Vijenac 770

Aktualno

KOMENTAR

Točka je točka u hrvatskom jeziku kad Zakon kaže da je točka – točka

Piše Milan Bešlić

Osim leksičkih razlika, hrvatski standardni jezik razlikuje se od srpskog jezika i jer je u njega upisana povijest cijele hrvatske kulture u susretima sa zapadnim i drugim kulturama

Već smo dobro zakoračili u treće desetljeće 21. stoljeća, a još se čuje glas Miloša Žanka iz 20. stoljeća, i to onaj antihrvatski glas protiv Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika koju je Matica hrvatska objavila 17. ožujka 1967. u Telegramu. Unatoč činjenici da je taj Hrvat umro 2000. u Beogradu, njegov se glas čuje na ustima onih Hrvata koji su danas još glasniji u Republici Hrvatskoj kojoj Beograd nije glavni grad. Čuje se taj glas u Zagrebu i diljem domovine kako s jednakom žestinom kriješti i sikće na Maticu hrvatsku zato što je uputila prijedlog Zakona o hrvatskom jeziku prema Vladi Republike Hrvatske. Prijedlog je i na adresi Hrvatskog sabora, gdje je prvi put zagrmio na hrvatskom jeziku Ivan Kukuljević Sakcinski 2. svibnja 1843. i, od tad pa sve do u naše dane hrvatski jezik u Hrvatskoj još nije ozakonjeni jezik hrvatskoga naroda kojemu je nacionalni identitet upravo hrvatski jezik u osebujnoj i trojednoj zlatnoj formuli ča-kaj-što.

Zakon o hrvatskom jeziku učvršćuje nepremostivu razliku hrvatskoga i srpskoga jezika jer eksplicitnom odrednicom utvrđuje hrvatski standardni jezik, a ne jezik privatne komunikacije. „Zakon regulira“, kako precizira Dubravka Oraić Tolić „standardni hrvatski jezik u javnoj upotrebi.“ (...). „A taj se standard razlikuje od srpskog jezika jer je u njega upisana povijest cijele hrvatske kulture u susretima sa zapadnim i drugim kulturama.“ Stoga je Zakon o hrvatskom jeziku temelj opstojnosti hrvatske države/kuće hrvatskoga naroda i društva, te siguran štit od srpskih nasrtaja i posvajanja hrvatskog jezika i književnosti, smoga nad hrvatskim narodom i hrvatskim državnim prostorom. A upravo to SANU radi, ta tvornica razdora stalnom proizvodnjom krivotvorina kao svojim legitimnim poslom, poglavito brisanjem razlika između hrvatskog i srpskog jezika i potiranjem hrvatskog nacionalnog identiteta. Zakon o hrvatskom jeziku mrtvom Žanku sahranit će i njegov glas u Beogradu, a Hrvatski sabor tom će povijesnom odlukom hrvatskim žankovcima dodijeliti – vritnjak.

Vijenac 770

770 - 14. rujna 2023. | Arhiva

Klikni za povratak