Petraču.


Zrinka Posavec nagrađena je za zbirku Maria Callas se baca u more / Snimio Sanjin Strukić / PIXSELL

Književna je to nagrada koju Ogranak dodjeljuje znamenitim književnim djelatnicima za izvrsnost u radu i doprinos hrvatskoj književnosti i kulturi. Povelju je uručio predsjednik povjerenstva za dodjelu nagrade Antun Toni Bartek. Mirko Ćurić, kao jedan od članova povjerenstva, pojasnio je da se priznanje dodjeljuje ozbiljnim i afirmiranim književnicima, prepoznatljivim po djelovanju u hrvatskoj kulturi posljednjih desetljeća. O Petračevu doprinosu govori njegov velik opus, koji je Ćurić predstavio i razdijelio na književnopovijesni, znanstveno-stručni, urednički, prevodilački i književnostvaralački. Podsjetio je na iznimno bogatu biografiju laureata i njegovo djelovanje, rad u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici, boravak na Sveučilištu u Krakovu, uključivanje u politički život mlade hrvatske države, kada je bio zastupnik u Hrvatskom saboru i savjetnik predsjednika Republike Hrvatske. Bio je i urednik dnevnog lista Vjesnik, urednik biblioteke Vrhovi svjetske književnosti, biblioteke Hrvatska katolička baština i glavni urednik nakladnika Alfa. Prepoznatljiv je po radu na projektima Croatica – bibliografije, Krležiana i Enciklopedija hrvatske književnosti. Sastavio je brojne antologije u kojima afirmira rodoljubno i duhovno pjesništvo, bio je predsjednik Društva hrvatskih književnika (2011–2017), a danas je književni tajnik Matice hrvatske. Dobitnik je brojnih književnih nagrada. Posljednjih godina Petrač je, kaže Ćurić, prijevodom Božanstvene komedije Dantea rehabilitirao u hrvatsku kulturu i zaslužio posebnu pozornost književnoprevodilačke scene. Kritičkim i književnopovijesnim radom povezao je kršćansku duhovnost i hrvatsko pjesništvo. Uz Tadijanovića ga veže afirmacija i reafirmacija mnogih zanemarenih književnih imena, urednički rad koji je zahtijevao dugotrajan istraživački napor. Božidar Petrač u zahvali se prisjetio druženja i rada s Dragutinom Tadijanovićem, a posebno dirljivo opisao je svoj dolazak u Slavonski Brod jednoga maglovitoga jutra 1985. na skup posvećen životu i radu dragoga Tadije. Tada je, uz Juru Kaštelana i druge mlade književnike, govorio u Rastušju i ostavio svoj zapis u Knjizi sjećanja, koja se još ondje čuva.


Nagrađeni Božidar Petrač prima povelju

Dodijeljena je i Nagrada Dragutina Tadijanovića Zaklade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Zrinki Posavec za zbirku poezije Maria Callas se baca u more. Mlada Đakovčanka, koja uz glazbenu solističku karijeru piše i poeziju, pripada generaciji suvremenih pjesnika i prije nagrađene zbirke tiskane su joj dvije zbirke pjesama, Soba za buđenje i Pjevaj, Molly. U obrazloženju nagrade akademik Krešimir Bagić ističe da Zrinka Posavec koncentrirano, lirski sustavno i uvjerljivo tematizira glas – glas koji pjeva, glas koji govori i glas koji poliperspektivno upućuje na identitet i integritet subjekta koji se oglašava. Zbirku čini 67 pjesama raspodijeljenih u šest ciklusa u kojima lirski subjekt govori iz različitih pozicija. U prvom govori iz pozicije učitelja pjevanja i obraća se učenicima, govori o načinima uporabe glasa, grla, usana, u drugom ciklusu govori Maria Callas, operna ikona 20. stoljeća o pjevanju, ulogama, ženstvu, a u trećem ciklusu igra se višestrukim metaforičnim imenovanjima glasa. U kontekstu suvremenog hrvatskoga pjesništva zbirka se ističe konceptualnošću, kultiviranom pjesničkom retorikom i lirskim subjektom, koji o temi svjedoči iz raznih diskurzivnih i iskustvenih pozicija. I Zrinka Posavec dijeli mjesto susreta pjesničkoga iskustva s Tadijanovićevim pjesmama napisanim još 1954. godine i stihovima „Samo je glas moj / U razgovoru svagdanjem, običnom / Treperio kao napeta struna / Pod rukom svirača u punoj dvorani.“

Uz uvodnu riječ ravnateljice Galerije umjetnina grada Slavonskoga Broda Romane Tekić, nagradu je najavio i Miroslav Bjelobrk, skrbnik ostavštine Dragutina Tadijanovića.

Nakon svečanosti dodjele nagrade glumac Enes Kišević kazivao je stihove Dragutina Tadijanovića i Ivana Gorana Kovačića, a nakon umjetničkoga nastupa otvorena je izložba Tvoj prijatelj: priča o prijateljstvu Ivana Gorana Kovačića i Dragutina Tadijanovića. Uz glazbeni program učenika i nastavnika Glazbene škole Slavonski Brod, dodijeljena je studentska stipendija iz Fonda Dragutina Tadijanovića ponajboljem studentu književnosti Nikolini Brkić iz Ličko-senjske županije. Slavonskim Brodom tijekom Tadijinih jeseni odjekivao je srebrni zvuk rastuških svirala.

Vijenac 775

775 - 23. studenoga 2023. | Arhiva

Klikni za povratak