Vijenac 774

Književnost

KNJIŽNIČARI PREPORUČUJU

Davor Ivankovac, Gradska knjižnica Vukovar

Ivan Zrinušić, Ljepše izdaleka

Romaneskni prvijenac Osječanina Ivana Zrinušića, afirmirana i nagrađivana pjesnika i kratkopričaša, generacijski je roman (onih rođenih sredinom 1980-ih) koji to nije.


Izd. Sandorf, Zagreb, 2021.

Naime, prije svega ljubavna priča socijalne i obiteljske podloge primjerak je neorealističkog (tzv. stvarnosnog), što će reći neoegzistencijalističkog pisma, ali nepretencioznog stila i zapleta, karverovske lakoće i dubinskog uvida. Osoban, a opet opći. Uvijek u potrazi za poslom i mjestom u nametnutom društvenom poretku, glavni će lik istovremeno tražiti i ljubav, prijatelja, ali i smisao, sebe. Između poslova, obveza i gradova, između Osijeka i Zagreba, Vinkovaca i Dubrovnika, sve je tu, ali nešto kao da stalno izmiče, klizi kroz prste. Što? Sve je ljepše izdaleka, reći će glavni lik, a mi dodajemo: i generacija. Ne i ovaj roman, jedan od najboljih hrvatskih romana proteklih godina, koji je ljepši kada ga se ima blizu, pri ruci.

Ed Barol, Boja neba

Treći roman iskusnoga žanrovskog autora iz Šibenika nastavak je njegovih promišljanja i subžanrovskih fabularnih istraživanja i razgranavanja, zasađenih i razrađenih Vrelom tame i nizom kratkih priča.

 


Izd. Hangar 7, Zagreb, 2021.

 

 

Boja neba znanstvena je fantastika kakva nam obično dolazi sa Zapada: splet dinamične space opere i trilera, ekološke i političke distopije i hard SF-a, k tome i odlično doziranih dijaloga, naracije, profilacije likova i objasnidbenih digresija svojstvenih žanru. Okvir radnje čini međuplanetarni rat Zemljana s rođačkim, posthumanim i nasilno osamostaljenim kolonijama, a s političkom podlogom kakve se ne bi postidjeli ni autori serijala Prostranstvo. Ali i to je tek okvir i podloga zapletu koji će nekolicinu likova dovesti do…, pa provjerite dokle i kamo. Ukratko, ovaj roman jedan je od potvrda kako i domaća žanrovska književnosti može ići ukorak sa zapadnim uzorima.

Stipe Božić, Penjačevi zapisi: put do najviših vrhova svijeta

Alpinističkim podvizima i televizijskim putopisnim dokumentarcima Stipe Božić nesumnjivo se upisao u same vrhunce suvremene hrvatske kulture i sporta. Tu poziciju potvrđuju i učvršćuju njegove fascinantne putopisno-memoarske knjige, od kojih su Penjačevi zapisi šesta po redu i dosad najbolja. Riječ je zapravo o autobiografskom pismu s elementima putopisa.


Izd. VBZ, Zagreb, 2023.

Božić raščlanjuje vlastiti život od najranijih dana, fokusirajući se na trenutke i odluke koje su ga vodile prema planinama i alpinizmu. Po tome se ova knjiga razlikuje od prethodnih – velika se pozornost posvećuje samim nastojanjima da se ekspedicije organiziraju, financiraju i u konačnici provedu u djelo, što je popraćeno brojnim teškoćama, ali i duhovitim anegdotama. Kako se to postaje planinar, kako alpinizam utječe na privatni život, kako se nositi s tragedijama i pogibijama prijatelja? O svemu tome i još mnogočemu svjedoči autor, a knjiga je popraćena brojnim fotografijama kao i ilustracijama Ive Božić. U suvremenoj hrvatskoj književnosti, koja obiluje kvalitetnim putopisima, Stipe Božić odavno je zauzeo istaknuto mjesto, baš kao što će i Penjačevi zapisi unutar njegova književnog opusa.

Vijenac 774

774 - 9. studenoga 2023. | Arhiva

Klikni za povratak