Vijenac 774

Glazba

355. Dies academicus – Sveučilišna idila, Simfonijski orkestar HRT-a,
dirigent Stjepan Vuger, Rektorat Sveučilišta u Zagrebu, 4. studenog

Visoki dometi umjetničkog područja

Piše Eva Kirchmayer Bilić

Otkako je prije petnaestak godina tadašnji dekan Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu Mladen Janjanin pokrenuo suradnju triju umjetničkih akademija, a potom i kao prvi prorektor za umjetnost ukazao na potrebu prepoznatljivosti i znanosti ravnopravnoj uključenosti umjetničkoga područja u okviru zagrebačkoga Sveučilišta, nizali su se brojni vrijedni studentski umjetnički projekti. Na tim temeljima i postulatima iznimno aktivno i uspješno djeluje današnja prorektorica za umjetnost, kulturu i međusveučilišnu suradnju Jasenka Ostojić.

Nakon jedinstvenog i nezaboravnog glazbenog doživljaja obilježavanja desetogodišnjice pridruživanja Republike Hrvatske Europskoj Uniji, 4. studenog prorektorica Jasenka Ostojić ponovno je podigla letvicu i razinu oblikovanja sveučilišnih svečanosti, koje na najprofesionalniji način predstavljaju najviša dostignuća sveučilišne zajednice. Naime, Tjedan Sveučilišta u Zagrebu, od 3. do 11. studenog, što obilježava početak 355. akademske godine, sveučilišta koje su isusovci utemeljili još 1699, sadrži niz vrijednih događanja i susreta: od zahvale i spomena na preminule djelatnike, studente i hrvatske branitelje, preko dodjela priznanja zaslužnim članovima akademske zajednice, svečanih senatskih sjednica, smotre, panela, rasprava i brucošijade. Središnja svečanost, glazbeni program naslovljen Sveučilišna idila, održana je 4. studenog u zgradi Rektorata Sveučilišta u Zagrebu, koja se, bez obzira što tomu nije bila planirano namijenjena, pokazala odličnom koncertnom pozornicom s primjerenom akustikom.


Nastupio je Simfonijski orkestar HRT-a, čiji su članovi mahom alumni zagrebačke Muzičke akademije /
Snimio Branko Nađ / Universitas portal

Pomno osmišljena, pripremljena i ostvarena, Sveučilišna idila bila je izniman sveučilišni i umjetnički događaj i doživljaj. Sama ideja da u program bude uvršten Simfonijski orkestar HRT-a, čiji su članovi/glazbenici mahom alumni zagrebačke Muzičke akademije, a kojim je ravnao mo. Stjepan Vuger, viši predavač na Akademiji dramske umjetnosti, dok su kao solisti nastupili studentica druge godine studija violine, šesnaestogodišnja Tao-Yuan Hsiao (Elisa), iz razreda Anđelka Krpana, te netom diplomirana sopranistica Darija Auguštan, danas već solistica HNK-a u Zagrebu, i uz izvedbe skladbi utemeljitelja i prvoga profesora kompozicije na Muzičkoj akademiji, Blagoja Berse, čiju 150. godišnjicu rođenja obilježavamo ove godine, a što je u uvodnoj riječi istaknula muzikologinja Gordana Krpan, također alumna Muzičke akademije, uz sudjelovanje studenata i nastavnika Akademije dramske umjetnosti i njezinih odsjeka za ples i film, tek je jedna od poveznica koje su istaknule značenje Umjetničkoga područja Zagrebačkog sveučilišta u odnosu na državne kulturne institucije, kao ključne umjetničke okosnice i odraz kulture Republike Hrvatske. Rektor Stjepan Lakušić biranim je riječima pozdravio nazočne te je istaknuo važnost vidljivosti Umjetničkoga područja u okviru Sveučilišta, što, između ostaloga, potvrđuje i umjetnički kalendar Sveučilišta u Zagrebu UniART.

Program, koji je osmislila i oblikovala prorektorica Jasenka Ostojić, činile su skladbe Johannesa Brahmsa (Akademska festivalska uvertira, op. 80, Koncert za violinu i orkestar u D-duru, op. 77, 1. stavak i Mađarski ples br. 5), Idila, op. 25b Blagoja Berse, te arije G. Puccinija Un bel di vedremo iz opere Madama Butterfly i O mio babbino caro iz opere Gianni Schicchi. Na glazbu Intermezza iz opere Cavalleria rusticana koreografiju Za ptice, insekte i kameru izveli su studenti Akademije dramske umjetnosti u prikazanom filmu snimljenu u produkciji Odsjeka za ples i filmskih odsjeka ADU. Iznimna dosjetljivost i poznavanje glazbene literature, pa tako i one primjerene sveučilišnoj svečanosti, bio je izbor skladbe The Typewriter Leroya Andersona, u izvedbi udaraljkaša Frana Krste Šercara, koju je skladatelj još 1950. posvetio – pisaćoj mašini; stroju koju današnji naraštaj studenata više i ne (pre)poznaje, a na kojemu su, kako je napomenula Zdenka Weber u tekstu programske knjižice, „napisane tisuće diplomskih, magistarskih, doktorskih radova“.

Čestitamo 355. Dies academicus uz Gaudeamus igitur!

Vijenac 774

774 - 9. studenoga 2023. | Arhiva

Klikni za povratak