Herbarij. Okupljeni naslovi, misli i osjećaji proizašli iz pročitanih knjiga, susreta s ljudima iz prošlosti i sadašnjosti. Prikupljaju se kao prešano cvijeće koje opetovanim pogledom budi značenje. Nekako se mora započeti dan, sjećanjima na mrtvu ljubav, oca, umiranje majke, šetnje pretvorene u ispisane riječi. Iz nesanice proizlazi više pisanja i čitanja, najmanje tri knjige paralelno. Pauze između pisanja nisu dobre, rastužuju, autorica kaže: „Kad pišem, svemir se posloži u moju korist, težina posustane i ja se ne bojim ničega jer znam da mi se sve dobro već događa.“
Izd. Fraktura, Zaprešić,
2021.
Na Palagruži. Od Splita do Korčule pa na Palagružu. Na svjetioniku je troje ljudi, svjetioničar, žena i sin. Pogled prekrasan, apartman udoban i priručna biblioteka od četrdesetak knjiga u hodniku. Neopisiv mir, obluci plaže Velikog žala, pisanje i ukusna domaća hrana svjetioničareve Marije. Svitanja i zalasci sunca, golem trag mjeseca u moru. Plivanje, čitanje, pisanje, hodanje, razmišljanje. Promatranje prije svega. Dobro je biti sam. Kuhinjski prozor služi kao mini terasa za čitanje. Pisanje i laptop koristi se noću. Odlazak, možda će s broda poslati bocu s porukom.
Selo. Riječ je o Selu, o autorici u selu i knjigama. Zaselak Ivice, sela Seget Gornji. Stara smokva. Ritam sela je usporen, sadnja cvijeća, orezivanje, sadnja vrta. Ljudi koje poznaje, mreža susjeda i prijatelja. Vatra u ognjištu, susjedi navraćaju nakratko i ostaju sat, dva. Čitanje na suncu, čitanje i pisanje uz vatru. Dodir mačke, pucketanje vatre, knjiga, samoća i mir.
Izd. Skribonauti,
Zagreb, 2020.
Zbirka Nastavi priču nastala je u okviru projekta Udruge Skribonauti u ženskoj kaznionici u Požegi. Tijekom radionica kreativnog pisanja zatvorenice su pokušale pisati priče. Fragmente ili ulomke priča Skribonauti su poslali renomiranim hrvatskim autoricama kratke priče: Jasni Jasni Žmak, Staši Aras, Ivani Bodrožić, Mariji Andrijašević, Luizi Bouharaoua, Tanji Mravak, Lani Bastašić, Maši Kolanović, Mariji Rakić Mimica, Korani Serdarević, Nori Verde i Jeleni Zlatar Gamberožić. Nastalo je dvanaest dobro oblikovanih i nadograđenih iskustvenih priča, većinom žensko, tek pokoje muško iskustvo. Priče su emocionalne i vrlo raznolike s obzirom da su autorice fragmenata iz različitih dijelova Hrvatske i različitih životnih situacija, obitelji i odrastanja, a autorice koje su oblikovale početnu priču i od nje napisale cjelinu slijedile su taj put. Inicijalni fragmenti potpisani su samo imenom ili izabranom šifrom.
Izd. VBZ, Zagreb, 2022.
n Distopija o „nepotrebnima“ – Ustanova Ninni Holmqvist je Sluškinjina priča koja se odnosi na oba spola, osobe koje nisu u reproduktivnoj dobi niti imaju djecu, žene od 50 i muškarci od 60 godina, osobe koje se ne bave „bitnim“ poslom u društvu. Ustanova pruža izvanrednu i obilnu hranu, besplatne stomatologe, saune i još niz pogodnosti. Okolina kao zamišljeni raj, prekrasni vrtovi u kojima cvijeće nikad ne vene, priroda stavljena u kupolu. Dorrit Weger „nepotrebna“ stiže u Ustanovu, sklapa prijateljstva, uživa u svim pogodnostima i na kraju zaljubljuje se u „nepotrebnog“ muškarca od šezdesetak godina. Ostaje, sasvim neočekivano, trudna. Realno, Ustanova je mjesto gdje se vrše medicinski pokusi na stanovnicima, a s prolaskom vremena iz njih se vadi organ po organ do konačne smrti. Organi se daruju „potrebnim“ članovima društva, roditeljima s malom djecom i drugima koji se bave korisnim zanimanjima. Zadnja donacija ili smrt Dorritine ljubavi odvija se gotovo paralelno s otkrićem trudnoće. Sve se odvija pod geslom demokracije, zamišljeno društvo švedske autorice izaziva strah.
771 - 28. rujna 2023. | Arhiva
Klikni za povratak